Hitit Üniversitesi’nde hedef “sıfır atık”

 “Hedef Sıfır Atık” sloganıyla insana ve çevreye duyarlılık konusunda gereken koşul ve kaynakların eksiksiz olarak temin edilip sağlanmasına büyük önem veren Hitit Üniversitesi’nde “Atık Yönetimi” çalışmaları değerlendirildi.

Güncel 21.09.2018, 23:41
815
Hitit Üniversitesi’nde hedef “sıfır atık”

 “Hedef Sıfır Atık” sloganıyla insana ve çevreye duyarlılık konusunda gereken koşul ve kaynakların eksiksiz olarak temin edilip sağlanmasına büyük önem veren Hitit Üniversitesi’nde “Atık Yönetimi” çalışmaları değerlendirildi.

Atık Koordinasyon Kurulu eşliğinde HİTÜ Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan Başkanlığında Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurcan Baykam, dekanlar, müdürler, atık yönetimi birim temsilcileri ve birim sekreterlerinin katılımıyla Atık Yönetimi Koordinasyon Toplantısı yapıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Sıfır Atık Projesi’nin başta israfın önlenmesi, kaynakların efektif ve doğru kullanılması, olabildiği kadar atıkların atıldığı yerde ayrıştırılması başta olmak üzere çevre duyarlılığı ve ekonomik değere dönüştürme açısından büyük önem arz ettiğini söyledi.

Üniversite olarak Sıfır Atık Projesi’ni önemsediklerini belirterek, “Binalarımızda fotoselli muslukların kullanılması, kendi elektriğimizi üretiyor olmamız, EBYS’nin kullanılıyor olması bu projenin bir ürünüydü” diyen Prof. Dr. Alkan, bu projenin yürekten inanılarak yapıldığının altını çizdi.

Konuşmasının devamında bu yıl Kalite Güvencesi ve Akreditasyon Komisyonu’na (YÖKAK) değerlendirilmek üzere başvuru yaptıklarını kaydeden Alkan, üniversitenin gerçekleştirdiği projelerle örnek olmaya devam edeceğini vurgulayarak, tüm çalışmaların hayata geçirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Atık Yönetim Koordinatörü ve Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi öğretim Üyesi Prof. Dr. Dursun Ali Köse de atık yönetimi sürecinde yapılan uygulamalar ile ilgili bilgi paylaşımında bulundu. Üniversitenin her birimi için ayrı ayrı Atık Yönetim Planları oluşturulduğunu söyleyen Prof. Dr. Köse, tüm birimlerde “Atık Yönetimi” ve “Sıfır Atık” başlıklı eğitimler düzenlendiğini, bugüne kadar bu eğitimlere yaklaşık 700 akademik ve idari personelin katıldığını ve eğitimlerin devam edeceğini belirtti.

Üniversitede tehlikeli atıkların toplanmasının ve geri dönüşümünün sağlandığını ifade eden Prof. Dr. Dursun Ali Köse, tehlikesiz atıkların da sınıflandırılarak toplandığını vurguladı. Yapılan çalışmalar sonucunda önemli tasarruf sağlandığını sözlerine ekleyen Prof. Dr. Köse, “Bu kapsamda tehlikeli atık olarak 2016 yılında 4370 kg ve 2017 yılında 4253 kg atık toplanarak geri dönüşümü sağlanmıştır. Tehlikeli ve tehlikesiz tüm atıkların mevzuata uygun bir şekilde toplanması ve geri dönüşümünün sağlanması için yoğun çalışmalarımız devam etmektedir” dedi. (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
28°
sağanak
banner303
banner364
Namaz Vakti 29 Eylül 2020
İmsak 05:04
Güneş 06:28
Öğle 12:36
İkindi 15:55
Akşam 18:33
Yatsı 19:52

Gelişmelerden Haberdar Olun

@