HİTÜ’de İngilizce eğitim hazırlığı

Hitit Üniversitesi’nde İngilizce eğitim için çalışmalara başlandı.

HİTÜ’de İngilizce eğitim hazırlığı

Hitit Üniversitesi’nde İngilizce eğitim için çalışmalara başlandı.

04 Aralık 2017 Pazartesi 00:07
HİTÜ’de İngilizce eğitim hazırlığı

Bu çerçevede Hitit Üniversitesi’nde ilk etapta İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bünyesinde öğretim dili tamamen İngilizce olan Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi programı ile Fen Edebiyat Fakültesi bünyesinde öğretim dili tamamen İngilizce olan Matematik programı açılması konusunda çalışmalara başlandı.

İlerleyen dönemlerde bunlara yenilerinin eklenmesi hedeflenirken, söz konusu programlarda okuyacak öğrenciler 1 yıl İngilizce hazırlık sınıfı eğitimi okuduktan sonra, eğitimlerini tamamen yabancı dilde almaya başlayacaklar.

Hitit Üniversitesi tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada şu bilgiler paylaşıldı:

“Günümüzde bilimin ve teknolojinin ortak dili olarak kabul edilen İngilizce, ülkemizin sahip olduğu ekonomik, toplumsal ve kültürel değerler ile bilimsel bilginin evrensel ölçeğe taşınması ve aynı zamanda dünyada üretilen bilginin yerel ölçeğe aktarılması açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bu nedenle dünya üniversitesi olma hedefiyle sürekli gelişen Üniversitemiz, İngilizce program açma kriterlerini sağlayan bölümlerimizde yüzde 100 İngilizce eğitim vermek üzere çalışmalarına başlamıştır.

Üniversitemizde İngilizce programların açılması, uluslararası işbirliklerimizin artması için de önemli bir fırsatı ortaya çıkaracaktır. Bu sayede daha fazla öğrencimizin Erasmus+ ve Mevlana Değişim Programlarından faydalanması, Üniversitemizi tercih eden uluslararası öğrenci sayısı ile uluslararası ortak bilimsel projelerin artması beklenmektedir.

Ayrıca İngilizce eğitim veren bölüm/programların günümüzde daha fazla tercih edildiği gerçeğinden hareketle, bunun Üniversitemize de yansıyarak doluluk oranının daha da yukarılara çıkacağı öngörülmektedir.

Bu çerçevede Üniversitemizde ilk etapta İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bünyesinde öğretim dili yüzde 100 İngilizce olan Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi programı ile Fen Edebiyat Fakültesi bünyesinde öğretim dili yüzde 100 İngilizce olan Matematik programının açılması çalışmaları başlatılmış olup; ilerleyen dönemlerde bunlara yenilerinin eklenmesi hedeflenmektedir. Söz konusu programlarda okuyacak öğrenciler 1 yıl İngilizce hazırlık sınıfı eğitimi okuduktan sonra, eğitimlerini tamamen yabancı dilde almaya başlayacaklardır”

(Recep SERBES)