Hitit Üniversitesi’ne yeni ders eklendi

Hitit Üniversitesi Rektörlüğü müfredatlarına yeni eklenen “Finansal Teknolojiler ve Blockchain Sistemi” dersi hakkında bilgilendirme yaptı.

Güncel 17.05.2019, 19:30
232
Hitit Üniversitesi’ne yeni ders eklendi

Üniversitenin sitesinde , “ Dünyada ekonomik sistemin işleyiş şekline dair yeni gelişmeler hızla artış göstermektedir. Özellikle sanal kartlar ve tek tuşla para transferleri gibi finansal yenilikler hızla hayatımıza girmeye başlamıştır. Günümüzde ekonomi haberlerinde başta Bitcoin olmak üzere Ethereum, Ripple, Litecoin, Dash, Monero, Neo, Nem gibi kripto paralara dair haberler hem artış göstermekte, hem de ilgi odağı haline gelmektedir. Kripto para, hiç bir merkezi otoriteye veya aracı kuruma bağlı olamadan, internet aracılığıyla kullanılan sanal para birimidir. Kripto para, belirli şifreler kullanılarak yerleştirilen sanal cüzdanlardan ancak belirlenen şifreler sayesinde çıkarılıp kullanılabilmektedir. Blockchain şifrelenmiş işlem takibini sağlayan bir veri tabanıdır ve kripto paraların saklanmasına yardımcı olur. Her bir bilginin bloklar halinde gelişmiş şifreleme algoritmalarıyla birbirine bağlanarak kaydedilmesini sağlayan blockchain sistemi, belli bir merkeze bağlı olmadan işlem yapılabilmesine imkân sağlamaktadır.

Ekonomi dünyasında güncel bir konu olan Blockchain teknolojisi konusunda Hitit Üniversitesi Senatosu’nun almış olduğu kararla, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde İşletme, İktisat, Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi bölümlerinin ders müfredatlarına 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında ‘Finansal Teknolojiler ve Blockchain Sistemi’ dersi eklenmiş olup, söz konusu fakültedeki öğrencilerin istemeleri halinde bu dersi alabileceklerdir” açıklamalarına yer verildi. (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
-2°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 29 Kasım 2020
İmsak 06:05
Güneş 07:34
Öğle 12:33
İkindi 15:00
Akşam 17:22
Yatsı 18:46

Gelişmelerden Haberdar Olun

@