HİTÜ’de yeni atama

Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Hikmet Ayşegül Taylan Özkan, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü görevine atandı.

HİTÜ’de yeni atama

Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Hikmet Ayşegül Taylan Özkan, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü görevine atandı.

10 Ocak 2017 Salı 19:47
HİTÜ’de yeni atama

Hitit Üniversitesi’nin internet sitesinden yapılan açıklamada Prof. Dr. Özkan’ın sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürlüğü’ne atandığı belirtilerek kendisinin halen Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanlığı ve Tıp Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevini sürdürdüğü dile getirildi.

Ataması yapılan Prof. Dr. Hikmet Ayşegül Taylan Özkan’ın tebrik edilerek yeni görevinde de başarılar dilenen açıklamada özgeçmişi ile ilgili şu bilgilere yer verildi: “Babasının görevi nedeniyle Çankırı'da doğdu. İlkokul eğitimimi Çankırı ve Muğla'da tamamladı. Ortaokul ve Lise eğitimimi İzmir Karataş Lisesinde sürdürdü.

1989 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun olduktan sonra iki yıl süre ile Sivas Şarkışla Merkez Sağlık Ocağında mecburi hizmetimi tamamladı. Sırasıyla İzmir'de Ballıkuyu Sağlık Ocağı'nda ve Urla Devlet Hastanesinde çalışırken hem Parazitoloji Doktora eğitimini hem de Dokuz Eylül Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümündeki ikinci üniversite eğitimini sürdürdü. 1996 yılında davet üzerine geldiği T.C. Sağlık Bakanlığı, Sağlık Projesi Genel Koordinatörlüğü'nde çeşitli birimlerin sorumluluklarını yürüttü.

2001 yılında Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığında görev alarak, Ulusal Parazitoloji Referans Laboratuvarının kurulması ve yönetilmesi yanı sıra Norm Kadro, Kalite, Laboratuvar Güvenliği Kurulu, Hastane Enfeksiyonları Bilimsel Danışma Kurulu ve birçok bilimsel danışma kurulunda yönetici veya üye olarak çalıştı. Kurum içi ve dışı yüzlerce hizmet içi eğitimin koordinasyonuna ve verilmesine katkıda bulundu. Türk Hijyen ve Deneysel Biyoloji Dergisi Editörlüğü'nü 2012 yılına kadar sürdürdü.

Halen söz konusu derginin editör yardımcısı, PLOS Neglected Tropical Diseases yardımcı editörü ve Flora Dergisi Yayın Yürütme Kurulu üyesidir. İngiltere, Amerika, Japonya, İsrail'de, Dünya Sağlık Örgütü/Cenevre'de doktora öncesi ve sonrasında burslu eğitimler aldı. Fatih, Turgut Özal ve Yakın Doğu Üniversitelerinde lisans ve lisans sonrası eğitim verme tecrübesi edindi. Birçok kitapta bölüm yazarı olarak ve ulusal ve uluslararası farklı projelerde araştırmacı olarak görev aldı. Aralık 2008'de Doçent oldu. 2012-2014 yıllarında Bulaşıcı Hastalıkların Sürveyansı ve Kontrolü AB Projesi'nde Laboratuvar Komponenti Kooordinatörlüğünü yürüttü. 2014'te profesörlük unvanını aldı.

(Haber Merkezi)