Hijyen ve sağlıklı beslenmede 86 okul ödüllendirildi

Çorum’da 86 yeni okula “Beyaz Bayrak” ve “Beslenme Dostu Okul” sertifikası verildi.

Güncel 05.12.2017, 23:40
786
Hijyen ve sağlıklı beslenmede 86 okul ödüllendirildi

2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı’nda Çorum İl genelinde “Beyaz Bayrak” almaya hak kazanan 61 okul ile “Beslenme Dostu Okul” olan 25 okula, belge ve ödülleri dün düzenlenen bir törenle verildi.

Atatürk Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen törene Vali Yardımcısı Turan Soğukoluk, İl Sağlık Müdürü Opr. Dr. Ömer Sobacı ve İl Millî Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük’ün yanı sıra Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul Sertifikası almaya hak kazanan okul idarecileri katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklâl Marşı’nın okunmasının ardından kürsüye gelen İl Millî Eğitim Şube Müdürü Sinan Güngör ve İl Sağlık Müdürlüğü Obezite Birim Sorumlusu Fatma Yağlı tarafından, “Beyaz Bayrak” ve “Beslenme Dostu Okul” şartları ve takip edilen süreç hakkında birer sunum yapıldı.

Daha sonra söz alan İl Sağlık Müdürü Opr. Dr. Ömer Sobacı, “Her kademedeki okullarımızın temizlik ve hijyen kalitesinin yükseltilmesi, yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirilmesi, beslenme ve hareketli yaşam duyarlılığının artırılması için, iyi uygulamaların desteklenmesi ve toplum sağlığının daha yükseltilmesi hedeflenmektedir. Bu proje ile geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımıza yaşanılabilir bir dünya bırakmak amaçlanmaktadır.” diye konuştu.

Ardından mikrofona gelen İl Millî Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük ise “Beyaz Bayrak” ve “Beslenme Dostu Okul” projeleri sayesinde öğrencilerin daha temiz ve hijyen bir ortama kavuştuklarını belirterek, bu konuda çaba gösteren tüm okul yöneticilerine teşekkür etti. 2017 yılında il genelinde 210 okulun Beyaz Bayrak aldığını hatırlatan Büyük, “Çocuklarımızın sağlıklı beslenmeleri için kantinlerimizde zararlı olabilecek yiyeceklerin satışı yasaklanmıştır. Her geçen yıl sertifika alan okul sayımız artmaktadır.” dedi.

Son olarak Vali Yardımcısı Turan Soğukoluk, Sağlık Bakanlığı ve Millî Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol uyarınca İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan denetimler sonucu temizlik ve hijyen kurallarına uyduğu belirlenen okullara Beyaz Bayrak verildiğini anımsatarak, “Bizler de bu projeleri uygulamakla geleceğimize sahip çıkıyoruz. Beslenme, spor ve hareketli yaşam alışkanlıklarımızı çok küçük yaşlarda kazanmalıyız. Okullarımız bu anlamda en büyük eğitim yuvamızdır. ‘Beyaz Bayrak’ ve ‘Beslenme Dostu Okul’ sertifikası olan tüm okullarımızı kutluyor, bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Turan Soğukoluk bundan sonraki hedeflerinin, Çorum’daki tüm okulları “Beyaz Bayrak” sahibi yapmak olduğunu sözlerine ekledi.

Program, Vali Yardımcısı Soğukoluk ve diğer protokol üyeleri tarafından, “Beyaz Bayrak” ve “Beslenme Dostu Okul” sertifikalarının dağıtılmasıyla sona erdi.

(Recep SERBES)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
26°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 11 Ağustos 2020
İmsak 04:02
Güneş 05:40
Öğle 12:50
İkindi 16:41
Akşam 19:51
Yatsı 21:22

Gelişmelerden Haberdar Olun

@