Hitit’ten Kazakistan’da 4 yeni anlaşma

Hitit Üniversitesi birçok ülke ile uluslararası işbirliği anlaşması imzalamaya devam ediyor. Rektör Prof. Dr. Alkan son olarak Kazakistan’da yaptığı görüşmelerde 4 üniversite ile işbirliği anlaşması imzaladı. “Uygarlığı aydınlatan bilgi güneşi” sloganı ile yola çıkan ve 8. Yılını kutlayan Hitit Üniversitesi’nin yapılan bu anlaşmalar ile öğrenciler ve öğretim elemanı değişimi yapabileceği, bu anlaşmalarla Mevlana Değişim Programı anlaşmalarının sayısının 24, ikili işbirliği anlaşmalarının sayısının ise 45’e çıktığı vurgulandı.

Güncel 19.03.2014, 23:26 19.03.2014, 23:28
1381
Hitit’ten Kazakistan’da 4 yeni anlaşma

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, akademik işbirliklerinde bulunmak üzere Kazakistan’a giderek burada hem çeşitli üniversitelerle işbirliği anlaşmaları imzaladı hem de eğitim fuarına katıldı.

Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan ilk olarak Astana ve Almatı şehirlerinde düzenlenen Uluslararası Eğitim Fuarı’na katıldı. Rektör Prof. Dr. Alkan’a Kazakistan’da yaptığı görüşmelerde Rektör Danışmanı/Sağlık Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. M. Ömer Bostancı, Uluslararası İlişkiler Birimi Personeli Okt. Oya Uslu ve Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörü İsmail Eker eşlik etti.

Rektör Prof. Dr. Alkan ilk ziyaretini geçtiğimiz Cuma günü Kazakistan’ın Astana kentindeki ülkenin en iyi üniversitelerinden biri olan L. N. Gumilyov Avrasya Milli Üniversitesi’ne yaptı. Burada 1996 yılında kurulan, 2013 yılında Avrupa Üniversiteler Birliği’ne tam üyelik hakkı kazanan ve QS Dünya Üniversiteleri sıralamalarında geçen yıl ilk 400 içinde yer alan L. N. Gumilyov Avrasya Milli Üniversitesi’nin Webometrics 2014 Ocak sıralamasında dünya çapında 2304 ülke içinde ise ilk sırada yer alan 2 bin akademik personelle 13 bin 270 öğrenciye eğitim veren bir kurum olduğu kaydedildi.Ülkemizdeki yükseköğretimin oldukça gelişmiş olduğunu belirten L.N. Gumilyov Avrasya Milli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abzal Taltenov ve Ekonomi Fakültesi Dekanı Serik B. Makysh, genç bir üniversite olmasına rağmen Hitit Üniversitesi’nin çalışma ve girişimlerini başarılı bulduklarını, bu nedenle yakın bir gelecekte daha başarılı işlere imza atarak, adından daha çok söz ettireceğine inandıklarını ifade etti. Ziyarette iki üniversite arasında Mevlana Değişim Programı kapsamında ikili işbirliği protokolü imzalandı.

Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan, bu görüşmenin ardından başta Amerika, İngiltere, Fransa olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinden 70 üniversitenin katıldığı uluslararası eğitim fuarındaki Hitit standını ziyaret etti. İstanbul Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve diğer Türk üniversitelerinin yanı sıra Kazakistan’dan da 50 üniversitenin katıldığı fuarda, Hitit Üniversitesi Kazak öğrencilerle bir araya gelerek öğrencilere Hitit’in akademik ve sosyal olanakları ile uluslararası değişim programlarını tanıttı.Prof. Dr. Reha Metin Alkan ertesi gün ise Almatı’da düzenlenen uluslararası eğitim fuarına katıldı. Fuar sonrası Rektör Prof. Dr. Alkan, Yabancı Diller Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri Hizmetli ile bir araya geldi. Rektör Prof. Dr. Alkan, Prof. Dr. Sabri Hizmetli’ye bu ülkeden Hitit’e ilk olarak öğrenci göndermesine katkısı için teşekkür etti.

