İlk kinoa hasadı yapıldı

Çorum'da ilk kez bu sezon ekilen ve yüksek protein içeriği nedeniyle astronot besini olarak bilinen kinoa bitkisinin ilk hasadı yapıldı.

İlk kinoa hasadı yapıldı

Çorum'da ilk kez bu sezon ekilen ve yüksek protein içeriği nedeniyle astronot besini olarak bilinen kinoa bitkisinin ilk hasadı yapıldı.

27 Ağustos 2017 Pazar 19:56
İlk kinoa hasadı yapıldı

Çorum’u tıbbi ve aromatik bitki üretim merkezi haline getirmek için Çorum Valiliği koordinatörlüğünde, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar neticesinde Dodurga İlçesinde yürütülen “Tıbbi Aromatik Bitkiler Vadisi” oluşturulması çalışmalarının il geneline yayılması ve özellikle kıraç arazilerde münavebe ürünü olarak kullanılabilecek olan kinoa ve benzeri tıbbi aromatik bitkilerin üretiminin arttırılması amaçlanıyor. Bu doğrultuda yürütülen çalışmalar neticesinde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından desteklenerek üretimi gerçekleştirilen kinoa bitkisinin hasadı ürünün tanıtımının yapılması ve yetiştiriciliği hakkında bilgi verilmesi amacıyla çiftçilerin ve diğer davetlilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Sungurlu İlçesinde Samet Aygar tarafından 5 dekar alanda üretimi yapılan kinoa bitkisi Güney Amerika'da binlerce yıldır pirinç ve buğdayın yerini tutan, hem pilav gibi tüketilebilen hem de un haline getirilip çok geniş bir alanda tüketilebilen bir bitki. İçerdiği yüksek protein ve demir başta olmak üzere içeriğinde bulunan besin maddeleri sayesinde çok besleyici bir özelliğe sahip, glüten içermemesinden dolayı çölyak hastaları da rahatlıkla tüketebiliyor, aynı zamanda ilaç endüstrisinde de kullanılıyor. Toprak ve iklim istekleri olarak ilimizin iklim ve toprak yapısı yetiştiriciliği için oldukça uygun olan kinoa bitkisi kuraklığa dayanıklı olması sebebiyle kıraç arazilerde ve kuru tarım alanlarında rahatlıkla yetiştirilebiliyor. Ayrıca hububata göre daha fazla yüksek fiyatlardan alıcı bulan kinoa üreticilere daha fazla getiri sağlamakta.

Yapılan çalışmalar ile yetiştirilen kinoa ve diğer tıbbi aromatik bitkiler çiftçilere ekstra gelir kazandıracak, nadas alanları azalacak, tarımsal üretim yapılmayan tarım arazileri üretime açılacak, Çorum ve ülke ekonomisine katma değer sağlayacak.

(Haber Merkezi)