05 Şubat 2014 Çarşamba 22:22
İlim Yayma Cemiyeti’nden Kırgız öğrencilere veda yemeği
İlim Yayma Cemiyeti Çorum Şubesi Başkanı Av. Mehmet Karadağ, dört aylık eğitim süresinin bitmesiyle memleketlerine dönecek olan öğrencileri, İlim Yayma Cemiyeti Çorum Şubesi Yönetim Kurulu üyeleri ile Çorum Büyük Otel de düzenlenen akşam yemeğinde bir araya getirdi.

Kırgızistan’dan gelen öğrencileri ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Karadağ, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan’ a bu çalışmasından dolayı teşekkür etti.

“Gerek Buhara Yükseköğretim Erkek Öğrenci Yurdumuz da kalan öğrencilerimiz gerekse Cemiyetimize bağlı evlerimizde kalan öğrencilerimizin bundan sonraki süreçte, burada oluşturduğunuz dostluk bağlarının ömür boyu devam etmesini diliyorum. Ailelerinize, memleketinize bizden selam götürün, bundan sonraki hayatınızda da hepinize başarılar diliyorum. Rusya’nın Kırgızistan’daki baskıları nedeni ile gerek Türklük gerekse İslami düşünce ve yaşayışınızın unutturulmaya çalışıldığını biliyoruz. Türkiye ile iletişiminizi devam ettirdiğiniz müddetçe manevi dünyanızın da zenginleşeceğini, hem dünya hem ahiretinizin mutlu ve huzurlu olacağını bilin, Türkler İslam’la tanışıp, İslam’ın bayraktarlığını yaptıkları müddetçe hem kendileri yücelmiş hem de dinimize büyük hizmetlerde bulunmuşlardır. Bu bilinçle hareket etmeniz ve manevi dünyanızı zenginleştirmeniz, yaşantınızda kolaylıklar sağlayacaktır.” diye konuşan Mehmet Karadağ’ın ardından Kırgız öğrenciler de tek tek söz alarak duygu ve düşüncelerini paylaştı.

İlim yayma Cemiyeti’nden güzel bir misafirperverlik gördüklerini belirten Kırgız öğrenciler, Türk ve Müslüman kardeşliğinin ne kadar önemli olduğunu anladıklarını, bir takım temel İslami bilgileri öğrendiklerini, en güzelinin de namaz kılmayı öğrenip beş vakit namaz kılmaya başladıklarını ve Türkiye’ den mutlu ayrıldıklarını ifade dile getirdi.

Dokuz kız, sekiz erkek öğrenciden oluşan 17 kişilik Kırgız öğrenci grubu dün Kırgızistan’a uğurlandı.(Erkan BAYATLI)
Son Güncelleme: 05.02.2014 22:23