“Hıdırlık Kur’an Kursu binası yenilenmelidir”

Saadet Partisi Belediye Başkan Adayı Kemal Kurt beraberinde SP İl Başkanı Faruk Cıdık ve yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Hıdırlık Kur’an Kursu yönetimini ve öğrencileri ile bir araya geldi.

Güncel 17.02.2019, 18:34
820
“Hıdırlık Kur’an Kursu binası yenilenmelidir”

Ziyarette kurs hakkında SP Belediye Başkan adayı Kemal Kurt’a bilgiler veren Hıdırlık Kuran Kursu Öğreticisi Ömer Yankun, Hıdırlık Kuran Kursu binasının 1969 yılında yapıldığını ve o yıldan bu zamana kadar çok sayıda hafızın buradan yetiştiğini kaydetti. Binanın harabe haline geldiğini ve kötü şartlar altında eğitim vermeye çalıştıklarını söyleyen Yankun, üzerlerinde büyük bir sorumluluk bulunduğunu vurguladı.

Kuran’ı Kerim’i ezberleyen çocuklara tüm Çorumluların destek vermesi gerektiğini dile getiren Yankun, “Bir sıkıntı varsa bu herkesin sıkıntısıdır. Geçen yıl 800 öğrenci başvuru yaptı ancak imkânlarımız sınırlı olduğu için az sayıda öğrenci alabildik. Bunun vebali tüm Çorumlulara ait. Hıdırlık Kuran kursu olarak bu alanda Çorum’daki tek resmi kurumuz binamızın yenilenmesi için herkesin desteğini bekliyoruz” dedi.

Saadet Partisi Belediye Başkan Adayı Kurt ise Kur’an kursunda eğitim gören gençlere konuşmasında hafızlığın Kuran’ı baştan sonra ezberlemiş olmak olduğunu hatırlattı. Kurt, “Hafız ayrıca yüce Allah’ın isimlerinden, koruyan, gözeten, muhafaza eden anlamına gelmektedir. Hz. Peygamber (sav) bir hadislerinde “Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğreteninizdir” buyurmuşladır. Kur’an öğrenimi ile ilgili teşviklerin çoğu onu sadece ezberlemeyi değil, manasını anlamayı, muhtevasına vakıf olup gereğince amel etmeyi amaçlamaktadır. Kur’an’ı ezberleme müessesi Hz. Peygamber’den bu yana eksiksiz olarak süregelmiştir. Bu da Yüce Allah’ın Hicr suresi 9. ayetinin 4 tecellisi olduğunu gösterir. Bu müessese kıyamete kadar da sürecektir. Günümüzde hafız olmak için gerekli eğitimler Kuran kurslarınca verilmektedir. Kuran’ı Kerim tam olarak 604 sayfadan oluşmaktadır. Kur’an’da 114 sure, 6666 ayet vardır. Kur’an’da 30 cüz vardır. Her cüz 20 sayfadan oluşur. Kur’an, Fatiha Suresi ile başlar, Nas Suresi ile biter. Tüm bunları ezberlemek oldukça zor ve meşakkatlidir. Ancak günümüzde net rakam bilinmese de 30 bini aşkın hafız olduğu tahmin edilmektedir. Hafız olmak için Kuran’ı Kerim’i baştan sonra ezberlemelisiniz. Hafız olduktan sonra da Kuran’ı Kerim’i okumayı ve anlamayı bırakmamak gerekmektedir. Aksi durumda unutulmalar yaşanabilir. Hafız olduktan sonra, hafız olarak kalabilmek de oldukça önemlidir” dedi.

Kur’an Kurslarının bizim değerlerimizden olduğunu ve bunları korumak için tüm Müslümanlara görev düştüğünü söyleyen Kemal Kurt, hafızlık için bu zamana kadar yeni kursların yapılmamasının eksiklik olduğunu, devletin imkanlarından ziyade halkın katkısı ile bu tür müesseselerin kurulabileceğini, Belediye Başkanı seçilmesi halinde de imar ve arsa sorununa çözüm üretebileceklerini dile getirdi.

(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
açık
banner303
Namaz Vakti 09 Ağustos 2020
İmsak 03:59
Güneş 05:38
Öğle 12:51
İkindi 16:42
Akşam 19:53
Yatsı 21:25

Gelişmelerden Haberdar Olun

@