“Hitit Üniversitesi, engelliye hizmette çok iyi seviyelerde”

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Türkiye Sakatlar Derneği Çorum Şubesi’ni ziyaret etti. Ziyarette Hitit Üniversitesi’nin engelli vatandaşlara yönelik çalışmaları üzerinde konuşuldu.

“Hitit Üniversitesi, engelliye hizmette çok iyi seviyelerde”

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Türkiye Sakatlar Derneği Çorum Şubesi’ni ziyaret etti. Ziyarette Hitit Üniversitesi’nin engelli vatandaşlara yönelik çalışmaları üzerinde konuşuldu.

07 Aralık 2013 Cumartesi 23:14

Rektör Alkan, engelli öğrencilerin eğitim-öğretimlerini kolaylaştırmak için önemli adımlar attıklarını, bu çerçevede yaptıkları çalışmalara profesyonel bir yön kazandıran Engelli Öğrenci Birim Koordinatörlüğü’nü kurduklarını ifade ederek kampüs çalışmalarına da herkes için erişilebilir bir üniversite olmayı dikkate alarak yön verdiklerini vurguladı.
Alkan, “Üniversite olarak son yıllarda engellilerin sorunlarına çözüm üretmek adına büyük gelişme kaydettik. Görme engellilerin yararlanması için de hizmet veren bir kütüphanemiz var. Bu kütüphanede sesli kitap uygulamasını sadece öğrencilerimize değil, bütün Çorum’a açtık. Binalarda fiziki değişiklikler mümkün olduğunca yapıldı, üniversitemizde yeni yapılan binalarda ise gerekli olan her şey yapılacak.
Engelli kardeşlerimiz için gücümüz yettiğince çalışmalar yapmaya devam ediyoruz. Üniversitedeki engelli öğrencilerimizle bu yıl ikinci toplantımızı yaptık ve onlarla rektörlük düzeyinde konuşup, onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bütün bu çalışmaları kanuni zorunluluk gerektirdiği için değil, gerçekten engelli kardeşlerimizin buna ihtiyacı olduğuna inandığımız için yapıyoruz. Bu gönülden inanma meselesidir. Gerekli çözümleri hep birlikte üreteceğiz” dedi.
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Dernek Başkanı Yusuf Hoşnut, Alkan’a üniversite ve engelli STK’lar arasında oluşan samimi bağa vurgu yaparak engelleri kaldırma adına yapmış oldukları çalışmalardan dolayı teşekkür etti.
Hoşnut, “Üniversitemizin imkanlarından biz de faydalanıyoruz. Geçenlerde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile yaptığımız toplantıda Hitit Üniversitesi için “Üniversitemiz engelsiz üniversitedir” dedik, İnternet’ten açıp baktıklarında ana sayfanızda hemen engelsiz üniversite vurgusu çıktığı görüldü. Bu önemli bir değer, diğer illere göre Hitit Üniversitesi çok iyi seviyede. Üniversitemiz bize ziyadesiyle yardımcı oluyor. Rektörümüzün şahsında tüm üniversite personeline duyarlılıklarından ötürü teşekkür ederiz” diye konuştu.
Alkan, görüşme sonrasında, Başkan Hoşnut’a derneğin işlerinin yürütülmesinde kolaylık sağlaması dileği ile bir dizüstü bilgisayar hediye etti. (Volkan SINAYUÇ)

Son Güncelleme: 07.12.2013 19:16