HİTÜ’lü öğrencilere TÜBİTAK’tan destek

Hitit Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’ne “TÜBİTAK 2209/A-Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Desteği” verildi.

Güncel 17.06.2018, 21:10
436
HİTÜ’lü öğrencilere TÜBİTAK’tan destek

HİTÜ Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencileri Abdullah Talha Küçükdingil, Recep Ali Balcı ve Fatma Nur Turan tarafından, Doç. Dr. Sinan Çalışkan’ın akademik danışmanlığında hazırlanan “Karayolu Üzerindeki Kasislerden Elektrik Üretimi” başlıklı bitirme projesi, “TÜBİTAK 2209/A-Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Desteği” kapsamında destek almaya hak kazandı.

Üniversite’den konuya ilişkin yapılan açıklamada şu bilgiler paylaşıldı:

“Yapılacak olan bu çalışmada, kasislere yerleştirilen akışkanın hareketinden yararlanılacaktır. Hareketli akışkanın basıncından yararlanmak için 32cc’lik hidromotor kullanılacaktır. Akışkanın tek yönlü hareketini sağlamak amacıyla kasiste kullanılan elastik boruların çıkışına çek valfler yerleştirilecektir. Toplam iki adet kasis kullanılacaktır. Araç kasislerin birinden geçtikten sonra hemen ardındaki ikinci kasise yük uygulama sistemine göre çalışacaktır. Kasislerin birincisinde akışkan dolu iken ileride bulunan kasis akışkanın dolması için depo görevi yapacaktır. Sistemdeki basıncın çok fazla artmasına engel olacak ve akışkan daha fazla debi ile hareket edebilmesini sağlayacaktır. Sistem iki adet kasisin bulunması ve sırayla geçiş yapması aracın ağırlığının daha verimli kullanılmasını sağlayacaktır. Hidromotorun meydana gelecek olan mekanik enerji açısal hızı olarak kayış-kasnak elemanları ile 5:1 çevrim oranında hızı artırılması düşünülüyor. Kasislerin montajı 100 mm’lik deliklerin içine yerleştirilecek olan dübeller ve vidalar aracılığıyla sağlanmaktadır. Kasis üzerinde yiv kanalları açılacaktır. Yiv kanallarının içerisine elastik borular yerleştirilecektir. Elastik borular lastik bantlar ile kasise montajı yapılacaktır. Projenin testleri için prototip üretilmesi yapılacaktır. Öğrencilerimizi ve öğretim üyemizi kutlar, başarılarının devamını dileriz.”

(Recep SERBES)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
12°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 21 Ekim 2020
İmsak 05:26
Güneş 06:50
Öğle 12:30
İkindi 15:30
Akşam 18:00
Yatsı 19:19

Gelişmelerden Haberdar Olun

@