İhsan Özkes: “Müslüman yalan söylemez”

Peygamberimize “güvenilir” olduğu için “Muhammed’ül Emin” denildiğini hatırlatan İhsan Özkes, Hz. Muhammed’in ‘haksızlık karşısında susmayı’ dilsiz şeytanlık olarak gördüğünü de belirterek, “Allah’ın kendisine bir toplumun yöneticiliğini nasip ettiği kimse, halkın tamamına aynı içtenlikle sahip çıkmazsa cennetin kokusunu bile alamaz” dediğini ifade etti.

Güncel 17.04.2014, 22:03 17.04.2014, 22:04
791
İhsan Özkes: “Müslüman yalan söylemez”

CHP Parti Meclisi Üyesi, İstanbul Milletvekili, Emekli Üsküdar Müftüsü, hemşehrimiz İhsan Özkes, “Kutlu Doğum Haftası” nedeniyle TBMM Genel Kurulu’nda gündem dışı bir konuşma yaparak, İslam’ın her şeyden önce “adil” olmayı emrettiğini, Müslüman’ın yalan söylememesi ve doğruluktan şaşmaması gerektiğini söyledi.

Sevgililer Sevgilisi Hazreti Muhammed’in Kutlu Doğum Haftası’nı tebrik eden İhsan Özkes, konuşmasında şu görüşleri dile getirdi:

“İnsanların en üstünü, en mükemmeli Sevgili Peygamberimizin Kutlu Doğumu’nun 1443. yılını idrak ediyoruz.

Yüce Allah’ın ‘(Ey Muhammed) Biz seni âlemlere ancak rahmet olarak gönderdik’ ayetinde buyurduğu üzere Sevgili Peygamberimiz herhangi bir partiye, herhangi bir millete veya herhangi bir ülkeye ait değildir, o tüm kâinata, âlemlere rahmet olarak gönderilmiştir.

Hz. Muhammed, aleyhine dahi olsa, doğruluktan şaşılmamasını isterdi. ‘Kendisine güvenilir, emniyet edilir’ anlamında ‘Muhammed’ül-Emin’ deniliyordu. Dosdoğruydu. ‘Din, samimiyettir’ buyurmuştur. ‘Müslüman yalan söylemez, Müslüman yalan söylemez’ diye defalarca tekrar etmiştir.

Yalan söylemeyi, emanete hıyanet etmeyi ve sözünde durmamayı münafıklık alâmeti saymıştır. ‘Konuştuğunda yalan söyleyen, emanete hıyanet eden, iktidarda iken haram yemekten kaçınmayanların orucu ve namazı sizi aldatmasın’ buyurmuştur.

Sevgili Peygamberimiz bu dünyaya fakir geldi, fakir gitti, miras bırakacak serveti yoktu. Geriye ne bir dinar, ne bir dirhem, ne bir koyun, ne bir deve bıraktı.

Kendisi fakir yaşadı ama halkını zenginleştirdi. ‘Komşusu açken, tok yatan bizden değildir’ buyurdu.

El değirmeniyle buğday öğütmekten ve su taşımaktan elleri nasırlaşıp, halsiz düşen sevgili kızı Fatıma, devlet hazinesinden istekte bulunduğunda ‘Kızım! Yoksulların ve yetimlerin daha fazla hakkı var’ diyerek bu talebi uygun bulmamıştır. Yöneticilerin ailesinden önce, halkını düşünmesini istemiştir.

Kul hakkına Allah’ın karışmayacağını buyurmuştur.

‘Ey insanlar! Eğer birinizin sırtına vurmuşsam işte sırtım; gelsin sırtıma vursun. Şayet birinize hakaret etmiş veya onurunu incitmişsem, işte karşılık verebilmesi için şeref ve haysiyetim. Eğer birinin malını almışsam işte malım. Gerçek şu ki benim yanımda en onurlunuz; hakkı varsa, hakkını isteyip elde edendir’ demiştir.

Devlet yetkililerinin maaşından öte bir menfaat teminini haksız bir kazanç ve hırsızlık olarak görmüş ve alınan hediyelerin hazineye ait olduğunu söylemiştir.

Devlet malını aşıranın cenaze namazını kıldırmamış, ganimetten bir hırka bile yürütenin, savaşta ölse dahi şehit olamayacağını bildirmiştir.

Yüce bir ahlaka sahiptir. Ahlakının güzel bir örnekliği vardır. Zira o güzel ahlakı tamamlamak için gönderilmiştir.

Ahlaktan yoksun sözde dindarlık anlayışı hem dini, hem de toplumu temelden tahrip eder. Sevgili Peygamberimizin güzel ahlakında yolsuzluğa, hırsızlığa, zulme ve adaletsizliğe asla yer yoktur. Adaletin olmadığı yerde ahlaktan, ahlakın olmadığı yerde adaletten söz edilemez. Ahlak ve adalet yüce dinimizin olmazsa olmazlarındandır.

Hz. Muhammed ‘haksızlık karşısında susmayı’ dilsiz şeytanlık olarak görmüştür.

‘Sizden öncekiler adaletsiz oldukları için helak oldular. Sıradan insanlara cezayı uygulayıp, ileri gelenlere uygulamazlardı. Allah’a yemin olsun ki hırsızlık yapan kızım Fâtıma dahi olsa mutlaka cezalandırırdım’ demiştir.

‘Allah’ın kendisine bir toplumun yöneticiliğini nasip ettiği kimse, halkın tamamına aynı içtenlikle sahip çıkmazsa cennetin kokusunu bile alamaz’ buyurmuştur.

‘Kim bir yakınını, ondan daha üstününü bulabildiği halde, sırf kendisine duyduğu sevgiden dolayı bir göreve getirirse cennetin kokusunu duyamaz’ buyurmuştur.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
15°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 08 Ağustos 2020
İmsak 03:58
Güneş 05:37
Öğle 12:51
İkindi 16:42
Akşam 19:55
Yatsı 21:27

Gelişmelerden Haberdar Olun

@