HİTÜ’ye kurumsal denetim

Hitit Üniversitesi’nin Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) kurumsal dış değerlendirme sürecini tamamladı.

Güncel 27.11.2018, 22:45
627
HİTÜ’ye kurumsal denetim

Nicelik yönünden büyümenin yanı sıra nitelikli büyümeye büyük önem veren ve bu kapsamda yaptığı çalışmalarla ulusal/uluslararası bağımsız kuruluşlar tarafından yapılan sıralamalarda farklı pek çok alanda her geçen gün daha üst sıralara yükselmeye devam eden Hitit Üniversitesi, Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Kurumsal Dış Değerlendirme Takımı üyeleri tarafından eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve yönetim süreçlerini değerlendirmek üzere ziyaretler yapıldı.

Yükseköğretim Kalite Kurulu Kurumsal Dış Değerlendirme Programı çerçevesinde yapılan bu ziyaretler, 23 Temmuz 2015 tarih ve 29423 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Yükseköğretim Kalite Güvencesi Yönetmeliği kapsamında oldu. Bu kapsamda 2020 yılına kadar süre olmasına rağmen Hitit Üniversitesi’nin başvurusu üzerine YÖK’ten gelecek talep beklenmeden Kurumsal Dış Değerlendirme için başvurması ve YÖKAK tarafından uygun görülmesi sonrasında yapıldı. İki aşamada yapılan değerlendirme ziyaretlerinde HİTÜ’nün misyon, vizyon ve stratejik planı doğrultusunda Hitit Üniversitesi’nin, “Eğitim-öğretim, Kalite güvence sistemi, araştırma ve geliştirme, toplumsal katkı, yönetim sistemi ve kurumsal karar alma süreci alanlarındaki yetkinlikleri değerlendirildi.

Konu hakkında Hitit Üniversitesi’nden yapılan açıklamada “Prof. Dr. Arif Bülent Özgüler başkanlığında; Prof. Dr. Mehmet Fevzi Ünal, Prof. Dr. Erdoğan Çiçek, Prof. Dr. Aynur Ayşe Karaduman, Doç. Dr. Yücel Özmen ve Femi Gür’den oluşan YÖKAK Dış Değerlendirme Takımı, ilk aşamada 5 Kasım 2018 tarihinde ön ziyaret ve ardından da 19-21 Kasım 2018 tarihleri arasında Hitit Üniversitesi’nin tamamına yakın birimlerinin değerlendirildiği Saha ziyaretlerini gerçekleştirmiş ve bu süreçte yönetim kadrosu, akademik ve idari personel, öğrenciler ve dış paydaşlar ile görüşmeler yapılmıştır.

Böylesi önemli bir sürece Üniversitemizin 2020 yılına kadar süresi olmasına rağmen başvurmasındaki en önemli etken; eğitim-öğretim, araştırma ve altyapı başta olmak üzere hemen her alandaki nitelikli büyüme hedefine hep beraber yöneldiğimiz çok değerli akademik ve idari personelimiz ile öğrencilerimizin bizlere vermiş olduğu destek ve motivasyon olmuştur. Bu bakımdan, Dünya Üniversitesi olma hedefine her gün bir adım daha yaklaşan Üniversitemizde, sürece destek ve emek veren iç ve dış paydaşlarımıza gönülden teşekkür ediyoruz.

Üniversitemizin nicel olarak büyümesinin yanısıra niteliğinin artırılmasında oldukça önemli bir işlev üstlenecek olan bu sürecin oluşturulmasındaki katkılarından dolayı Yükseköğretim Kurulu Başkanımız Sayın Prof. Dr. Yekta Saraç’a, Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas’a ve değerlendirme sürecinde titiz ve yoğun bir çalışma ortaya koyan değerlendirme takımı üyelerine içtenlikle şükranlarımızı sunuyoruz” denildi.

(Volkan SINAYUÇ)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
açık
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@