“Hükümetin yüzdelik teklifleri enflasyon oranının bile altında”

Yüzdelik ve enflasyon bazlı bir artışla kamu emekçilerinin temel taleplerinin görmezden gelinmek istendiğini vurgulayan Veldet, “Bizler de KESK Çorum Şubeler Platformu olarak hükümetin memurlarla alay edercesine önerdiği yüzdelik zamları kabul etmiyoruz” dedi.

“Hükümetin yüzdelik teklifleri enflasyon oranının bile altında”

Yüzdelik ve enflasyon bazlı bir artışla kamu emekçilerinin temel taleplerinin görmezden gelinmek istendiğini vurgulayan Veldet, “Bizler de KESK Çorum Şubeler Platformu olarak hükümetin memurlarla alay edercesine önerdiği yüzdelik zamları kabul etmiyoruz” dedi.

19 Ağustos 2015 Çarşamba 23:07
“Hükümetin yüzdelik teklifleri enflasyon oranının bile altında”

KESK Çorum Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Nevzat Veldet, hükümetin memurlarla alay edercesine önerdiği yüzdelik zamları kabul etmediklerini belirterek, “Kamu emekçilerinin ve emeklilerinin sefalete mahkum edilmemesi, ekonomik, sosyal özlük haklarına kavuşabilmeleri için tüm konfederasyonlara buradan çağrıda bulunuyoruz” dedi.
2016-2017 yılı TİS görüşmelerinin 5. oturumunun 17 Ağustos Pazartesi günü yapıldığını ifade eden Veldet, toplantı açılışında Bakan Faruk Çelik’in 14 Ağustos 2015 Cuma günü yapılan oturum sonrası kamu işveren adına yaptıkları tekliften hemen sonra toplantıyı terk etmelerine ilişkin kamuoyunda gelişen yoğun tepkiye ilişkin bir değerlendirme yaptığını söyledi.
Veldet, yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:
“Çelik, 4. oturumun gündeminin sadece kendi tekliflerini sunmaya ilişkin olduğunu, teklifin o gün müzakere edilmeyecek olması nedeniyle toplantıyı sonlandırdıklarını, yoksa kaçıp gitme gibi bir yaklaşımlarının olmayacağını, dolaysıyla KESK’in ve Kamu-Sen’in eleştirilerinin doğru olmadığını ifade etti. Bakan konuşmasının devamında 2016 için %4+4, 2017 yılı için %3+3 tekliflerini yinelediklerini belirtti.
Eş Genel Başkanımız; “teklifimizi sunar çeker gideriz” yaklaşımın doğru olmadığını ifade ederek, teklifi değerlendirme hakkımızın olduğuna, geçmişte de Hükümetler adına teklifler sunulduğuna, teklif üzerine tüm konfederasyonların görüş belirttiklerine, Cuma günü yaşanan durumun bir benzerinin daha önce hiç yaşanmadığına, söz hakkımızın gasp edildiğine, kamu emekçilerinin söz hakkının kısıldığına, bilinçli ve kasıtlı olarak salonunun terk edildiğine, dolaysıyla eleştirilerimizin doğru olduğuna, aynen tekrar ettiğimize dikkat çekti. Eş Genel Başkanımız Hükümet teklifinin bu haliyle müzakere edilemeyeceğini, bu oranların kamu emekçilerine hakaret ve adeta sadaka niteliğinde olduğunu, emekçilerin bir kez daha yoksulluğa mahkûm edileceğini, başta 2014 yılı kayıplarımızın karşılanması olmak üzere temel taleplerimizden hiçbiri hakkında hükümetin bir teklif sunmadığını belirtmiştir. Eş Genel Başkanımız, “eğer diğer konfederasyonlar da bu oranların müzakere edilemeyeceğini düşünüyorlarsa ki öyle demişlerdi, o halde gelin kamu emekçilerinin çıkarları adına miting ise miting, grev ise grev ya da önerecekleri hangi eylem ise o eylemi ortak yapalım” demiştir.
Konuşmalardan sonra ortak eylem çağrımızdan rahatsız ve tedirgin olan ÇSGB Çelik, “Daha müzakere ediyoruz, süreç bitmedi, hemen eylem lafının edilmesine gerek yok” diyerek toplantıya ara vermiştir.
15 dakikalık aradan sonra başlayan toplantıda ÇSGB Bakanı Faruk Çelik, kamu işveren kurulu adına 2016 için %5+4 ve 2017 yılı için %3+3 olarak tekliflerini revize ettiklerini açıklamıştır.
Memur Sen Genel Başkanı, ortada ciddi bir teklif varmışçasına, “Hükümet kasayı açmıştır. Kasa açıldı masanın da önü açıldı. 2017 yılı için o rakamları müzakere etmeyeceğimizi belirtmek isterim. 2016 yılı için verilen 5+4 rakamı ise müzakere edilebilir, ancak biz bu rakamın da artırılmasını istiyoruz. “ demiştir.
T.Kamu Sen, teklifi bu haliyle de kabul etmediklerini, müzakere edilemeyeceğini belirtmiştir.
Memur Sen’in Cuma günü Sayın Bakan’la birlikte salonu terk etmesini doğru bulmadığımızı da bir kez daha belirteyim. ‘Teklif müzakere edilemezdi o yüzden çıktık’ demek basit bir savunma mekanizması olup gerçeği ifade etmemektedir. Öyle olsaydı bizimle birlikte masada kalır teklife ilişkin ortak tepkimizi kamuoyu ile paylaşırdık, Sayın Bakan da o rahatlıkla masayı terk edemezdi” demiştir.
Yapılan konuşma ve değerlendirmelerden sonra 6. Oturumun zamanının daha sonra DPB tarafından bildirileceği ifade edilerek toplantı sonlandırıldı.
Konfederasyonumuz adına TİS görüşmelerine katılan heyetimiz toplantı bitiminde basın açıklaması yapmış, Hükümetin oyalamacı tutumuna dikkat çekerek diğer konfederasyonlara ortak eylem ve birlikte hareket etme çağrısını yinelemiştir.
İster mutabakat metni ile isterse Hakem Heyeti üzerinden olsun yeni bir satış sözleşmesi hazırlığının yapıldığı açıktır.
Bir kez daha yüzdelik ve enflasyon bazlı bir artışla kamu emekçilerinin temel talepleri görmezden gelinmek istenmektedir. Bizler de KESK Çorum Şubeler Platformu olarak hükümetin memurlarla alay edercesine önerdiği yüzdelik zamları kabul etmiyoruz. Kamu emekçilerinin ve emeklilerinin sefalete mahkum edilmemesi, ekonomik, sosyal özlük haklarına kavuşabilmeleri için tüm konfederasyonlara buradan çağrıda bulunuyoruz. Eğer diğer Konfederasyonlar da bu oranların müzakere edilemeyeceğini düşünüyorlarsa ki öyle demişlerdi, o halde gelin kamu emekçilerinin çıkarları adına miting ise miting, grev ise grev ya da önerecekleri hangi eylem ise o eylemi ortak yapmaya hazırız.”
(Haber Merkezi)

Son Güncelleme: 20.08.2015 00:32