HİTÜ Tıp Fakültesi’nin yeterliliğine YÖK onayı

Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi, 2017-2018 Eğitim-Öğretim döneminde 60 öğrenci ile Çorum’da eğitime başlıyor.

HİTÜ Tıp Fakültesi’nin yeterliliğine YÖK onayı

Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi, 2017-2018 Eğitim-Öğretim döneminde 60 öğrenci ile Çorum’da eğitime başlıyor.

21 Nisan 2017 Cuma 01:04
HİTÜ Tıp Fakültesi’nin yeterliliğine YÖK onayı

Geçtiğimiz hafta içerisinde Hitit Üniversitesini ziyaret eden Yükseköğretim Yürütme Kurulu üyeleri Prof. .Dr. Mehmet Şişman ve Doç. Dr. Zeliha Tufan Koçak’ın Tıp Fakültesi’nde yaptıkları değerlendirmeler neticesinde, fakültenin eğitim-öğretime başlaması konusunda yeterliliği onaylandı.   

Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mete Dolapçı, süreçleri devam edenlerle birlikte şu an itibariyle 96’sı öğretim üyesi olmak üzere toplam 124 öğretim elemanına sahip olduklarını, her geçen gün kadrolarına yeni öğretim elemanlarını katarak akademik olarak son derece güçlü bir şekilde tıp eğitimine başlayacaklarını söyledi.

Hedeflerinin uluslararası standartlarda iyi eğitim almış, ülkesine ve vatandaşlarına hükümetimizin ortaya koyduğu sağlık hedefleri ve yüksek sağlık standartları kapsamında hizmet verecek kaliteli hekimler yetiştirmek olduğunu söyleyen Dr. Dolapçı, Fakültenin hem akademik hem de fiziki alt yapısıyla buna hazır olduğunu belirtti.

Halen Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi adına Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitimlerine devam eden öğrencilerin, eğitim bütünlüğünün değişmemesi amacıyla mezun oluncaya kadar eğitimlerine bulundukları yerde devam edeceklerini söyleyen Dr. Dolapçı, 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılından itibaren Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne öğrenci göndermeyeceklerini belirtti.

Tıp eğitiminin altı yıllık uzun ve zahmetli bir eğitim olduğunun altını çizen Prof. Dr. Mete Dolapçı, bu eğitimin ilk üç yılının Tıp Fakültesi Morfoloji binasında gerçekleştirileceğini, bu dönemde öğrencilerin teorik dersler ile birlikte laboratuvar çalışmalarını da yapacaklarını ve derslik ve laboratuvar ortamlarının mevcut olan en modern şekliyle Tıp Fakültesi Morfoloji binasında tamamlandığını söyledi.

Öğrencilerin ilk üç yıldan sonra öğrencilerin klinik eğitimlerini bölgenin en gelişmiş hastanesi ve sağlık kompleksi olan T.C. Sağlık Bakanlığı Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesinde gerçekleştirecek olmalarının, öğrenciler için büyük bir imkan olduğunu söyleyen Dr. Dolapçı, Fakülte bünyesindeki öğretim üyelerinin, eğitim faaliyetleri yanında ilimiz ve bölgemize çok yüksek kalitede ve dünya standartlarında sağlık hizmeti sunumunda önemli katkılar yaptığını, hastaneni sevk veren değil, artık sevk alan bir hastane konumuna dönüştüğünü söyledi.

Tıp eğitiminin başlatılmasının uzun ve zahmetli bir süreç olduğunu söyleyen Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan ise bu sürecin yaklaşık dört yıl süren başarılı ve yoğun, zahmetli bir çalışmanın ürünü olduğunu, bu süreçteki en önemli katkının 2012’de Hitit Üniversitesi ile Çorum Valiliği arasında ortak kullanım ve işbirliği protokolünün imzalanması ve bu sürecin sonunda da mevcut Çorum Devlet Hastanesinin, T.C. Sağlık Bakanlığı Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesine dönüştürülerek ortak kullanıma başlanması olduğunu belirtti.

Göreve geldiklerinden beri üniversiteyi sadece binalardan ibaret bir kurum olarak değil, ilimize ve bölgemize hizmet edecek bir şekilde, içinde bulunduğu toplumun her türlü gereksinimini giderme, Çorum’da herkesle bir sinerji oluşturma gayesi güttüklerini belirten Alkan, “Üniversite Kurmak değil, Üniversite Olmak” sloganı ile hareket ettiklerini söyledi.

Üniversite kurmak için sadece binanın ve paranın yeterli olmadığını, bunun bir kültür, kurumsal ve zihinsel bir dönüşüm olduğuna dikkat çeken Alkan, gelinen noktada bugün Tıp eğitimi verecek düzeye ulaşıldığını, 40 yıldır yapılmayı bekleyen tüm fiziki yetersizlikleri giderdiklerini ve bunun için emeği geçen herkese teşekkür ettiğini dile getirdi.

(Volkan SINAYUÇ)

Son Güncelleme: 21.04.2017 01:13