“Hiç bir karşılık beklemeden sorumlulukla hareket ediyoruz”

Çorumlu şair ve yazarlar, Çorum Belediyesi’nce 8.cisi düzenlenen Kültür ve Kitap Günleri etkinliğine davet edilmelerine rağmen kendilerine gösterilen stantların düzenlenmesinde yaşanan sorunlar ve ilgisizlik nedeniyle, etkinlikten ayrılma kararı verdiklerini açıkladılar.

Güncel 22.04.2018, 22:15
592
“Hiç bir karşılık beklemeden sorumlulukla hareket ediyoruz”

Atatürkçü Düşünce Derneği Çorum Şubesi’nde bir araya gelen şair ve yazarlar Muzaffer Gündoğar, Mehmet Öztürk, Ali Ekber Beyaz, İbrahim Gösterir, Fatma Nilüfer Yalçınkaya ve Hasan Korkmaz, fuarda kendilerine yönelik ilgisizliğe tepki gösterdiler.

“YAZARLAR YERELDEN EVRENSELE UZANAN KÜLTÜR TAŞIYICILARIDIR”

Fuarda yaşanan ilgisizlik nedeniyle etkinliği düzenleyen Belediye yetkililerinin hiçbir şey olmamış gibi bir tutum içerisinde bulunmalarına da bir anlam veremediklerini ifade eden şair ve yazarlar, ‘asla konu mankeni olmadıklarını’ belirterek, konuya ilişkin şu görüşleri dile getirdiler:

“Bütün stantlar tek tip güzelce hazırlanmış ama Çorum'da yaşayan şair ve yazarlar için hazırlanan alana konulan çay salonlarına dahi konulamayacak düzeydeki eskimiş 4 tane küçük masanın uyarılarımızın rağmen konulması bizleri çok rahatsız etti.

Sanata ve sanatçıya karşı yapılan bu yaklaşımın doğru olmadığını ifade ettik.

Masaların değiştirilmesi gerektiğini söylememize rağmen, eski masalar yerine başka eski masalar ve buruşuk örtüler getirilmesi karşısında bir tavır aldık.

Yerel sanatçı ve yazarlar bulundukları şehrin kültürel entelektüelleri, üreten ve düşünen beyinleridir. Yazar ve şairler yerelden evrensele uzanan kültür taşıyıcılarıdır. Bizler şehrimizde hiç bir karşılık beklemeden bu sorumlulukla hareket ediyoruz. Bu sorumluluğu da herkesten bekliyoruz.

Bizler bu kentin, yani Çorum’un kültür ve sanatsal gelişimine katkı vermekten başka bir gayesi olmayan edebiyat ve sanat insanlarıyız. Yıllardır yaptığımız edebi ve sanat çalışmalarımız da bunun en açık örneğidir.

Kentimizin kültürel ve sanatsal gelişimine katkı sağlamayı amacıyla düzenlendiğini inandığımız Kültür ve Kitap Günleri’nin ‘ben yaptım- oldubittiyle geçiştirilmesini doğru bulmadığımızı belirtmek isteriz.” (Taner ŞİMŞEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 29 Ekim 2020
İmsak 05:34
Güneş 06:59
Öğle 12:29
İkindi 15:21
Akşam 17:49
Yatsı 19:09

Gelişmelerden Haberdar Olun

@