Prof. Dr. Sabri Hizmetli de, Hitit Üniversitesi’nin yurt dışından gelen öğrencilere bir aile ortamı hazırladığını ve çok ilgilendiğini ifade ederek teşekkürlerini sundu. Her zaman için Hitit Üniversitesi ile çalışacaklarını belirten Prof. Dr. Hizmetli, Kazakistan’ın 70 bine yakın öğrencisinin yurtdışında eğitim aldığını ve eğitime böyle yoğun bir ilgisi olan ülkede, Hitit Üniversitesi’nde gerekli olan öğrencinin Türkiye’de öğrenim görmesi için yapmış olduğu çalışmaların önemine dikkat çekti.

Rektör Prof. Dr. Alkan, daha sonra ise Almatı şehrinde 3 üniversiteyi akademik işbirliği amacıyla ziyaret etti.

İlk olarak 1992 yılında Kazakistan’ın ilk özel üniversitesi olarak kurulan Kimep Üniversitesi ziyaret edildi. Rektör Prof. Dr. Chang Young Bang, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ronald Voogdt, Prof. Dr. William Gissy ve Dr. Martin Q’Hora ile Uluslararası Birim Başkanı Elmira Suleimanova ve Akademik İşbirliği Başkanı Uzm. Stanley Currier tarafından karşılanan Rektör Prof. Dr. Alkan, toplantıda Hitit hakkına bilgiler vererek yapılacak işbirliğinin öneminden bahsetti. Kimep Üniversitesi yetkilileri de kendi üniversitelerindeki akademik ve sosyal olanaklar hakkında bilgi verip üniversite öğrenci ve öğretim elemanlarını üniversitelerinde görmekten memnun olacaklarını, öğrenci ve öğretim elemanı değişiminin uluslararasılaşma için önemli olduğunu vurguladı. Bu görüşme sonrasında da Hitit Üniversitesi, Kimep Üniversitesi ile Mevlana Değişim Programı Protokolü imzaladı.

Modern eğitim anlayışıyla ülkenin öncü üniversitelerinden olan Kimep Üniversitesi’nde 3 bin 300 öğrencinin eğitim gördüğü EU ve EMBA tarafından akredite olmuş programları ve çift diploma programları ile 160 üniversite ile işbirliği içinde olduğu ve mezunların ilk 3 ay içinde iş bulabildiği de belirtildi.

Daha sonra 1992 yılında bir devlet üniversitesi olarak kurulan Turan Üniversitesi’ni ziyaret eden Alkan, burada Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Kuanysh A. Tazabekov, Prof. Dr. Leyla A. Tussupova ve Uluslararası İlişkiler Ofisi Koordinatörü Dr. Alma Issabayeva tarafından karşılandı. Astana ve Almatı’da kampüsleri olan ve toplam 12 bin öğrenciye hizmet veren üniversitenin bir çok yabancı öğretim üyesi de bulunuyor.. Eğitim dili Rusça ve Kazak Türkçesi olmasına rağmen uluslararasılaşmaya önem verdiklerinden Çince, Türkçe ve İngilizce olarak da ders verdiklerini belirten Prof. Dr. Kuanysh A. Tazabekov, 78 dersin İngilizce olarak verildiğini, akademik değişim ve işbirliği etkinliklerini artırmak istediklerini vurguladı. Bu anlamda Mevlana Programının önemli olduğunu, bu fırsattan yararlanmak istediklerini, bu nedenle de Hitit Üniversitesi ile öğrenci ve akademik personel değişimi yapacaklarını ifade etti.

