“İhracatımızın büyümesine en büyük katkıyı Çorum veriyor”

440 sanayi iş yerinin temelini atmak için Çorum’a gelen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, temel atma töreninde yaptığı konuşmada Çorum’a bir müjde ile geldiklerini belirterek, bu müjdenin Vergi Mahkemesi olduğunu söyledi.

Güncel 30.11.2014, 23:27 30.11.2014, 22:30
641
“İhracatımızın büyümesine en büyük katkıyı Çorum veriyor”
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, sanayici ve iş adamlarını rahatlatılması amacıyla Çorum’a Vergi Mahkemesi açılacağını bildirdi. Bozdağ, Çorum’un her geçen gün geliştiğini ve değiştiğini, bu nedenle de hizmetin en iyisine layık olduğunu söyledi. Çorum’un hizmetin en iyisini ve en fazlasını hak ettiğini kaydederek, her açıdan değişen Çorum’un bu tür yatırımlara ihtiyacının olduğunu ifade eden Bozdağ, “Çorum milletvekilleri ve Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’nün destekleri ile Çorum’da büyük değişim ve dönüşüm yaşanıyor. Her açıdan değişen bir Çorum var. 440 dükkân 2 yıl içerisinde bitilecek. Çorumlunun ekmeği büyüyecek. Esnaf ile belediyenin el ele çalışması belediyeye de güç katar. Her iş esnafla yapılıyor. Oto tamirciler, taksiciler, traktörcüler, hal, terminal binaları ve 440 dükkânın projeleri hayata geçiriliyor. Birinci etapta 162 dükkân yapılmış teslim edilmiş. Belediye ve esnafın ele ele gerçekleştirdiği bu çalışma güzel bir örnektir” dedi.

Çorum’un Türkiye’nin ihracatına katkı sağladığını anlatan Bozdağ, “Çorum 180 ülkeye mal satan büyük bir adres oldu. İhracatımızın büyümesine en büyük katkıyı Çorum veriyor. Bizim de Çorum için bir şeyler yapmamız gerekiyor. Çorum’da artık idare mahkemesi var. Biz Vergi Mahkemesi açacağız. Çorum için önemli bir adım olacak. Eski rektörlük binası yeri Vergi Mahkemesi yeri olarak değerlendirilecek” şeklinde konuştu.

Temel atma töreninde gündeme ilişkin açıklamalarda da bulunan Bozdağ, hiç kimsenin Türkiye’yi yangının içerisine sokamayacağını, sokmasının da mümkün olmadığını dile getirdi.

Bazı çevrelerin Türkiye'nin siyasi istikrarını bozmak için çeşitli çalışmalar içerisinde olduğunu dile getiren Bozdağ, “Kurt puslu havayı sever misali en ufacık bir kargaşa olduğu zaman televizyonlara çıkıp nasıl ahkâm kestiklerini, gazetelerinden nasıl manşetler attıklarını görüyorsunuz. Dertleri Türkiye'nin büyümesi değil Türkiye'nin ileri gitmesi değil, Türkiye'nin kalkınması değil, dertleri siyasi iktidarı ortadan kaldıracak bir yapının ortaya çıkmasıdır. Çünkü istikrardan rahatsız olan çevreler var. El altından el üstünden dışarıdan içerinde el ele işbirliğiyle Türkiye'de ekonomik istikrarı bozulsun onun için siyasi istikrar bozulsun onun için güçlü iktidar gitsin de biz şu bulanık suda istediğimiz balıkları avlayalım diye düşünen plan yapan hesap yapan birçok çevreler var. Kurt puslu havayı sever misali En ufacık bir kargaşa olduğu zaman televizyonlara çıkıp nasıl ahkâm kestiklerini, gazetelerinden nasıl manşetler attıklarını görüyorsunuz. Dertleri Türkiye'nin büyümesi değil Türkiye'nin ileri gitmesi değil, Türkiye'nin kalkınması değil dertleri siyasi iktidarı ortadan kaldıracak bir yapının ortaya çıkmasıdır. Çünkü istikrardan rahatsız olan çevreler var” diye konuştu.

Esnaf konusunda hükümet olarak da çok duyarlı davrandıklarını dile getiren Bozdağ, hükümete geldikleri günden bugüne kadar esnafın sorunlarını çözmek, onları daha ileri noktalara taşıma konusunda pek çok adımlar attıklarının açıkladı.

2002 yılında, 2001 yılı ekonomik krizinin adeta vurguna uğrattığı, bozguna uğrattığı, vurgun yediği esnaf fotoğrafı ile Türkiye karşı karşıya olduğunu dile getiren Bozdağ, Yozgat'ta avukatlık yaptığı dönemde eşiyle anlaşmalı boşanan kendi malını kendinden, dostlarından kaçıran ailelere şahitlik ettiğini anlattı.

