“İki ayrı 1 Mayıs kutlaması ile emekçiler bölünmüştür”

Emek Partisi İl Başkanı Hikmet Aydın, Çorum’da iki ayrı 1 Mayıs kutlaması yapılmasının emekçileri böldüğünü ifade ederek, “Emekçilerin bölünmesi, güçsüzleşmesi ancak patronların işine yarar” dedi.

Güncel 28.04.2014, 22:04 28.04.2014, 23:27
559
“İki ayrı 1 Mayıs kutlaması ile emekçiler bölünmüştür”

Emek Partisi İl Başkanı Hikmet Aydın, Çorum’da iki ayrı 1 Mayıs kutlaması yapılmasının emekçileri böldüğünü ifade ederek, “Emekçilerin bölünmesi, güçsüzleşmesi ancak patronların işine yarar” dedi.

EMEP İl Başkanı Aydın, parti binasında bir basın toplantısı düzenleyerek, 1 Mayıs ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Çorum'da 1 Mayıs’ın 1990’lı yıllardan beri her yıl sendikaların ve emek örgütlerinin önderliğinde kutlandığını kaydeden Aydın, birilerinin işçi ve emekçilerin birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs'ı kendilerini tatmin etmenin bir günü olarak algıladığını ve “1 Mayıs kimsenin tekelinde değildir” şeklinde söylemde bulunduklarını belirterek, Çorum’da emekçilerin bölündüğünü dile getirdi.

“1 MAYIS ALAN KUTLAMASI İLE SINIRLANDIRILAMAZ”
Sadece İstanbul değil, tüm ülkede kutlamaların alan kutlamalarıyla sınırlanmasının 1 Mayıs’ın geleneğiyle ve ruhuyla çeliştiğini dile getiren Aydın, “Tersine işyerinden başlayarak her alanda emekçilerin en geniş kesimleri 1 Mayıs'ın neden ve nasıl kutlanması gerektiği tartışmaları açmaları, etkinlikler düzenlemeleri, gösteriler ve basın açıklamalarıyla kutlama çağrısını etkili bir biçimde yapmaları önemlidir. Çünkü 1 Mayıs işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günüdür. 1 Mayıs işçi sınıfının bayramıdır, işçi sınıfının ve emekçilerin önderliğinde özüne uygun kutlanmalıdır” ifadelerini kullandı.

“TÜRK İŞ NEDEN YOK?”
Çorum’da “Tek bir 1 Mayıs” kutlanması için gerekli çalışmaların yapıldığını ama tek 1 Mayıs kutlamasının gerçekleştirilemediğini vurgulayan Aydın, “Sendikal bürokrasisinin kendi çıkarları ve hükümete yakınlıkları üstünden 1 Mayıs'ı işçileri, emekçileri bölmenin bir vesilesi olarak kullanmalarının önünün kesilmesi de engellenemedi. İlimizde 2014 1 Mayıs’ında Türk-İş neden yer almamıştır? İşçi sendikalarında en fazla üyeye sahip Türk-İş bu 1 Mayıs’ta tertip komitesinde neden yoktur? Türk-İş'te örgütlenmiş işçilerin aş, iş, güvenli çalışma talepleri ortadan kalkmış mıdır?” şeklinde konuştu.

“BÖLÜNMÜŞ EMEKÇİLERİN
GELECEĞİ KURMA ŞANSI YOKTUR”
İşçilerin ve kamu emekçilerinin sahiplendiği, partilerin ve kitle örgütlerinin de desteklediği bir 1 Mayıs kutlamasının ilimizde hayata geçmemesinin sorumlusunun sendikalarda olduğunu belirten EMEP İl Başkanı Aydın, açıklamasına şu şekilde devam etti:

“Sendikalarımız işçilerin ve kamu emekçilerinin örgütleridir ve 1 Mayısı anlam ve önemine uygun olarak alanlarda bayram havasında kutlamaları da birincil görevleridir. Yoksa bölünmüş emekçilerin kendi haklarını ve geleceğini kurma yada teminat altına alma şansları yoktur. Bölünmek patronları sevindirmekten başka bir şeye hizmet etmez. Emekçilerin bölünmesi, güçsüzleşmesi ancak patronların işine yarar.

“1 MAYIS’I KENDİLERİNİ TATMİN ETMENİN
BİR GÜNÜ OLARAK ALGILAYANLAR VAR”
1 Mayıs tüm dünyada emek bayramı olarak, emek örgütlerinin önderliğinde kutlanır. Çorum'da da 1990’lı yıllardan beri her yıl sendikaların, emek örgütlerinin önderliğinde kutlanmıştır. İlimizde de birileri işçi ve emekçilerin birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs'ı kendilerini tatmin etmenin bir günü olarak algılamış olmalılar ki, “1 Mayıs kimsenin tekelinde değildir” diyebilmektedirler. İki ayrı 1 Mayıs kutlaması ile emekçiler bölünmüştür. Bu da egemen sınıfların ekmeğine yağ sürer, patronların işine gelir. Aynı zamanda 1 Mayıslar emekçilerin patronlara karşı -vermiş oldukları mücadelenin alanlarda yansımasıdır. İşçi ve emekçiler ne kadar güçlü olduklarını, birleştiklerinde neler yapabileceklerini de bu alanlardaki kitlesellikleriyle farkına varacaklardır.

“1 MAYIS’I AYRIŞTIRANLAR TARİH
ÖNÜNDE HESAP VERECEKTİR”
Sermayeye buradan mesajlar verecekler ve yüreklerine korku salacaklardır. Kim ki bilerek yada bilmeyerek emekçilerin 1 Mayıs coşkusu yaşamasını ayrı 1 Mayıslar düzenleyerek engelliyorsa tarih önünde emekçilere bir gün mutlaka hesabını vereceklerdir.

“İŞÇİLERİN YÜZLERCE SORUNU VAR”
Türkiye'nin içinden geçtiği süreç, işçi-emekçi taleplerinin çok daha kitlesel ve coşkulu biçimde haykırıldığı bir 1 Mayıs için son derece elverişli koşullar sunmaktadır.

Başta 4-C olmak üzere güvencesiz, kuralsız, esnek çalışma uygulamaları devam etmektedir. İş güvencesi temel bir hak olmalı, geçici işçilik, 'kiralık işçilik' gibi girişimler ve uygulamalar hazıda bekletilmektedir. Taşeronlaştırma uygulamaları son hız devam etmektedir.

“ÖZDOĞANLAR ÖNÜNDE OLACAĞIZ”
İşçilerin aldığı ücretler açlık sınırının altındadır. Sendikalarımızın ve emek örgütlerimizin işçi ve emekçileri bu taleplerine sahip çıkıp, alanlara çağıran bir 1 Mayıs çalışması yapmaları gerekirken birbirleriyle didişmeleri sermayenin işine gelecektir.

Yeter ki mücadeleden yana sendikacılar, ileri işçi kesimleri üstlerine düşeni yerine getirsinler. 1 Mayıs'ı Taksim'de ve her yerde kutlamak için haydi daha kararlı ve daha büyük bir enerji ile çalışmaya.

Emek Partisi 1 Mayıs günü saat 10.30 Milönü'nde toplanıp, Özdoğanlar Kavşağı’nda saat 11.00 de DİSK VE KESK'in düzenlemiş olduğu 1 Mayıs kutlamasına katılacaktır.”
(Taner ŞİMŞEK)


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 14 Ağustos 2020
İmsak 04:07
Güneş 05:43
Öğle 12:50
İkindi 16:39
Akşam 19:47
Yatsı 21:17

Gelişmelerden Haberdar Olun

@