Hitit tarihi hayran bıraktı

Hafta sonu bazı toplantı ve ziyaretlere katılmak üzere Çorum’a gelen gazeteciler, kentin tarihi ve turistik mekanlarını gezdi.

Güncel 28.04.2014, 23:00 28.04.2014, 23:01
557
Hitit tarihi hayran bıraktı

Hafta sonu bazı toplantı ve ziyaretlere katılmak üzere Çorum’a gelen gazeteciler, kentin tarihi ve turistik mekanlarını gezdi.

Hitit Gazeteciler ve Yayıncılar Derneği, Anadolu Spor Gazetecileri Derneği Çorum Şubesi ile Türkiye Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı’nın olağan genel kurul toplantılarına katılmak üzere Çorum’a gelen konuklara; Alacahöyük ve Boğazkale’nin tarihi mekanları gezdirildi.

İnceleme gezisine; Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı Genel Başkanı ve TGF Başkan vekili Yılmaz Karaca, Anadolu Spor Gazetecileri Derneği Genel Başkanı İbrahim Erdoğan, Hitit Gazeteciler ve Yayıncılar Derneği Başkanı Birkan Demirci ve Yönetim Kurulu Üyeleri, çeşitli illerin cemiyet ve dernek başkanları ile HGYD üyeleri katıldı.

Cemiyet başkanları ilk olarak Alacahöyük’ü ziyaret ederek müzeyi ve ören yerlerini incelediler. Alacahöyük Müzesi’nde yer alan tarihi eserleri ve buluntuları inceleyen konuk gazeteciler, müze ve ören yerlerine hayran kaldılar. Müze görevlileri ve rehberler, Alacahöyük’ün tarihi özellikleri hakkında bilgi vererek, örenyerleri ve müzede bulunan eserler hakkında konukları bilgilendirdi. Heyet, Alacöhöyük’te Kral Mezarları Canlandırma Projesi, Aslanlı Kapı ile diğer tarihi mekanlarda incelemelerde bulunduktan sonra Boğazkale İlçesi’ne (Hattuşa) geçerek tarihe yolculuk yaptı.

Rehber eşliğinde Boğazkale Müzesi’ni ve örenyerlerini gezen gazeteciler, buradaki eserler hakkında bilgi aldı. Müzede 96 yıl aradan sonra Almanya’dan anavatanına getirilen Hattuşa sfenksi önünde hatıra fotoğrafı çektiren gazeteciler, Büyük Mabet, Aslanlı Kapı, surlar ve diğer tarihi mekanlarda inceleme yaptı, bol bol fotoğraf çektiler.

Yazılıkaya örenyerlerini de gezen heyet, hediyelik eşya stantlarını inceleyerek Çorum hatırası olarak bazı ürünleri satın aldılar. Gazeteciler ayrıca dilek taşını inceleyerek dilek tuttu. Hattuşa’nın tarihi güzelliklerini yerinde gören gazeteciler, 4 bin yıllık Hitit medeniyetini tanıdı.

Hitit toprakları üzerinde tarih kokulu bir yolculuk yapan gazeteciler, Çorum’un tarihi ve doğal güzellikleri karşısında hayranlığını gizleyemedi. Gazeteci heyeti, daha sonra Aşıkoğlu Tesisleri’nde yemek yedikten sonra Çorum’dan ayrıldı.(Volkan SINAYUÇ)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
banner303
Namaz Vakti 15 Ağustos 2020
İmsak 04:08
Güneş 05:44
Öğle 12:50
İkindi 16:38
Akşam 19:46
Yatsı 21:15

Gelişmelerden Haberdar Olun

@