Ankara iyi olursa Türkiye’nin iyi olacağını dile getiren Bozdağ, “O günün Türkiye’sinden bugünün Türkiye’sine geldik. Ankara iyi olursa Çorum iyi olur. Ankara iyi olursa Türkiye'nin 81 ili de iyi olur. Ama Ankara'da problem olursa sıkıntı olursa, kriz olursa, kaos olursa, sis olursa, duman olursa emin olun Türkiye'nin her tarafında sıkıntı, kriz, kaos, duman, sis olur bundan da herkes zarar görür. Türkiye geçmiş zamanlarda istikrarsızlığa çok bedeller ödemiştir. Bugün gelinen noktada ekonomisi büyüyen, esnafının yüzü gülen bir Türkiye varsa insanlar geleceğe dair umutla bakabiliyorlarsa emin olun milletimizin istikrara verdiği değerden sandıktan sürekli siyasi istikrarı çıkarmasından ve bu çerçevede Ankara da güçlü bir iktidarın var olmasından kaynaklanmaktadır” ifadelerini kullandı.

2002'de Türkiye'de Halk Bankası aracılığıyla Türkiye'nin bütün esnafımıza kullandırdığı kredi miktarının 153 milyon Türk lira olduğuna dikkat çeken Bozdağ, konuşmasında şunları kaydetti;

“Dikkat edin bütün Türkiye'nin esnaflarına kullandırdığı kredi 153 milyon Türk lirasıydı. Peki 2012 Türkiye’sinin bugüne kadar 2014'te Türkiye'nin 81 ilindeki esnafa kullandırdığı kredi miktarı 12 milyar Türk lirasıdır. Şimdi 12 milyar yani 12 katrilyon Türk lirası. Esnafı düşünmeyen bir iktidar olsa 153 milyon yerinde sayardı. Ama şimdi 12 katrilyon kredi verebilen bir iktidar var. Bankadan kredi almakta pek çok aracı gerekiyordu. Bırakın bir yıllık krediyi çok itibarlı bir esnafımız altı aylık kredi için siyasi iktidardan torpil istiyordu. Bugün gelinen noktada bütün insanımız bankalara kolaylıkla ulaşabilmekte isterse bir yıllık, isterse on yıllık, isterse on beş yıllık krediler alabilmektedir. Şimdi esnafın odasına banka müdürleri geliyor benimle çalış sana şu kolaylıkları sağlayım diyor adeta yalvarıyor dün banklara siz yalvarıyordunuz şimdi bankaların müdürleri sizin kapınıza geliyor. Bankaları kapınıza getiren iktidar AK Parti iktidarıdır. Bankalar insanımızla bütünleşmiş onlarla çalışmayı teklif eder hale gelmiştir. Yatırımcısı, bankası önünü görüyor. Herkes on sene sonra nereye geleceğini biliyor. Bu Türkiye için büyük bir kazançtır. Karanlıkta yol yürünmez. Yürüyebilir misiniz? Hangi hendekten hangi dereden hangi yardan aşağıya düşeceğinizi bilemezsiniz ham dolsun bugün Türkiye’nin önü açıldı ve herkes yolunu yürüyebilir. Aydınlıkta yol yürüyebiliyor. Işığa ihtiyacı yok. Zira Türkiye'nin dört bir yanı esnafımızı için önünü görebilecek nitelikte aydınlıktır Allah’a şükür. İşçiler Türkiye'nin eczanelerinden ilaç alamıyorlardı, ilaç. Sözleşme varsa alabiliyorlardı. Ya böyle bir şey var mı. 2002 Türkiye’si böyle bir Türkiye'ydi. Sayın Bahçeli, sayın Kılıçdaroğlu konuşuyorlar. Siz Türkiye'yi batıra batıra geldiğiniz buraya biz Türkiye'yi ayağa kaldıra kaldıra geliyoruz koştura koştura geliyoruz. Elinizi vicdanınızı koyun. İşçi kardeşlerime soruyorum, eczaneler, özel hastaneler kapalı mı size. Bağ-Kur’a kayıtlı esnaf kardeşlerime sesleniyorum. Şimdi onlar yok. Neden çünkü şefkat olmuş vatandaşının yanında yer almış bir irade Türkiye'yi yönetiyor. Esnafımızda üretiyor, işçimizde üretiyor, çiftçimizde üretiyor ve beraber Türkiye'yi büyütüyoruz. Bundan sonra da ülkemizi büyütmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
(Taner ŞİMŞEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
26°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 01 Ekim 2020
İmsak 05:06
Güneş 06:30
Öğle 12:35
İkindi 15:52
Akşam 18:30
Yatsı 19:48

Gelişmelerden Haberdar Olun

@