“Hükümet şiddeti 1 Mayıs bayramına gölge düşürdü”

1 Mayıs’ın umudun ve direncin yolu olduğunu belirterek etkinliklerin ülkemizde polis şiddetiyle gölgelendiğini anlatan Öztürk, Çorum’da etkinliklere katılmayan Türk-İş’e tepki gösterdi.

“Hükümet şiddeti 1 Mayıs bayramına gölge düşürdü”

1 Mayıs’ın umudun ve direncin yolu olduğunu belirterek etkinliklerin ülkemizde polis şiddetiyle gölgelendiğini anlatan Öztürk, Çorum’da etkinliklere katılmayan Türk-İş’e tepki gösterdi.

04 Mayıs 2014 Pazar 22:07
“Hükümet şiddeti 1 Mayıs bayramına gölge düşürdü”

KESK Çorum Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü ve Eğitim Sen Çorum Şube Başkanı Mehmet Öztürk, 1 Mayıs’ın umudun ve direncin yolu olduğunu söyledi.

Mehmet Öztürk, düzenlediği basın toplantısıyla Çorum’da KESK ve DİSK öncülüğünde gerçekleştirilen 1 Mayıs kutlamalarını değerlendirdi. KESK’e ve DİSK’e bağlı sendikalarının şube başkan ve temsilcilerinin katılımıyla Eğitim-Sen’de düzenlenen toplantıda konuşan Öztürk, yağan yağmura rağmen Çorum’da 1 Mayıs’ı özüne uygun bir şekilde coşkuyla kutladıklarını bildirdi.

KESK ve DİSK öncülüğünde Özdoğanlar Kavşağı’nda toplanan emekçilerin Saat Kulesi Meydanı’nda bulaşarak 1 Mayıs’ı kutladıklarını ifade eden Öztürk, “1 Mayıs’ta kendi anlamına yakışan şekilde işçilerin, kamu çalışanların, köylülerin, gençlerin, işsizlerin, ötekileştirilenlerin, baskı ve zulme uğrayan kesimlerin sorunları birleştirilerek siyasi iktidara ve sermaye bu ülkede biz de varız denilmiştir. Yağmura rağmen söylenen türkülerimiz, halaylarımız, rengarenk bayraklarımız ile coşku alanlarda yankılanmıştır” dedi.

1 Mayıs sürecinde ve sonrasında siyasi iktidara yakınlığı ile bilinen sendikaların ve bazı siyasi çevrelerin 1 Mayıs ile ilgili farklı açıklamalarına tanık olduklarını anlatan Öztürk, “Bu değerlendirmelerin bir kısmı 1 Mayıs’ı kendi anlam bütünlüğünden koparan açıklamalar olarak kayda geçti. Çalışanların yüzyıllardır kölece çalışmaya karşı verdikleri mücadelenin içi boşaltılmak istendi. 1 Mayıs’a sıradan bir bayram havası yüklenmeye çalışıldı. Diğer taraftan Türk İş il temsilciliğinin 1 Mayıs kutlamalarına katılmamama gerekçesini, İlimizde ‘iki ayrı 1 Mayıs kutlaması var’ diyerek bu açıklamayı bir işveren örgütü olan MÜSİAD ziyaretinde dile getirilmesini kamuoyunun takdirine bırakıyoruz” diye konuştu.İşçinin bayram kutlamasına çeşitli ülkelerde yasaklar konulduğunu ve bunun birinin de Türkiye olduğunu anlatan Öztürk, Taksim’de emekçinin barbarca bir saldırıya maruz kaldığını söyledi.

“1 Mayıs emeğin sermayeye karsı en ciddi duruşunu gösterdiği tarihsel bir gündür” diyen Mehmet Öztürk sözlerini şöyle sürdürdü: “1 Mayıs işçi sınıfının, kamu emekçilerinin ve bu uğurda yüzyıllardır haksızlığa eşitsizliğe karşı mücadele edenlerin büyük buluşmasıdır. 1 Mayıs umudun, direncin, gerçek sahiplerinin ellerinde buluşarak geçen yıllara oranla daha da kitleselleşerek büyümüştür. İlimizde ise KESK ve DİSK öncülüğünde kutlanan 1 Mayıs birlik, mücadele ve dayanışma günü büyük bir coşku ile kutlandı. 2010, 2011 ve 2012 yıllarında Taksim’de yüz binlerle kutlanan 1 Mayısların “bayram havasında” geçtiğini, Türkiye’de “tabuların yıkıldığını” söyleyen ve pankartlar asarak bununla övünen hükümet çevreleri, şimdi bir anda tam tersi söylemleri savunabilmekte, bunu yaparken emekçiler başta olmak üzere halkın hafızasını küçümsemektedir. Bu çelişkili tutumu anlamak mümkün değildir.

Uzun çalışma saatlerinde 1’inci, sendikal-demokratik haklar ve özgürlükler alanında ise sonuncu sıralarda olan bir ülkede yaşıyoruz. Böylesi bir ülkenin ihtiyacı olan şey, emeğin iktidardan ve sermayeden bağımsız mücadelesidir. İlimizdeki 1 Mayıs coşkusunu bizlerle paylaşan kamuoyuna aktaran başta basın emekçileri olmak üzere, emek veren, destek veren herkese teşekkür ediyoruz. 1 Mayıs günü her yol umuda çıkmıştır, emek, eşitlik, özgürlük, adalet, barış için mücadelemiz devam edecektir.”
(Volkan SINAYUÇ)

Son Güncelleme: 04.05.2014 22:07