Hem düşündürdü, hem de güldürdü

Hayatta birçok şeye karşı olan ve birçok şeye itiraz eden, televizyon ekranlarının ve tiyatro sahnelerinin sevilen yüzü hemşehrimiz Müfit Can Saçıntı, Evrensel Gazetesi’nin kuruluşunun 25’inci yıl etkinlikleri kapsamında Çorum’da sevenleriyle buluştu.

Güncel 12.12.2019, 22:00
1198
Hem düşündürdü, hem de güldürdü

Çorum’da Evrensel Gazetesi’nin 25'inci yılı nedeniyle düzenlenen etkinlikte sendikalar, demokratik kitle örgütleri, siyasi partiler ve emekçiler dayanışma için bir araya geldi. Çorum Devlet Tiyatrosu Salonu’nda Müfit Can Saçıntı'nın Müzisyen Ateş Arya ile birlikte sergilediği “İtiraz ediyorum” adlı oyuna yoğun ilgi gösterildi.

Etkinlikte Evrensel Gazetesi adına bir konuşma yapan Hıdır Aygün, Evrensel’in 7 Haziran 1995 yılında bir ihtiyaçtan dolayı kurulduğunu belirterek, “Evrensel, işçiler, emekçiler ve kurtuluşu işçi sınıfında arayan sosyalist aydınlar tarafından kuruldu. 25 yılda birçok badire atlattı. Baskı, yasaklama, kapatma, ekonomik kuşatma ile karşı karşıla kaldık. Arkadaşımız Metin Göktepe haber peşindeyken işkenceyle katledildi. Ama biz hiçbir zaman gerçeğin peşini bırakmadık. Mahkemesini il il dolaştırdılar. Yoldaşları, meslektaşları, namuslu aydın ve gazeteciler bunun peşini bırakmadı, katilleri cezalandırıldı. Fakat Uğur Mumcu, Bahriçe Üçok, Turan Dursun gibi birçok aydın faili meçhul cinayete kurban gitti. Ancak bizler katillerin kim olduğunu çok iyi biliyoruz” dedi.

Evrensel’in onlarca kez uyduruk gerekçelerle para cezası aldığını, şu anda da ekonomik kuşatmayla karşı karşıya bulunduğunu söyleyen Aygün, “Sizlerin sayesinde bu badireleri atlatacağız, nice 25 yıllara ulaşacağız” ifadelerini kullandı.

Aygün’ün konuşmasının ardından Oyuncu Müfit Can Saçıntı sahne aldı. Kendisini “anti-kapitalist” olarak tanımlayan Saçıntı, yaşanan bütün sorunların temelinde mülkiyet ilişkisinin yattığını belirterek, güldürü performansını Yunus Emre’nin “mal da yalan mülk de yalan, var biraz da sen oyalan” sözüyle tamamladı.

(Taner ŞİMŞEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 26 Ocak 2021
İmsak 06:21
Güneş 07:48
Öğle 12:58
İkindi 15:33
Akşam 17:57
Yatsı 19:19

Gelişmelerden Haberdar Olun

@