“Hırsızlardan ve arkalarındaki güçlerden hesap sorulmalı”

Çorum Emek ve Demokrasi Platformu tarafından yolsuzluklarla ilgili bir basın toplantısı düzenlendi.

Güncel 25.12.2014, 16:07 25.12.2014, 16:07
594
“Hırsızlardan ve arkalarındaki güçlerden hesap sorulmalı”
Çorum Emek ve Demokrasi Platformu tarafından yolsuzluklarla ilgili bir basın toplantısı düzenlendi.
KESK Dönem Sözcüsü ve SES Şube Başkanı Merter Kocatüfek, BES Şube Başkanı Ertuğrul Alper, Tüm Bel Sen Şube Başkanı Nevzat Veldet, Eğitim Sen Şube Sekreteri Cemal Gülcihan, EMEP İl Başkanı Meliha Üşüdür, EMEP Merkez İlçe Başkanı Feyzullah Aygün, CHP İl Genel Meclisi Üyesi Burçin Solmaz Polat ile sendika, parti ve demokratik kitle örgütlerinin üyelerinin katıldığı toplantıda yolsuzluk, rüşvet, yağma ve talan düzenine son verilmesi çağrısında bulunuldu.
Çorum Emek ve Demokrasi Platformu adına basın açıklamasını okuyan KESK Dönem Sözcüsü Kocatüfek, yolsuzluk ve rüşvet çetesinin faaliyetleri ve siyasi iktidarla ilişkilerinin delilleri ile birlikte birer birer ortaya çıkarılmasına rağmen, yolsuzluk yapanların ve yolsuzluğa aracı olanların siyasi iktidarın yargı, emniyet ve basına yönelik baskı ve operasyonları ile aklanmaya çalışıldığını söyledi.
Operasyonun gerçekleştiği son bir yıl içinde ilk olarak 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonundan tutuklu şüphelilerin salıverildiğini kaydeden Kocatüfek, “Sonra da dosyaya bakmakla yeni görevlendirilen savcıların “takipsizlik” kararıyla soruşturma nedeni hukuken ortadan kaldırılmak istenmiştir” dedi.
Ayakkabı kutusu ve kasalar dolusu dolar, avro, TL’nin “sahiplerine” faiziyle birlikte iade edilirken, “şüphelilerin” de hükümete yönelik sözde “darbe”nin mağduru gibi gösterilmek istendiğini belirten Kocatüfek, “Yolsuzluk ve rüşvet operasyonu ile ilgili olarak yürütülen tek yasal soruşturma, dört bakan hakkında Meclise gelen fezlekeler üzerinden yürütülmektedir. AKP Hükümeti ve Meclis Grubu, “komisyondaki oy çokluğu” ile bakanları aklayarak ya da en azından birkaçını Yüce Divan’a göndererek, kendisi için son derece yıpratıcı olan bu süreci en az zararla kapatmak istemektedir” şeklinde konuştu.
Kocatüfek, konuşmasına şu şekilde devam etti:
“Yolsuzluk ve rüşvetin suçlularının bütün açıklığı ile ortaya çıkarılıp hesap sorulmasında Hükümetin yargı yolunu kapatması, 17-25 Aralık büyük yolsuzluk ve rüşvet skandalının elbette halkın, emekçilerin vicdanında kapandığı anlamına gelmemektedir.
Geniş halk kesimleri yıllardır yoksulluk ve borç batağında yaşam savaşı verirken, birile­rinin yıllardır ülke kaynaklarını kendi kişisel çıkarları için kullandıkları ayan beyan ortadadır. Son bir yıldır her şey bütün açıklığı ile halkın gözleri önünde yaşanmaktadır. Sistemin polisleri, savcıları, mahkemeleri, istihbarat güçleri siyasi iktidarın doğrudan elemanları gibi hareket et­miş, soruşturmanın daha fazla derinleşmemesi için bütün olanaklarını seferber edilmiş, bazı deliler ortadan kaldırılmıştır. Ancak cin bir kez şişeden çıkmış, yıllardır halktan gizlenen gerçekler, yolsuzluk, yağma ve talan düzeni toplumun geniş kesimleri tarafından daha net görünmeye başlanmıştır.
Cumhurbaşkanı ve Başbakan başta olmak üzere, hükümet çizgisinde yayın yapan gazeteler, köşe yazarları ve yandaş sendikalar, yolsuzluk ve rüşvet operasyonları karşısında son bir yıldır “tek ses, tek yürek” davranmakta ve yolsuzluk yapanların açığa çıkarılmasını isteyenleri suçlamayı, onlara iftiralar atmayı sürdürmektedir. Siyasi iktidar ise “Yavuz hırsız ev sahibini bastırır” sözüne uygun olarak o da 17-25 Aralık haftasını adeta hırsızlıkların, yolsuzlukların, rüşvetin açığa çıkarılmasını isteyenleri sindirme haftasına dönüştürmeyi amaçlamaktadır.
Yıllardır “adalet” ve “hukukun üstün­lüğü” gibi kavramlarla her türlü yolsuzluğun, adaletsizliğin ve hırsızlığın üzerini örtenler, halkın gerçeklerin açığa çıkarılması taleplerini görmezden gelmesi kabul edilemez.
Mevcut yağma ve sömürü düzeninin gerçek yüzünü gösteren bu pisliği sistemin mev­cut güçlerinin temizlemesi mümkün değildir. Yıllardır halkın sırtından servetlerini arttıranların, ortaya saçılan pislikleri ortaya çıkarmak yerine, üzerine birkaç kürek toprak atarak yoluna devam etmek istemelerine izin verilemez. Bu nedenle bu pisliği sadece emekçilerin birleşik, örgütlü mücadelesinin temizleyebileceği unutulmamalıdır.
Siyasi iktidarın bütün engelleme girişimlerine rağmen, yolsuzluk, rüşvet ve yağma gibi sistemin çürümüşlüğünün ifadesi olan bütün pisliklerin halka gösterilmesi görevi emekçilerin ve emek örgütlerinin öncelikli görevleri arasındadır. Yıllardır emeği ve alınteri çalınan, sefalet ücretlerine mahkum edilen emekçiler olarak, her yerinden pislik akan mevcut sistemin sorunlarını kendi iç dengelerini bozmadan aşmasına izin vermeyecek, gerçeklerin bütün açıklığıyla ortaya çıkması için bütün gücümüzle mücadele edeceğimiz bilinmelidir.
Rüşvete, yağmaya, yolsuzluğa izin verme­yen, insanca bir düzen kurulmadan, “zengine han, hamam, yoksula din iman” anlayışı ve dini muhafazakârlık örtüsüyle üzeri örtülmeye çalışılan mevcut yolsuzluk ve sömürü düzeninin ve her yerden akan pisliklerin kaynağını kurutmak mümkün değildir.
AKP iktidarının yolsuzluk ve rüşvet operasyonu ile ilgili olarak bütün ekonomik ve siyasi gerçeklerin üzerini kapatma girişimleri asla kabul edilemez. Yolsuzluğa karışan, rüşvet alan ve kamu kaynaklarını talan eden bütün sorumlular ve arkasındaki güçler halka hesap vermelidir.”
(Taner ŞİMŞEK)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 21 Eylül 2020
İmsak 04:55
Güneş 06:20
Öğle 12:38
İkindi 16:04
Akşam 18:47
Yatsı 20:06

Gelişmelerden Haberdar Olun

@