“Her üç kadından biri şiddete maruz kalıyor”

Belediye-İş Sendikası Çorum Şube Başkanı Mehmet Şen, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle bir açıklama yayınladı.

Güncel 08.03.2019, 01:14
231
“Her üç kadından biri şiddete maruz kalıyor”

Açıklamasında, ülkemizin, çağdaş toplumlar düzeyine çıkabilmesinin önceliklerinden birisinin, hiç kuşkusuz toplumsal, siyasi, sosyal, ekonomik ve kültürel alanlarda, kadın ve erkeğin aldıkları sorumlulukların ve kazandıkları kimliklerin eşitliğe dayanarak oluşmasından geçtiğini kaydeden Şen, “Ancak böyle toplumlarda ailenin bütünlüğü, çocuklarının sağlıklı eğitilmeleri, toplumsal bağların sıkı olması, sorunların diyalogla çözülmesi, kadın ve erkeğin hayatı birlikte omuzlamaları ile mümkün olacaktır. Günümüzde gelişmiş toplumlar kadınlarımıza gerekli önemi ve desteği göstermiş yaşamın her alanında söz sahibi olabilmesi için yasalar dahil tüm kuralları ona göre düzenlemeye başlamışlardır. Ülkemizde ise yaşanan gelişmeler kadın hakları konusunda daha yapacak çok şeylerimizin olduğunu göstermektedir” ifadelerini kullandı.

Günümüzde ne yazık, her üç kadından birinin şiddetin değişik biçimlerine uğradığını ifade eden Mehmet Şen, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Gerek ev içinde gerekse kamusal alanda kadına karşı şiddet ortadan kaldırılmamıştır. Ülkemizde de kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve kadın cinayetleri oranı yükselmiş, neredeyse her gün bir kadın cinayeti, taciz ve tecavüz haberleri ile güne başlamaktayız.

Gerek iş hayatında, gerek politikada ve gerekse sosyal hayatımızda kadınlarımıza daha fazla ihtiyaç duyulduğu bir gerçektir. Bu anlamda kadın istihdamın artırılması, kadınların ekonomik özgürlüklerine kavuşması ve kadınlarımızın özgürce bir yaşam sürmesi için ülkeyi yönetenlere ve bizlere de önemli sorumluluklar düşmektedir.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü tüm dünyada kadınların eşitlik, özgürlük ve daha huzurlu yaşam özlemlerini ve isteklerini dile getirdikleri, birlik ve beraberlik günüdür.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyor, saygılarımı sunuyorum.” (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
28°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 13 Ağustos 2020
İmsak 04:05
Güneş 05:42
Öğle 12:50
İkindi 16:39
Akşam 19:48
Yatsı 21:18

Gelişmelerden Haberdar Olun

@