İlim Yayma Cemiyeti’nden “Necip Fazıl” konferansı

İlim Yayma Cemiyeti Çorum Şubesi tarafından “Necip Fazıl, Büyük Doğu ve Demokrat Parti” konulu bir konferans düzenlendi.

Güncel 16.12.2014, 01:37 16.12.2014, 01:39
911
İlim Yayma Cemiyeti’nden “Necip Fazıl” konferansı
İlim Yayma Cemiyeti Çorum Şubesi tarafından “Necip Fazıl, Büyük Doğu ve Demokrat Parti” konulu bir konferans düzenlendi.
Hitit Üniversitesi’nin de katkı sunduğu konferans, Turgut Özal İş Merkezi Belediye Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi hemşerimiz Prof. Dr. Alaattin Karaca’nın konuşmacı olarak katıldığı etkinliğe, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, Alaca Belediye Başkanı Muhammed Esat Eyvaz, İlim Yayma Cemiyeti Çorum Şube Başkanı Mehmet Karadağ ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğretim elemanları ve çok sayıda konuk katıldı.
Programın açılış konuşmasını yapan İlim Yayma Cemiyeti Çorum Şube Başkanı Mehmet Karadağ, cemiyetin faaliyetleri hakkında bilgiler vererek Hitit Üniversitesi ile ortaklaşa düzenledikleri etkinliklerde eğitim ve kültür alanında yapılan işbirliğinin önemine dikkat çekti.
Çorum’un yükseköğretim alanında yıldızı parlayan bir il haline geldiğini belirten Karadağ, başarılı çalışmalarından dolayı Prof. Dr. Reha Metin Alkan’ı teşekkür ederek, İlim Yayma Cemiyeti olarak her zaman destek vermeye hazır olduklarını söyledi.
Üniversitelerin toplumla iç içe olmasının mutluluk verici olduğunu ifade eden Prof. Dr. Reha Metin Alkan ise, Hitit Üniversitesi’nin Çorum’la kaynaşarak büyük bir sinerjinin ortaya çıktığını ve tüm personeliyle birlikte hız kesmeden çalışmalarına devam ettiğini vurgulayarak üniversitelerin toplumun lokomotifi görevinde olduğunun altını çizdi.
“Değerlerimize, kültürümüze bağlı, milletini ve vatanını seven insanlar göreve geldiği zaman başarılı çalışmalar oluyor” diyen Rektör Prof. Dr. Alkan, bizlere düşen görevin ilim ve bilimle uğraşmak olduğunu belirterek “Söz sahibi olmak için her anlamda zengin olmalıyız. Bunun yolu da üniversitelerden geçiyor” dedi.
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alaattin Karaca, Çorum’un manevi ikliminde etkisi olan kişi ve kuruluşlardan bahsederek, şehrin dinamikleri arasında Ulucamii, Hıdırlık ve Saat Kulesi gibi tarihi mekânların yanı sıra Suheyb-i Rumi, Yedi Sekiz Hasanpaşa ile dönemin dervişlerini saydı. Karaca, “Çorum bugün Necip Fazıl Kısakürek’leri tanıyorsa bunun en önemli iç dinamiklerinden biri de şüphesiz İmam Hatip Okulu’dur” dedi.
Anadolu’da mütevazı bir bozkır şehri olan Çorum’un manevi mimarlarını rahmetle anan Karaca, Necip Fazıl’ın kentin manevi iklimindeki etkilerine de değinerek “Çorum, Necip Fazıl’ı sahip olduğu iç dinamikleri sayesinde çok sevdi” dedi.


(ÇORUM HABER)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 27 Eylül 2020
İmsak 05:02
Güneş 06:26
Öğle 12:36
İkindi 15:57
Akşam 18:37
Yatsı 19:55

Gelişmelerden Haberdar Olun

@