“İktidar meşruiyetini kaybetti“

Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Uğur Demirer, Türkiye’nin tarihte bir ilki yaşadığını ifade ederek, haziran direnişi ile aralanan kapının 17 Aralık 2013’te ortaya çıkan rüşvet ve yolsuzluk iddiaları ile çöktüğünü söyledi.

Güncel 02.03.2014, 19:22 02.03.2014, 21:32
789
“İktidar meşruiyetini kaybetti“
İnternet sitelerine düşen ses kaydı ile “montaj, dublaj” açıklamaları yapılarak, gerçeğin ortaya çıkarılmasının perdelendiğini dile getiren Demirer, toplum vicdanında tamiri güç yaralar açıldığını dile getirdi.

Uğur Demirer, toplumun her kesiminde meşruiyeti tartışılmaya başlanan iktidarın; interneti sansürleyerek, kişisel verileri takip ve kayıt altına alarak, hakim ve savcıların atanmasında Adalet Bakanı’nı yetkili kılıp Yargıtay’ı iktidara bağlayarak, bununla da yetinmeyip atadığı hakim ve savcının teftişini de Adalet Bakanı’na yaptırarak, başbakana bağlı MİT’i dokunulmazlar arasına alıp, kişi, kurum ve kuruluşları dilediği gibi takip edip baskı altına alarak ömrünü uzatmaya çalıştığını söyledi.

Demirer yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

Kişi hak ve özgürlüklerinin her geçen gün acımasızca yok edildiği, hukuk devletinin yerini yasa devletinin aldığı, yargıya güvenin tartışılmaya başladığı, iktidarın demokrasiyi sayısal sonuçla değerlendirip diktatörleştiği ve yolsuzluk iddialarını zemininden kaydırmaya çalıştığı bu gidişten son derece rahatsız olan Atatürkçü Düşünce Derneği, yargılanma süresince hukuksuzlukların yaşanmış olduğu iktidar mensupları tarafından da açıkça ifade edilen davalarda, haksız kararları ortadan kaldırarak her türlü hukuki düzenlemenin yapılması, hükümlü ve tutukluların serbest bırakılması gerektiğini savunuyor.

Rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasının ‘İktidar-cemaat çatışması’, ‘iktidara komplo’ iddiaları ile perdelenmesine, unutturulmasına ve üzerinin örtülmesine izin vermeyeceğimizi, bu iddiaların takipçisi olacağımızı, MİT yasasının meclisten geçmemesi gerektiğini, HSYK kanununun Anayasa Mahkemesi’nden dönmesini beklediğimizi, kamuoyunun ve tüm ilgililerin dikkatine sunarız.

Türkiye’yi yerel, genel ve Cumhurbaşkanlığı olmak üzere çok önemli 3 seçim beklemektedir. Ülkemizin içinde bulunduğu bu ağır buhrandan kurtulmak için; demokrasiye, insan hak ve özgürlüklerine, hukukun üstünlüğüne ve cumhuriyete gönül vermiş, çağdaş değerleri benimsemiş halkımızı, tam da böyle bir süreçte sandığa gitmenin bir görev olduğu bilinciyle hareket etmeye, demokrasi ve cumhuriyet yıkıcılarına ders vermeye çağırıyoruz” dedi.
(Erkan BAYATLI)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
13°
sağanak
banner133
Namaz Vakti 02 Haziran 2020
İmsak 03:11
Güneş 05:05
Öğle 12:43
İkindi 16:41
Akşam 20:11
Yatsı 21:57
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@