İlhan Yaşar: “Yandaşlıktan vazgeçin”

Eğitim emekçilerinin hakkını ve hukukunu gözetmek dışında kimseye ödeyecekleri bir diyetin bulunmadığını ifade eden Yaşar, “Bunlar sizlerin korkulu hezeyanlarıdır. Sorumluluk da bize göre, yöneticilerin kurtarıcısıymış edasıyla ortaya çıkanlara, ülke tarihinin en büyük yönetici kıyımı yaşanırken nerede olduklarını hatırlatmaktır” ifadelerini kullandı.

Güncel 12.06.2016, 23:33 12.06.2016, 23:33
743
İlhan Yaşar: “Yandaşlıktan vazgeçin”

Eğitim-İş Çorum Şube Başkanı İlhan Yaşar, “Müdür Başyardımcılığı ve Müdür Yardımcılığı Yazılı Sınav Başvuru Kılavuzu’nun” hukuka aykırılığı nedeniyle açtıkları davada Danıştay’ın “Türk Milli Eğitim Sisteminin temeli Atatürk İlke ve İnkılâplarıdır.” gerekçesiyle anılan düzenlemelerin yürütmesinin durdurulmasına karar verdiğini belirterek, “Sonrasında sınavın iptal olup olmayacağı çokça tartışılmış ve konuyla ilgili olarak türlü spekülasyonların yapıldığı dikkatle izlenmiştir. Bugün ise “bir grup yandaş”, bizi “sorumsuzlukla” itham etmiş, bu nedenle de pek çok yöneticinin mağdur olduğunu, bu davadan vazgeçerek hatamızı düzeltebileceğimiz yönünde açıklamalar yapmıştır” dedi.
Kendilerini eleştiren sendika yetkililerinin Eğitim-İş’ten bu davayı açarak hata yaptığını ve davayı geri çekerek de bu hatayı düzeltebileceğini istediğini kaydeden Yaşar, “Yani özetle sendikamıza; “Siz, Atatürk’e sahip çıkmakla, laik çağdaş eğitimi savunmakla hata yapıyorsunuz” demektedir. Bu grup bir şeyi anlamak zorundadır.
Her yerde haykırdığımız üzere, yöneticilik ya da hiçbir beklenti bizim davamızda zerre kadar kararsızlığa neden olamaz. Kaldı ki yöneticilik bizim değil! sizlerin “bağımlılığıdır”. Bizim mesleğimiz öğretmenliktir” ifadelerini kullandı.
Eğitim emekçilerinin hakkını ve hukukunu gözetmek dışında kimseye ödeyecekleri bir diyetin bulunmadığını ifade eden Yaşar, açıklamasına şu şekilde devam etti:
“Bunlar sizlerin korkulu hezeyanlarıdır. Sorumluluk da bize göre, yöneticilerin kurtarıcısıymış edasıyla ortaya çıkanlara, ülke tarihinin en büyük yönetici kıyımı yaşanırken nerede olduklarını hatırlatmaktır.
Kariyer ve liyakat sahibi hiçbir gerçek eğitimcinin kaçacağı da bir sınav yoktur. Sınav korkusu, torpille yaşamını sürdürmeye mahkûmların ızdıraplarıdır.
Sınavın iptali nedeniyle mağduriyet oluşacağı meselesinin de sorumluları ortadadır.
Milli Eğitim sisteminin temelini yok sayan, hukuksuz ve adaletsiz uygulamalarla yönetici kıyımlarına gidenler ile buna alkış tutup fırsat bilenlerdir. Milli Eğitim Bakanlığı’na yaptığı uygulamanın yanlış olduğu defalarca kez ifade edilmiştir. Sorunun kaynağı hiçbir uyarı ve öneriyi dikkate almayan, bildiğini okuyan anlayıştır. Hukuka aykırı olan bir uygulamaya karşı dava açan, hukuku savunan ve hukuka aykırılığı ortaya çıkaran sendikamızın suçlanması ise akıl tutulmasıdır.
Sendikamıza sorumluluk yükleyenleri şimdiden ve tekraren uyarıyoruz.; Atatürk’ü mevzuatta silmeye yönelik, laik çağdaş eğitime aykırı her girişime dava açtık ve bundan sonra da açacağız, tüm gücümüzle direneceğiz. Bu davadan da değil vazgeçmek bir adım dahi tereddüt etmemiz düşünülemez. Asıl “siz” yandaşlığınızdan vazgeçin.”
(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
28°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 11 Ağustos 2020
İmsak 04:02
Güneş 05:40
Öğle 12:50
İkindi 16:41
Akşam 19:51
Yatsı 21:22

Gelişmelerden Haberdar Olun

@