“Hekimlik en çok güven duyulan mesleklerdendir”

Hitit Üniversitesi’nde 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle bir program düzenlendi.

“Hekimlik en çok güven duyulan mesleklerdendir”

Hitit Üniversitesi’nde 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle bir program düzenlendi.

15 Mart 2018 Perşembe 23:00
“Hekimlik en çok güven duyulan mesleklerdendir”

Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından Tıp Bayramı nedeniyle yapılan etkinlikte ilimizin sağlık alanındaki yaşayan değerlerinden Doktor Rıfat Patır, Tıp Fakültesi öğrencileri ile bir araya geldi.

Programa Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurcan Baykam, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mete Dolapçı, Tıp Fakültesi öğretim elemanları ve öğrencileri katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mete Dolapçı, etkinliğin Tıp Fakültesi’ndeki ilk “14 Mart Tıp Bayramı” programı olduğuna dikkat çekerek Tıp Bayramı’nın tarihi ile ilgili bilgiler verdi. Tıp Bayramı’nın yerli ve milli bir gün olduğunun altını çizen Prof. Dr. Dolapçı, bu günlerin genellikle hekim şikayetlerinin anlattığı ve problemlerini dile getirdiği günler haline geldiğini söyleyerek “Hekimler bunları her zaman dile getirmeli, sadece 14 Mart tarihinde değil. 14 Mart’ın önemi, hekimlerin işgale karşı direnişini gösterdikleri, milli birlik ve beraberlik içinde oldukları bir gün olması. Bizlerde bu günü bu amaçla, kutlamalıyız” diye konuştu.

Mesleklerle ilgili anketlerin yapıldığını ifade eden Prof. Dr. Dolapçı, yapılan anketler sonucunda tüm zorluklara rağmen hekimliğin en çok güven duyulan meslek grupları içerisinde yer aldığını vurgulayarak “Sizlerde umarım bundan 5 sene sonra yeni mezunlar olarak bu hekim ordusuna katılacaksınız ve güzel çalışmalar yapacaksınız. Buna inanıyorum. Hepinizin 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutluyorum” dedi.

Hekimlerin gerçekten şanslı olduğunu ve insanoğlunun hayatına dokunan bir mesleğe sahip olduğunu belirten Rektör Alkan ise tüm hekimlerin bayramını kutlayarak “Yaşayan herkesin sizlere bir şekilde ihtiyacı var. Sorumluğu ve icrası ağır. Büyük zorluklar ve güçlükler sizleri bekliyor. Çok şanslısınız ki insana dokunmak gibi unutulmaz çalışmalara imza atacak bir mesleğin mensubusunuz. Sizlerin yetişmesinde emeği geçen herkese tebrik ediyorum” dedi.

Prof. Dr. Alkan konuşmasının devamında Tıp Fakültesi’nin önemine değinerek “2012 yılından bu yana kalite unsurunu dikkate alarak şuan da hiçbir eksiği olmayan, temel bilimleri de çok güzel bir şekilde verebilen bir hekim ordusu yetiştiren bir fakülteye dönüştük” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından ise Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Basri Çakmak, günün anlam ve önemine ilişkin bir sunum yaparak “14 Mart ve Tıp Tarihi” ile ilgili bilgiler verdi.

Programın sonunda Dr. Rıfat Patır, tüm katılımcıları selamlayarak öğrencilere tavsiyelerde bulundu. Öğrencilik ve meslek hayatından kesitlerle konuşmasını sürdüren Dr. Patır, öğrencilere seslenerek “İyi bir doktor olmak istiyorsanız çok çalışmalısınız. Hastanızı her zaman güler yüzle karşılayın. Hastanızın derdini tamamen dinleyin, sözünü kesmeyin ve asla azarlamayın. En önemlisi de hastanızı muayene etmeden kesinlikle reçete yazmayın” diye konuştu.

Etkinlik Dr. Rıfat Patır’a çiçek verilmesi ve toplu hatıra fotoğrafı çekinilmesi ile son buldu.

(Volkan SINAYUÇ)