HİTÜ’den “Kudüs” çıkarması

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 10 ülkeden 700’e yakın akademisyenin bir araya geldiği 2. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi’ne Hitit Üniversitesi de katıldı.

HİTÜ’den “Kudüs” çıkarması

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 10 ülkeden 700’e yakın akademisyenin bir araya geldiği 2. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi’ne Hitit Üniversitesi de katıldı.

28 Mart 2018 Çarşamba 21:30
HİTÜ’den “Kudüs” çıkarması

2. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi (INCSOS 2018), Gazi Üniversitesi, Turkish Studies Dergisi ve el-Kuds Üniversitesi işbirliği içinde 23-25 Mart tarihleri arasında Kudüs Üniversitesi’nde yapıldı. Organizasyonun düzenleme kurulunda yer alan HİTÜ den 57 akademik personel bilimsel bildirileriyle kongreye katkı sağladı.

İsrail işgalinin sembolik unsurlarından biri olan Ayrım Duvarı ile Doğu Kudüs’ten ayrılan Ebu Dis banliyösündeki Kudüs Üniversitesi’nde düzenlenen kongrenin açılışında Türk ve Filistin milli marşları okundu. Kongrenin açılış konuşmalarını Türkiye’nin Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Gürcan Türkoğlu, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın Özel Temsilcisi ve aynı zamanda Filistin yönetimine bağlı Kudüs İşleri Bakanı ve Kudüs Valisi Adnan Husseini, Filistin Yüksek Öğretim ve Eğitim Bakanı Sabri Saydam, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Uslan ve Kudüs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Imad Abu Kishek Kişik yaptı.

Filistin davasının ve Kudüs’ün geleceğinin tehdit altında olduğu bir dönemde Filistin ve özellikle Kudüs halkı ile dayanışma göstermenin her zamankinden daha fazla önem taşıdığını vurgulayan Büyükelçi Türkoğlu, ülkede Türkiye İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) tarafından yürütülen projelere dikkat çekti.

Vali Husseini’nin kongrenin burada düzenlenmesinin İsrail’e bir mesaj taşıdığını dile getirdiği kongrede akademisyenler eşzamanlı 30 ayrı salonda 500’e yakın tarih, sanat, din, toplum, felsefe, sağlık bilimleri, bilişim teknolojileri, uygulamalı bilimler, ekonomi, hukuk, siyaset, eğitim bilimleri ile dil ve edebiyat alanlarında tebliğ sundu. Hitit Üniversitesi’nden de 57 akademisyenin katılarak bildiri sunduğu kongre Mescid-i Aksa ve Kubbetü’s Sahra başta olmak üzere pek çok dini ve tarihi mekanın gezilmesiyle son buldu.

(Haber Merkezi)