“Hedefimiz, hastalıktan ari işletme sayısını artırmak”

Çorum’da daha önce 7 adet olan “Hastalıktan Ari İşletme” sayısı 8’e çıktı.

Güncel 21.11.2018, 22:02
1010
“Hedefimiz, hastalıktan ari işletme sayısını artırmak”

Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Sarı, Çorum’da 50 baş ve üzeri hayvancılık işletmesi sayısının 192 olduğunu belirterek, “Şu an işletme bazında ‘Ari işletme sertifikası’ oranı, yüzde 4,16 dolayında bulunuyor. Bu oranı, 2020 yılında 48 işletmeyi daha arileştirerek yüzde 25 seviyesine çıkarmayı hedefliyoruz.” dedi.

Orhan Sarı, 2018 yılı içerisinde “Hastalıktan Ari Sertifikası” almak için Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’ne başvuruda bulunan Veteriner Hekim Ahmet Uysal’ın belgesini teslim etti.

Hastalıktan Ari İşletme Projesi hakkında bilgi veren İl Müdürü Orhan Sarı, “Bu işletmeyle birlikte ilimizde hastalıktan ari belgesine sahip 8 adet işletme olup, bu işletmelerin toplam hayvan sayısı 2000 baştır. Bu belgeyle işletmeler, ilimizin süt ve süt üretiminin yanı sıra kaliteli hayvancılık yönünden de gelişmesine büyük katkı sağlayacaktır. Ahmet Uysal’a ait 411 hayvanı bulunan büyükbaş simental süt çiftliği, bölgenin en modern çiftliği olup insan gücüne ihtiyaç duymadan süt sağımı yapabilen lazerli robotik sağım sistemi de dâhil olmak üzere modern alet ve makinelerle donatılmış bir işletmedir.” dedi.

Hastalıktan Ari İşletme Sertifikası’nın karantina ünitesine sahip, hayvanları kayıt altına alınmış, teknik ve hijyenik şartlara uygun, tüm hayvanları şap, tüberküloz ve brusella ile mücadele yönetmelikleri gereğince laboratuvar kontrolleri sonucu bu hastalıkları taşımadıkları belirlenen hayvancılık işletmelerine verildiğini vurgulayan Sarı, şu bilgileri aktardı:

“Hastalıktan ari işletmelerinin işletmeye ait her türlü kayıtları tutmaları, hijyen ve hayvan refahı kurallarını uygulamaları gerekmektedir. Bu işletmelerde her yıl gerekli hastalık ve hijyen şartlarını taşıyıp taşımadıklarına dair gerekli denetim ve analizler yapılmaktadır. İnsan sağlığı ve hayvan refahı konularına önem vermekteyiz. Bakanlığımız bu konuda üreticilerimizi teşvik etmek için hayvan başına 450 TL. destek vermekte olup İl Müdürlüğü olarak da gerekli eğitim ve bilgilendirme çalışmalarımızı arttırarak sürdürüyoruz. Bu kapsamda veteriner hekim arkadaşlarımız sahada üreticilerimizle bire bir görüşerek konu hakkında bilgilendirmeler yapmaktalar. Hedefimiz 2020 yılına kadar hayvan refahı ve hijyen koşulları uygun olan tüm işletmelerimizin ‘Hastalıktan Ari İşletme’ olmasıdır.”

Tarım ve Orman İl Müdürü Sarı sertifikasını verdiği Ahmet Uysal’ı tebrik ederek, “Kardeşimize belgesinin hayırlı olmasını temenni ediyor, bol ve bereketli kazançlar diliyorum.” dedi.

(Recep SERBES)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
açık
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@