İhsan Özbay: “Maliye artık devletimizin gülen yüzünü temsil ediyor”

Ülkemiz ve toplum gibi kurum olarak kendilerinin de değişime ayak uydurduğunu söyleyen Özbay, “Soğuk yüzlü mahkeme suratlı devlet anlayışının değişmesi, demokrasinin de geliştiğini gösteriyor” dedi.

İhsan Özbay: “Maliye artık devletimizin gülen yüzünü temsil ediyor”

Ülkemiz ve toplum gibi kurum olarak kendilerinin de değişime ayak uydurduğunu söyleyen Özbay, “Soğuk yüzlü mahkeme suratlı devlet anlayışının değişmesi, demokrasinin de geliştiğini gösteriyor” dedi.

28 Şubat 2014 Cuma 23:46
İhsan Özbay: “Maliye artık devletimizin gülen yüzünü temsil ediyor”
İl Defterdarı İhsan Özbay, Maliye Teşkilatı’nın artık devletin katı yüzünü değil gülen yüzünü temsil ettiğini söyledi. Defterdar Özbay ilki idareciliğe başladığı yıl kutlanan ve çeyrek asrı geride bırakan Vergi Haftası kutlamaları kapsamında Hitit Gazeteciler ve Yayıncılar Derneği’ni ziyaret etti.

HGYD Başkanı Av. Tugay Afat, ÇORUM HABER Genel Müdürü Mehmet Yolyapar, Dernek Yönetim Kurulu üyeleri Hacı Odabaş, Satılmış İnaç ve Volkan Sınayuç’un hazır bulunduğu ziyarette kamu giderlerinin ana finansman kaynağının vergi olduğunu hatırlatan Defterdar Özbay’a ziyarette Defterdar Yardımcısı Mehmet Tural, Gelir Müdürü Nazlı Keleş, Muhasebe Müdürü Hacer Solak, Personel Müdürü Nurettin Kuyumcu, Milli Emlak Müdürü Fatih Kansu, Vergi Dairesi Müdürü Mehmet Zeki Çevik, Saymanlık Müdürü Zeki Çoban ve Muhakemat Müdürü İlker Taslacıoğlu eşlik etti.

Verginin toplumun tüm kesimlerini doğrudan ya da dolaylı olarak etkileyen ve yakından ilgilendiren önemli bir araç olduğunu anlatan Defterdar Özbay, vatandaşa götürülecek kamu hizmetinin en seri ve etkin bir şekilde götürülebilmesinde verginin öneminin büyük olduğunu anlattı.

Ziyarette Defterdarlık, Vergi Dairesi ve Maliye Teşkilatı’nın devletin soğuk yüzü olarak görüldüğüne yönelik değerlendirmelerin artık gerçeği yansıtmadığını belirten İhsan Özbay, “Defterdarlık çalışanları olarak bizler mükellef odaklı çözüm üreten, onların haklarını gözeten, toplumun refahının artırılmasına destek sağlamak üzere gelirlerden adalet, tarafsızlık ve verimlilik ilkeleri çerçevesinde vergi toplamak, mükelleflere şeffaf ve kaliteli hizmet sunma çabasındayız. Geçmişten kalan toplumun devlete bakışını gösteren bu sözler artık değişiyor. Ülkemiz ve toplum gibi kurum olarak biz de değişime ayak uyduruyoruz. Soğuk yüzlü mahkeme suratlı devlet anlayışının değişmesi, demokrasinin de geliştiğini gösteriyor.

Geçmişte Anayasa’da herkesin gelirine göre vergisini vermesi maddesi vardı. Yani keyfilik yok ve herkes mecbur kılınıyordu. Biz artık vergiye gönüllü uyum, mükellef odaklı hizmet anlayışını hayata geçirdik. Vatandaş ödediğinin karşılığını kamu yatırımı olarak alıyor. Vergiyi öderken cebinden bir para çıkıyor ama bir okul, hastane, yol gibi hizmetlerin nereden yapıldığını ilk etapta düşünemiyor. Vergiyi verenlere bu hizmet olarak dönüyor. Toplumda vergi bilincinin bu yönde oluşması gerekiyor. Artık mükellefle beyannameleri neredeyse karşılıklı dolduruyoruz. Ne kadar yakınlık, sıcaklık ve Güleryüz gösterirseniz vatandaşın canı da o kadar acımaz. Tabi burada vergide adaleti de önemsiyoruz” dedi.

Geçmişte mükellefin toplanan paraları nereye harcadıklarına yönelik sorularına cevap veremediklerini, çünkü çoğunun iç borç faizine gittiğini de anlatan Özbay, Maliye’nin artık eski katı yüzünün olmadığını, tarih boyunca diktatörlerin gelip geçtiğini ancak toplumun gönlüne girenlerin yüzyıllar sonra bile hatırlanacağından hareketle vatandaşa hizmet sunduklarını sözlerine ekledi.

Ziyaret nedeniyle heyete teşekkür eden HGYD Başkanı Tugay Afat da Maliye Teşkilatı’nın ülkemiz için önemini iyi bildiklerini ayrıca meslekleri nedeniyle bu teşkilatta çalışanların zorluklarını da gördüklerini vurgulayarak tüm kurum çalışanlarının haftasını kutladı.
(Volkan SINAYUÇ)

Son Güncelleme: 28.02.2014 23:47