Rektör Alkan bir sonraki görüşmesini de 1997 yılında kurulan ve Almatı’daki iki kampüsünde eğitim veren Kazak-Amerikan Üniversitesi’ne yaptı. Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Serik Sıkhımbayev, Prof. Dr. Raushan Kh. Kabilova ve Uluslararası İlişkiler Ofisi sorumlusu Uzm. Clara Akhmetova tarafından karşılanan Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan toplantı salonunda üniversiteye ilişkin bir sunum izledi. Üniversitelerine olan ilgiden memnun olduklarını dile getiren ve Türk üniversiteleri ile işbirliği yapmak istediklerini belirten Prof. Dr. Serik Sıkhımbayev, Mevlana Değişim Programı’nın yanı sıra akademik işbirliği protokolü imzalama teklifinde bulundu. Bu bağlamda Hitit Üniversitesi ile Kazak Amerikan Üniversitesi arasında Mevlana Değişim Programı Protokolü ve İkili İşbirliği Protokolü imzalandı.Prof. Dr. Raushan Kh. Kabilova, Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan’ı geleneksel olarak farlı ülkelerde düzenledikleri Kasgasa Festivali’ne davet ederek 2016’daki festivali Hitit Üniversitesi’nde düzenlemeyi teklif etti. Bunun yanında çift diploma programı ve yüksek lisans öğrencileri için staj imkanı sunan programları teklif eden Prof. Dr. Raushan Kh. Kabilova, öğretim elemanı değişimi programına da ilgi duyduğunu belirtti.

Dört üniversitede de ilgiyle karşılanan Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan, ziyaretlerinde Hitit Üniversitesi’ne ilişkin genel bilgi paylaşımında bulunarak Hitit’in yeni kurulan bir üniversite olmasına rağmen uluslararasılaşma ve akademik işbirliklerine büyük önem verdiğini vurguladı.

Rektör Prof. Dr. Alkan, Hitit Üniversitesi’nin uluslararası öğrenci alımına 2013 yılında başlanmış olmasına rağmen daha ilk yıl dünyanın çeşitli ülkelerinden yaklaşık 100 öğrenicinin üniversitede eğitim görmesinden mutlu olduğunu, bu sayı ve öğrenci çeşitliliğini artırmak istediklerini ifade etti. Ayrıca, dil, tarih, kültür vb. açısından pek çok ortak yönümüz olan Kazakistan ile yapılacak anlaşmaların çok önemli olduğunu vurgulayarak bu öğrencilerin yabancı uyruklu öğrenci olarak değil birer arkadaş ve kardeş olarak görüldüklerini açıkladı.

7 Fakülte, 3 Enstitü, 2 Yüksekokul ve 6 Meslek Yüksekokulunda, yaklaşık 1,000’i lisanüstü öğrencisi olmak üzere 13 bine yakın öğrenciye 600 akademik personeli ile eğitim veren Hitit Üniversitesi’nin farklı kapsamda 100 uluslararası akademik işbirliği protokolü imzaladığını ifade eden Rektör Prof. Dr. Alkan, Hitit’in akreditasyon ve araştırma projelerine verdiği önemden bahsetti. Bu ziyaret ile başlayan akademik ilişkilerin Mevlana Programı ile güçleneceğini, ileride yapılacak çalışmalarla da daha çok gelişeceğini belirten Rektör Prof. Dr. Alkan, yapılan anlaşma ve ziyaretle ilgili memnuniyetini dile getirdi.

Yapılan bu anlaşmalar ile Çorum’dan öğrenciler ve öğretim elemanlarının Mevlana Değişim Programı uyarınca alacakları hibe ile karşı üniversiteye gidebileceği, bu anlaşmalarla Mevlana Değişim Programı anlaşmalarının sayısının 24, ikili işbirliği anlaşmalarının sayısının ise 45’e çıktığı vurgulandı.
(Volkan SINAYUÇ)


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
27°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 09 Ağustos 2020
İmsak 03:59
Güneş 05:38
Öğle 12:51
İkindi 16:42
Akşam 19:53
Yatsı 21:25

Gelişmelerden Haberdar Olun

@