HİTÜ’ye 4 yeni bölüm

Güncel 12.04.2017, 01:15
691
HİTÜ’ye 4 yeni bölüm

Hitit Üniversitesi eğitim-öğretim faaliyetlerinin Kargı ve Bayat ilçesinde 4 bölüm açılmasına YÖK’ten onay çıktı. Hitit Üniversitesi bünyesinde böylece bölüm sayısı 192’e ulaştı.

Hitit Üniversitesi eğitim-öğretim faaliyetlerinin Kargı ilçesinde yürütüleceği “İş Sağlığı ve Güvenliği” ile “Harita Kadastro” ve Bayat ilçesinde “Spor Yönetimi” ile İç Mekân Tasarımı” programlarının açılması için YÖK’e yapılan teklif, Yükseköğretim Yürütme Kurulu’nun 05.04.2017 tarihli toplantısında incelenerek 2547 Sayılı Kanun’un 2880 Sayılı Kanun’la değişik 7/d-2 maddesi uyarınca uygun bulundu.

Hitit Üniversitesi’nin internet sitesinde Kargı ve Bayat’ta yeni açılacak bölümlerle ilgili olarak şu bilgiler verildi. “İş Sağlığı ve Güvenliği Programı: Program mezunları, tüm kurum, kuruluş ve işletmelerde, ticaret merkezleri, çok katlı yüksek binalar, üniversite ve kampüs şeklindeki okullar, alışveriş merkezleri ve topluma açık merkezlerde, itfaiyeler, sivil savunma ve benzeri acil durum kuruluşlarında, “İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Teknikeri” olarak görev alabilirler. İşçi Sağlığı ve Güvenliği ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde “Sosyal Hizmetler” lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler. Bölüm mezunlarının 4857 sayılı İş Kanunu çerçevesinde çıkarılan İş Güvenliği ile görevli elemanların çalışmaları hakkında yönetmelik gereği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca verilen iş güvenliği uzmanlığı sertifikasına sahip olmaları gerekir.

Harita Kadastro Programı: Kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektöre, harita ve kadastro alanında arazi bilgi ve dokümanlarının hazırlanması, hazırlanan projelerin araziye uygulanmasını yapabilen, teknolojik gelişmeler paralelinde değişen ve yenilenen bilgiyi, teoride ve saha çalışmalarında kullanabilen “Harita Kadastro Teknikeri” yetiştirmektir.

Spor Yönetimi Programı: Sportif ihtiyaçları karşılayacak hizmet sektöründeki işletmelerin yönetilmesi ayrı bir uzmanlık alanıdır. Bu hizmet ünitelerinin kurulması ve geliştirilmesi de dâhil olmak üzere amaçlarına ulaşmaları için gerekli tüm yönetsel faaliyetlerle ilgili kararların alınması ve uygulanması için spor sektörüne yetkin spor yöneticilerinin yetiştirilmesi spor yöneticiliği lisans programının öncelikli amacıdır. Yönetimin ve spor yönetiminin etkinlik ve rasyonellik için var olduğunu içselleştirmiş, bu bağlamda en az emek ve masrafla en fazla verimin alınmasını sağlayacak ve hedefe tam isabet ettirerek kaynak israfını önleyecektir. Aynı zamanda Anayasanın 59. Maddesinde “Devlet, her yaştaki Türk vatandaşlarının beden ve ruh sağlığını geliştirecek tedbirleri alır, sporun kitlelere yayılmasını teşvik eder. Devlet başarılı sporcuyu korur.” ifadesinin gereğinin bilincinde olan spor yöneticilerinin yetiştirilmesi hedefimizdir.

İç Mekân Tasarımı Programı: Mesleki bilgilerle donatılmış ön lisans düzeyinde öğrenci yetiştirmek, gerek bölüm öğretim elemanlarının yaptığı, gerekse ülke çapında yapılan araştırmalarla şu anda kalifiye eleman eksikliği olan işletmelere tasarımcı yetiştirmeyi amaçlamaktadır”

Açıklamada 2006 yılında ön lisans, lisans ve lisansüstü olmak üzere toplam 49 bölüm/program bulunduğu ve bu sayının bugün 192’e ulaştığı, toplam öğrenci sayısının da 2006’da 4 bin 520 iken bugün 17 bin 500’ü aştığı dile getirildi.

(Volkan SINAYUÇ)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
27°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 13 Ağustos 2020
İmsak 04:05
Güneş 05:42
Öğle 12:50
İkindi 16:39
Akşam 19:48
Yatsı 21:18

Gelişmelerden Haberdar Olun

@