HİTÜ’de “Üç Boyutlu Yazıcı ile Üretim Teknikleri” dersi

Hitit üniversitesi Rektörlüğü tarafından yapılan açıklamada, dünyadaki ve ülkemizdeki değişim ve gelişmeleri dikkate alarak ders müfredatlarını sürekli yenileyen ve güncel tutmaya çalışan Hitit Üniversitesi’nde, son olarak “Üç Boyutlu Yazıcı İle Üretim Teknikleri” adlı dersin, Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği bölümünün ders müfredatına eklendiği belirtildi.

Güncel 28.11.2017, 23:36
724
HİTÜ’de “Üç Boyutlu Yazıcı ile Üretim Teknikleri” dersi

Bilindiği üzere bilgisayar ortamında üç boyutlu olarak çizilmiş nesneleri üst üste ince tabakalar halinde üreten cihazlar olan üç boyutlu yazıcılar, kullandıkları teknoloji sayesinde tasarlanan ürün veya prototipleri çok daha hızlı ve kaliteli bir şekilde üretilebilmekte. Tasarlanan ürünlerin olası sorunları erkenden fark edilerek henüz üretim aşamasında iken geleneksel imalat yöntemlerine göre daha hızlı bir şekilde değişikliğe gidilebilen bu teknoloji ile yüksek kaliteli bir modele hem zamandan hem de maliyetten tasarruf edilerek ulaşılabiliyor. Günümüzde bu teknoloji endüstriyel ve mimari tasarımlarda, inşaat mühendisliğinde, otomotiv sanayiinde, havacılık ve uzay endüstrisinde, tıp ve dişçilik sektöründe ve küçük ev aletlerinin yapımında kullanılıyor.

Yapılan açıklamada, Mühendislik Fakültesi ders müfredatına eklenen bu ders ile öğrencilerin söz konusu teknolojiyi öğrenerek uygulama imkanına ulaşacakları vurgulandı. (Erkan BAYATLI)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 12 Ağustos 2020
İmsak 04:04
Güneş 05:41
Öğle 12:50
İkindi 16:40
Akşam 19:50
Yatsı 21:20

Gelişmelerden Haberdar Olun

@