HİTÜ’nün arazileri 2.6 milyon metrekareyi aştı

Hitit Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, üniversitelerden beklenen hususun nitelikli eğitim-öğretim ve bilimsel çalışmalar olduğunu ifade edilerek, nitelikli bir eğitim-öğretimin yapılması ve akademik çalışmaların beklenen düzeyde gerçekleşip üniversitelerin birer Ar-Ge merkezi haline gelmesinin, alanlarında uzman nitelikli akademik ve idari personel ile birlikte, yeterli fiziki altyapı ile mümkün olduğu ifade edildi. Sadece son teknoloji kullanılarak modern akıllı binalar yapmakla üniversite olunmadığı gibi; binalardan yoksun, gerekli altyapısı olmayan yerde istenen düzeyde eğitim-öğretim ve diğer bilimsel çalışmaların da beklenemeyeceğinin belirtildiği açıklamada,

Güncel 27.05.2018, 19:21
520
HİTÜ’nün arazileri 2.6 milyon metrekareyi aştı

Üniversitenin kuruluşundan 2011yılına kadar kampüsleşme konusunda yeterli ivmeyi yakalayamamış olsa da, 2011yılından sonra gerek kamu kurum ve kuruluşlarından devir/tahsis yoluyla, gerek özel mülkleri kamulaştırma yoluyla il merkezindeki Kuzey Kampüs ve Güney Kampüs ile ilçe kampüslerindeki arsa ve arazilerde önemli oranda artış sağlandığı belirtildi. 2011 yılında sadece 200.907m² olan kampüslerin arazi büyüklüğünün 2015 yılında 1.408,684m²’ye, 2017 yılı sonunda da % 1.212’lik bir artışla 2.636,350m²’ye ulaşarak oldukça büyük bir arazi miktarına ulaşıldığının anlatıldığı açıklamada, İl merkezinde dağınık bir yapıda eğitim faaliyetlerini sürdüren üniversitenin, özellikle 2014 yılından itibaren eğitim birimlerinin kampüslerde toplanmasına büyük önem verdiğini vurguladı. İl Merkezindeki iki ana kampüs olan Kuzey Kampüs ile Güney Kampüsün master plan çalışmalarının tamamlandığının kaydedildiği açıklamada; “Merkez Meslek Yüksekokulları Kampüsü ve Kuzey Kampüsümüzde eğitim birimlerinin inşasına başlanmıştır.

İlçelerdeki yükseköğretime elverişli olmayan fiziki alanlarda kısa vadeli çözümler için bakım-onarım ve revizyonlar yapılmış, aynı zamanda Sungurlu Meslek Yüksekokulu ile Alaca Avni Çelik Meslek Yüksekokulu kampüs inşaatlarına başlanmıştır.

Üniversitemiz Spor Bilimleri Fakültesi daha önce 1.470,00m² fiziki alanda eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürürken, Kuzey Kampüsümüzde içerisinde ulusal ve uluslararası spor organizasyonlarının düzenlenebileceği nitelikte spor salonu olan 8.600,00 m² fiziki alana sahip yeni binasına taşınarak burada eğitim-öğretim faaliyetine başlamıştır. Bu haliyle adı geçen Fakültemiz, önceye kıyasla çok daha büyük, son teknolojinin kullanıldığı modern akıllı fiziki binaya kavuşmuştur.

Kuzey Kampüsümüzde yapımına başlanan ve 2015 yılında tamamlanan 7.243,00 m² fiziki alana sahip Bilimsel Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (HÜBTUAM) binası ise, Üniversitemizde yapılacak Ar-Ge çalışmaları açısından son derece önemli bir yeri olup, teknik donanımı ile sadece ilimizin değil; bölgemizin önemli araştırma merkezlerinden biridir.

İdaremiz döneminde inşalarına başlanan ve yapımı tamamlanan Melek Yüksekokulları Kampüsündeki Trijen Binası(257,00 m²) ile Kuzey Kampüsümüzdeki Isı Merkezi (2.170 m²) ve Enerji Merkezi (670,00m²) binaları sayesinde Üniversitemiz kendi enerjisini kendisi üretmeye başlamış; bu alanda ilkleri başararak diğer üniversiteler ve kamu kurumların aörnek teşkil eden bir enerji altyapısına kavuşmuştur.

İlimiz merkezindeki Meslek Yüksekokulları kampüsümüzde yine idaremiz döneminde inşaatlarına başlanan ve2015 yılında yapımı tamamlanan İdari Bina ve Kapalı Otopark (10.620,00 m²) ile2016 yılında yapımı tamamlanan ÖSYM Binası (6.414,00 m²) sayesinde günümüzde üniversite-sanayi işbirliğinde aranan nitelikli teknik personel ile ilgili olarak meslek yüksekokulları için gerekli fiziki altyapı oluşturulmuştur.

Alaca Avni Çelik Meslek Yüksekokulumuz daha önce yaklaşık 2.870 m² fiziki alanda eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürürken; Üniversitemiz, Alaca Eğitim Vakfı ve SİNPAŞ G.Y.O. işbirliği ile 2015 yılında tamamlanan 7.600,00 m² fiziki alana sahip yeni kampüsüne taşınmıştır.

