09 Nisan 2014 Çarşamba 23:31
“İdam kararları biran önce kaldırılsın”

AKP Gençlik Kolları üyeleri, Mısır’da Müslüman Kardeşler örgütüne üye 529 kişi hakkında verilen idam kararını kefen giyip darağacı kurarak protesto etti.

Postane önünde toplanan AKP'li gençler, Müslüman Kardeşler isimli örgüte destek olurken, örgütün cezaevindeki lideri Mursi lehine, Mısır Devlet Başkanı Sisi aleyhine slogan attılar. İdam kararının kaldırılması için imza kampanyası da başlatan AKP'li gençler, basın açıklamasının ardından 529 adet karanfil dağıttı.

AK Parti Merkez İlçe Başkanı Mustafa Köse ve Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan’ın da katıldığı basın açıklamasında konuşan AKP İl Gençlik Kolları Başkanı Erhan Akar, Mısır’ın seçimle iş başına gelen tek cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi’nin 3 Temmuz 2013 tarihinde kanlı bir darbe ile görevden uzaklaştırıldığını hatırlattı.

Darbe sonrası yaşanan çatışmalarda binlerce insanın hayatını kaybettiğini söyleyen Akar, “Tüm dünyanın izlemekle yetindiği adına 'darbe' dahi diyemediği bu süreç dünya demokrasi tarihine kara bir leke olarak yazılmıştır. Bu hafta ise 529 İhvan-ı Müslim Hareketi taraftarı, yargılandıkları ikinci duruşmada idama mahkum edildi. Darbe hükümetinin hukuksuz yargısı tarafından tamamen siyasi mülahazalara verilmiş olan idam kararları Mısır’daki anti demokratik sürecin yeni bir yansıması olarak karşımızda durmaktadır” dedi.

AKP Gençlik Kolları olarak uluslararası kamuoyunu, bu hukuksuz idam kararlarını durdurmaya davet eden Akar, Mısır’ın siyasi hayatında tamir edilmesi geç tahribatlara neden olacak bu idam kararlarının bir an önce kaldırılması, başta cumhurbaşkanı Muhammed Mursi olmak üzere tüm siyasilerin serbest bırakılması için çağrıda bulundu.

21. yüzyılın utanç vesikası olan Suriye, Irak, Doğu Türkistan, Filistin ve Arakan olmak üzere yeryüzündeki tüm vahşetlerin son bulması için uluslararası kamuoyunu göreve çağıran Akar, “Başlattığımız imza kampanyasını ve sembolik olarak idam edilecek olan arkadaşlarımız ve dar ağaçları ile 529 adet karanfil dağıtarak idam edilecek 529 kişinin idamlarının kaldırılması için tepkimizi göstererek topladığımız imzalarla Mısır Müftüsü’nün gereken cevabı Türk halkı tarafından verildiğini anlayacağını umuyoruz” diye konuştu.

Gezi Parkı eylemcilerine de seslenen Akar, “12 tane ağaç için ortalığı yakıp yıktınız. Bugün 529 tane Müslüman’ın söz konusu. Hadi onlara saygınız yoksa 529 tane ağaç kesilecek onlara bari saygınız olsun. Bugün gelin burada parti, kulüp, dernek gözetmeksizin imza atıp bir destekte siz bulunun idam kararlarının kaldırılması için” ifadelerini kullandı.
(Taner ŞİMŞEK)


Son Güncelleme: 09.04.2014 23:32