Hitit, Lobachevsky University ile işbirliği anlaşması imzaladı

Hitit Üniversitesi, Rusya’da Lobachevsky University ile Mevlana ve ikili işbirliği anlaşması imzaladı. Yapılan bu anlaşma ile Hitit Üniversitesi’nin 46 ülkede yer alan 121 üniversite ile yaptığı anlaşma sayısı 152’ye ulaştı.

Güncel 01.10.2015, 23:26 01.10.2015, 23:27
769
Hitit, Lobachevsky University ile işbirliği anlaşması imzaladı

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, davetli olarak gittiği Rusya’da bir dizi etkinlikte bulundu.
Alkan, dünyanın en büyük ve prestijli üniversite sıralama sistemlerinden biri olan QS tarafından düzenlenen “QS Worldwide 2015” etkinliğinde yaptığı sunumun ardından etkinliğin organizasyon ortağı olan Lobachevsky University (UNN)’ni ziyaret ederek Rektör Prof. Dr. Evgeny V. Chuprunov ile görüştü.
Prof. Dr. Chuprunov, 1916 yılında kurulan ve gelecek yıl 100. yaşını kutlayacak olan Lobachevsky Üniversitesi’nin (UNN) uluslararasılaşma çalışmalarıyla hızla büyüdüğünü ve dünyanın pek çok ülkesinden çok sayıda uluslararası öğrencinin olduğunu belirterek Türkiye’den gelen Hitit Üniversitesi’yle de ortak çalışmalar yapılabileceğini ifade etti.
Prof. Dr. Chuprunov ayrıca, Türkiye’de iş dünyasında turizm sektörü başta olmak üzere pek çok yerde Rusça’ya ihtiyaç duyulduğunun kendilerine iletildiğini ve bu konu ile ilgili çözüm arayışlarında olduklarını belirterek Hitit Üniversitesi ile bu konuda da iş birliği yapabileceklerini söyledi.
Prof. Dr. Alkan da tüm dünyada değişen ve dönüşen yükseköğretim sisteminin gereği olarak sadece ilimiz ve bölgemizde değil, uluslararasılaşma çalışmaları ile iş birliği yapabileceğimiz dünyanın her yerinde bulunmaya çalıştıklarını belirtti.
Hitit Üniversitesi’nin dünyanın pek çok farklı ülkesinden, birçok uluslararası öğrenciye sahip olduğunu, bunun artması için de ciddi çabalar sarf edildiğini vurgulayan Prof. Dr. Alkan, özellikle YÖK tarafından uygulamaya konulan Mevlana Değişim Programı’nın bu konudaki en önemli araçlardan biri olduğunu sözlerine ekledi.
Görüşmenin ardından Lobachevsky University ile Mevlana ve ikili iş birliği anlaşmaları imzalandı. Yapılan bu anlaşmayla Hitit Üniversitesi’nin 46 ülkede yer alan 121 üniversite ile yaptığı anlaşma sayısı 152’ye ulaşmış oldu.
(Hitit Üniversitesi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
15°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Ekim 2020
İmsak 05:26
Güneş 06:50
Öğle 12:30
İkindi 15:30
Akşam 18:00
Yatsı 19:19

Gelişmelerden Haberdar Olun

@