“Hiçbir lider kadın hakları konusunda Atatürk kadar öngörülü olmadı”

CHP il Genel Meclisi üyeleri Yıldız Bek ve Burçin Solmaz Bolat, gündem dışı söz alarak 5 Aralık Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin yıldönümü nedeniyle konuştu.

Güncel 05.12.2017, 23:22
670
“Hiçbir lider kadın hakları konusunda Atatürk kadar öngörülü olmadı”

Mustafa Kemal Atatürk’ün eşsiz öngörüsü sonucu kadınlara verilen bu hakkın kadınlar açısından bir devrim olduğunu ifade eden Yıldız Bek, “ne yazık ki bugün, temsilde adaletten ya da sonuçta eşitlikten hala söz edemiyoruz. Anayasa önünde kadın-erkek eşit demek yeterli değil. Kadınlar anayasa ve yasalarla zorunlu kılınacak özel önlemlerle desteklenmedikçe kadınlar siyasettin nesnesi olmaktan çıkıp öznesi durumuna gelemeyecektir” dedi.

Burçin Solmaz Bolat da konuşmasında kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmasından bu yana 83 yıl geçtiğini belirterek geçen 83 yıl içinde kadın ve erkeğin eşit hale geldiğinden söz edilemeyeceğini ifade etti.

Kadın ve erkeğin; ne dışarıda ne evde ne de işyerinde eşit olmadığını vurgulayan Bolat, kadınların hala boşandıkları için dövüldüğünü ya da öldürülebildiğini dile getirdi.

Kadının yaşadıklarının kaderi olmadığını söyleyen Burçin Solmaz Bolat, “Erkek artık kadını malı gibi namusu gibi görmekten vazgeçmelidir” dedi.

(Erkan BAYATLI)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
15°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 15 Ağustos 2020
İmsak 04:07
Güneş 05:43
Öğle 12:50
İkindi 16:39
Akşam 19:47
Yatsı 21:17

Gelişmelerden Haberdar Olun

@