“Hedefinize ulaşmak için yılmadan çalışmalısınız”

Hitit Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Bir Haritacının Kaleminden Ufka Yürüyen Kelimeler” isimli söyleşiye katılan emekli şair ve yazar Kazım Alkan, başarıya ulaşmak isteyen öğrencilerin yılmadan çalışması gerektiğini söyledi.

Güncel 29.11.2014, 01:59 29.11.2014, 02:00
808
“Hedefinize ulaşmak için yılmadan çalışmalısınız”
Hitit Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından 2014-15 eğitim öğretim yılı güz döneminde “Kültür Değerlerimizle Söyleşiler” adıyla başlatılan etkinliklerin 5.si Kadastro Müdürlüğü’nden emekli şair ve yazar Kazım Alkan’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Akademik ve idarî personel ile öğrencilerin yanı sıra Çorum halkının da yoğun ilgi gösterdiği “Bir Haritacının Kaleminden Ufka Yürüyen Kelimeler” başlıklı söyleşi programı, saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasının ardından Kazım Alkan’ın çeşitli fotoğraflarla biyografisini yansıtan slayt gösterisi ile başladı.

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencilerinin şairin şiirlerinden örnekler okumasıyla devam eden programda, bölüm öğrencilerinden Serkan Erdugan ve Hüseyin Ferhat besteledikleri Kazım Alkan şiirlerini çeşitli enstrümanlar eşliğinde dinleyicilerle paylaştı.

Programın söyleşi kısmında Kazım Alkan, kendisine yöneltilen soruları cevaplandırarak okuma alışkanlığı edinmesindeki faktörler, haritacı olmasının şiirine etkisi, şiirlerinde ufuk, ilham kaynakları, bestelenmiş şiirleri ve şiirde anlam gibi konularda bilgiler verdi.

Öğretmenleri ve arkadaşlarının teşvikleri sayesinde okuma sevgisinin zamanla yazma eylemine dönüştüğünü ifade eden Kazım Alkan, şiirlerini hep yanında taşıdığı not defterine yazdığını, ama zamanla bilgisayarla çalışmaya alıştığını belirtti. “Ben Bir Haritacıyım Ağam”, “Türkçem ve Sevgili İlham” isimli şiirlerini de dinleyicilerle paylaşan Alkan, ilhamın nerede ve ne zaman geleceğinin belli olmadığını ve geldiğinde de bir çırpıda oturup şiirin tamamını yazdığını anlattı.

Bekir Sıtkı Erdoğan’ın “Kışlada Bahar” şiirine nazire yazdığını ve bazı şiirlerinin de bestelendiğinden söz eden Kazım Alkan, okuyucuya kolaylıkla ulaşabilmek için şiirde anlam açıklığı taraftarı olduğunun altını çizdi.

Programın sonunda Kazım Alkan, Hitit Üniversitesi öğrencilerine ulaşmak istedikleri ufka yürürken yılmadan hep çalışmaları gerektiği mesajını vererek sözlerini tamamladı.
(ÇORUM HABER)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
20°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 01 Ekim 2020
İmsak 05:06
Güneş 06:30
Öğle 12:35
İkindi 15:52
Akşam 18:30
Yatsı 19:48

Gelişmelerden Haberdar Olun

@