Hobi olarak başladığı naht sanatında usta oldu

Geçmişi Osmanlı dönemine ait olan naht sanatı, Çorum’da özel bir şirkette işçi olarak çalışan, evli ve bir çocuk babası Sadık Kunduz tarafından yaşatılıyor.

Güncel 19.07.2017, 22:35
858
Hobi olarak başladığı naht sanatında usta oldu

El sanatlarına küçüklükten berli ilgi duyduğunu dile getiren Kunduz, boş zamanlarında ne yapabilirim diyerek yola çıktığını ve evinin bir odasını atölyeye çevirerek naht sanatını icra etmeye başladığını söyledi.

“HEDEFİM BU SANATI GELECEĞE TAŞIMAK”

Evinde bir çok eseri ortaya çıkaran Kunduz, şehir içi ve dışında aldığı siparişler nedeniyle çalıştığı işyerinden de ayrılmak zorunda kaldı. Asıl hedefinin naht sanatını yaşatarak gelecek nesillere taşımak olduğunu dile getiren Kunduz, ilerleyen zamanlarda da kendi kişisel sergisini açmayı istediğini belirtti.

Naht sanatı hakkında da bilgiler veren Sadık Kunduz, Osmanlı döneminde icra edilen naht sanatının unutulmaya yüz tutmuş sanatlardan birisi olduğunu söyledi. Naht sanatının agacı kabartma şeklinde yontmak suretiyle şekil verme sanatı olduğunu ifade eden Kunduz, “Naht, hattatların kaleme aldığı özel yazılar taslağa çıkartılıp, kontraplak üzerine yapıştırıldıktan sonra detaylı ve ince bir kesimle şekillendiriliyor. Bu yazılarda kadife zeminler üzerine aktarılıp en son olarak çerçeveletiliyor. Yaptığımız bu ürünler sadece yazı değil, görsel olarak da camilerde, işyerlerinde ve kurumlarda yerlerini alıyor” dedi.

“SANAT SOKAĞI’NIN TANITILMASI LAZIM”

El sanatları ustası Sadık Kunduz, Çorum’da naht sanatına ilginin yeni yeni oluşmaya başladığını belirterek, “Şuanda Sanat Sokağı’ndayız. Bizim için burası çok iyi oldu. Neden derseniz. 3 yıl boyunca naht sanatını evimde yapmaya çalıştım. Küçük bir odada kısıtlı imkanlarla sanatımı icra ettim. 3 yıl sonra Pir Baba Parkı’nda yapılan Sanat Sokağı sayesinde hem teşhir, hem atölye ve hem de görsel olarak insanlara ürünlerimizi gösterebilme imkanımız oldu. Ama burayı bilmeyenler var. İnşallah tanıtım açısındanda daha fazla çalışma olur ve yapmış olduğumuz eserler daha çok insana ulaşır” diye konuştu.

(Volkan SINAYUÇ)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
açık
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@