“Hz.Muhammed kendisi fakir yaşadı, halkını zenginleştirdi”

CHP Parti Meclisi Üyesi, İstanbul Milletvekili, Emekli Müftü, hemşehrimiz İhsan Özkes, dün TBMM Genel Kurulu’nda 12 Ocak 2014 Pazar gecesi idrak edeceğimiz Mevlid Kandili ile ilgili bir konuşma yaparak, Peygamberimiz Hz. Muhammed’in ‘Sizden öncekilerin helak olmalarının sebebi şuydu: İçlerinden itibarlı-zengin biri hırsızlık yapınca onu serbest bırakırlar, güçsüz biri bir şey çalınca onu cezalandırırlardı. Allah’a yemin ederim ki kızım Fatıma da çalsa mutlaka cezalandırırım’ şeklindeki sözlerini aktardı.

Güncel 10.01.2014, 00:06 10.01.2014, 00:08
875
“Hz.Muhammed kendisi fakir yaşadı, halkını zenginleştirdi”
İhsan Özkes, konuşmasında şöyle dedi:
“Hz. Muhammed, bu dünyaya fakir geldi, fakir gitti. Miras bırakacak servet edinmedi. Geriye ne bir dinar, ne de bir dirhem bıraktı. Nice ganimetler, haraçlar, cizyeler zekatlar toplandı, hükümdarlar türlü türlü hediyeler gönderdi. Hiçbirini kendisinde tutmadı. Tamamını halka harcadı. Kendisi fakir yaşadı ama halkını zenginleştirdi.
El değirmeniyle buğday öğütmekten, kuyudan su çekerek taşımaktan elleri nasırlaşan, halsiz düşen sevgili kızı Hz. Fatıma devlet hazinesinden istekte bulundu. Hz. Muhammed ‘Kızım! Yoksulların ve yetimlerin durumu daha kötü, onların senden daha fazla hakkı var’ diyerek bu talebi uygun bulmadı. Zira Hz. Muhammed, yöneticilerin kendi ailesinden önce halkını düşünmesini istedi.
En acımasız ve en kötü yöneticinin doymak bilmeyeni olduğunu açıkladı.
Devlet görevlisinin maaşından öte menfaat teminini haksızlık ve hırsızlık olarak görmüştür. Devleti yönetenlere verilen hediyelerin devlete ait olduğunu belirterek ‘devlet işinde değil de kendi işinde çalışsa o hediyeler de verilmezdi’ buyurmuştur.
Hz. Muhammed, Yüce Allah’ın kul hakkını asla affetmeyeceğini açıkladı.
‘Ey insanlar! Eğer birinizin sırtına vurmuşsam işte sırtım, gelsin sırtıma vursun. Şayet birinize hakaret etmiş veya onurunu incitmişsem, işte karşılık verebilmesi için şeref ve haysiyetim. Eğer birinin malını almışsam işte malım gelsin alsın. Gerçek şu ki, benim yanımda sizin en onurlunuz, şayet hakkı varsa hakkını isteyip alandır’ buyurmuştur.
Hırsızlık yapan eşraftan Fâtıma adlı bir kadın lehine aracılık yaparak cezasının hafifletilmesini isteyenler olmuştu. Bunun üzerine Peygamberimiz ‘Sizden öncekilerin helak olmalarının sebebi şuydu: İçlerinden itibarlı-zengin biri hırsızlık yapınca onu serbest bırakırlar, güçsüz biri bir şey çalınca onu cezalandırırlardı. Allah’a yemin ederim ki kızım Fatıma da çalsa mutlaka cezalandırırım’ dedi.
Huneyn savaşında ganimet malı bir deveden aldığı tüy parçasına işaret ederek: ‘Ey insanlar! Bu tüy de sizin devlet malınızdan bir tüydür… Ganimet malına ihanet, ehline karşı kıyamette utanç sebebidir, ateştir’ demiştir.
Hayber Savaşında şehit denilen birine Hz. Muhammed ‘Hayır, ben onu aşırdığı bir hırkadan dolayı cehennemde gördüm. Cennete müminlerden başkası giremez’ buyurmuştur.
Devlet malından çalan Eşca Kabilesinden birinin cenaze namazını kıldırmadı.
Kul hakkı yiyenlerin abdestine, namazına aldanılmamasını istedi:
‘Konuştuğunda yalan söyleyen,
Emanete hıyanet eden,
İktidarda iken haram yemekten kaçınmayanların orucu ve namazı sizi aldatmasın’ buyurdu.
Yalan söylemeyi, emanete hıyanet etmeyi ve sözünde durmamayı münafıklık alameti saymıştır.
Hz. Muhammed, henüz ‘jet umre’nin bulunmadığı bir dönemde çeşitli zorluklarla muhtemelen hac ve umre yolculuğuna haram parayla giden bir zatı şöyle anlatır: ‘Uzun bir yolculuk yaparak, saçı başı dağılmış, toz toprak içinde kalmış ve elini semaya kaldırıp Ey Rabbim, Ey Rabbim! diye dua ediyor ama yediği haramdır, giydiği haramdır ve haramla beslenmiştir. Peki, böyle bir kimsenin duasını Allah nasıl kabul eder?’
Hz. Muhammed, dünya malına tamah ederek paraya pula tapan, servet düşkünleri için ‘Altın ve gümüşün (yani paranın, doların, avronun) kulu kölesi olanı Allah kahretsin’ buyurmuştur.”
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 12 Ağustos 2020
İmsak 04:02
Güneş 05:40
Öğle 12:50
İkindi 16:41
Akşam 19:51
Yatsı 21:22

Gelişmelerden Haberdar Olun

@