Kuzey Kampüsümüzde inşasına başladığımız ve şu anda geçici kabul aşamasında olan 8.500,00 m² fiziki alana sahip Merkez Yemekhane binamız aynı anda 2.500 kişiye, bir öğünde ise 10.000 kişiye yemek hizmeti verebilecek niteliktedir.

Akkent TOKİ’de lise binası olarak inşa edilen yaklaşık 9.197,00 m² (Ana Bina+Spor Salonu+Kafeterya) fiziki alanda eğitim faaliyetlerini sürdüren İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemiz, Kuzey Kampüste yapımına başladığımız yeni binasına taşındığında 20.200,00 m² fiziki alana sahip yeni binaya kavuşmuş olacaktır. Buradaki inşaat çalışmaları tüm hızıyla devam etmektedir.

İlimiz Mimar Sinan Mahallesinde Diyanet İşleri Başkanlığı’na ait yaklaşık 4.800,00 m² fiziki alanda eğitim faaliyetlerini sürdüren İlahiyat Fakültemiz, yapımına Kuzey Kampüste başladığımız ve 2018 yılı sonunda bitirilmesi planlanan yeni binasına taşındığında 18.400,00m² fiziki alana sahip olacaktır.

Kuzey Kampüsümüzde 1988 yılında inşasına başlanan ve halen yaklaşık 7.744,00 m² fiziki alanda eğitim faaliyetlerini sürdüren Mühendislik Fakültemiz, Üniversitemiz yatırım programına alınan ve kısa sürede ihale edilerek Kuzey Kampüste yapımına başlanacak olan ve tamamlandığında 17.078,00 m² fiziki alana sahip yeni binasına taşınacaktır.

Sungurlu ilçe merkezinde 2.257,00m² fiziki alanda eğitim faaliyetlerini sürdüren yüksekokulumuz için yeni bir kampüs planlanmıştır. Yaklaşık 12.418,00 m² fiziki alanda inşası devam eden yeni kampüsün tamamlanması ile birlikte hem Sungurlu ilçemiz hem de personel ve öğrencilerimiz yükseköğretim standartlarında yeni bir kampüse kavuşacaktır.

Oğuzlar ilçemizde, Obruk Barajı kıyısında yaklaşık 35.000 m² yerleşke üzerine planlanan Oğuzlar Su Sporları Merkezinin proje çalışmaları tamamlanmış, Kalkınma Bakanlığı tarafından yatırım programına alınmıştır. Söz konusu merkezin tamamlanması ile birlikte, Üniversitemiz ve Oğuzlar ilçemiz ulusal ve uluslararası spor organizasyonlarının yapılabileceği nitelikte bir su sporları merkezine kavuşacaktır.

İskilip ilçe merkezinde halen yaklaşık1.986,00 m² fiziki alanda eğitim faaliyetlerini sürdüren İskilip Meslek Yüksekokulumuzun fiziki alanlarının yetersiz gelmesi üzerine; Üniversitemiz, İskilip Belediyesi, yardımsever iş insanları ve İskilip Yüksek Öğretim Kurumları Yaptırma ve Yaşatma Derneği öncülüğünde yaklaşık 5.692,00 m² fiziki alana sahip yeni bir binanın inşaatına başlanmış; söz konusu bina ve yerleşke 2017 yılında yaklaşık %25 fiziki gerçekleşme sağlandığı aşamada Üniversitemize devredilmiştir. Üniversitemizin ısrarlı gayretleri sonucunda Kalkınma Bakanlığı tarafından binanın ikmal inşaatı Üniversitemiz yatırım programına alınmıştır. Binanın kısa sürede ihale edilerek inşasına başlanması planlanmaktadır.

Yapılan ve yapımı devam eden yeni inşaatlara bakıldığında, Üniversitemizin yoğun bir bina yapım sürecinde olduğu söylenebilir. 2011 yılında Üniversitemiz genelinde sadece 56.706 m² olan kapalı alan miktarı, yapılan yoğun çalışmalar neticesinde 2015 yılında 93.605m²’ye,2017 yılı sonunda ise 114.260m²’ye çıkartılmıştır. İnşaatı tamamlanan ve devam eden binaların tamamına 2011 yılı sonrasında başlanmış olup; halen yapım aşamasında olan ve kısa sürede tamamlanması planlanan yeni binaların eğitim-öğretime kazandırılmasıyla kapalı alan miktarımız çok büyük bir artışı yakalamış olacaktır.

Üniversitemiz kısa, orta ve uzun vadedeki öğrenci sayısı ve vizyonu çerçevesinde başlatmış olduğu arazi genişletme ve yeni binalar yapma çalışmalarını, vizyonu ve misyonu çerçevesinde bundan sonra da sürdürecektir. Üniversitemizden beklenen nitelikli Ar-Ge çalışmaları ve eğitim-öğretim faaliyetleri için gerekli fiziki altyapının depreme dayanıklı, estetik, ekonomik, ergonomik ve konforlu bir şekilde yapımına ve tamamlanmasına bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da büyük bir özveri ve titizlikle devam edilecektir” denildi. (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
-1°
sisli
banner303
banner364
Namaz Vakti 16 Ocak 2021
İmsak 06:25
Güneş 07:54
Öğle 12:55
İkindi 15:23
Akşam 17:45
Yatsı 19:09

Gelişmelerden Haberdar Olun

@