“Hedef evrensel bir üniversite”

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, TRT Avaz’da her hafta yayınlanan, yapımcılığını Fikret Karakaya'nın, yönetmenliğini Ferhat Öztürk'ün yaptığı ve sunuculuğunu Mustafa Murat Bayram’ın üstlendiği “Panorama” adlı programa konuk oldu.

“Hedef evrensel bir üniversite”

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, TRT Avaz’da her hafta yayınlanan, yapımcılığını Fikret Karakaya'nın, yönetmenliğini Ferhat Öztürk'ün yaptığı ve sunuculuğunu Mustafa Murat Bayram’ın üstlendiği “Panorama” adlı programa konuk oldu.

07 Ağustos 2017 Pazartesi 23:36
“Hedef evrensel bir üniversite”

Prof. Alkan, programda, Üniversite’de gerçekleştirilen çalışmalar, ileriye dönük projeksiyonlar ve yeni tamamlanan tercih dönemi ile ilgili bilgiler verdi.

“20 BİN ÖĞRENCİYE ULAŞACAĞIZ”

2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı itibarıyla toplam öğrenci sayısında 20 bini bulmayı hedeflediklerini belirten Prof. Dr. Reha Metin Alkan, “Öğrenci sayımızın artmasının yanında, istihdam odaklı bölüm ve programlarla öğrencilerimizin mezuniyet sonrasında iş imkânlarının yüksek olmasını çok önemsiyoruz. Bu kapsamda ilimize, bölgemize ve ülkemize faydalı insanlar yetiştirmek en büyük amacımız.” diye konuştu.

“FAKÜLTE SAYISI 9 OLDU”

Üniversite hakkında bilgiler veren Rektör Alkan, “Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulumuz (BESYO), Spor Bilimleri Fakültesine dönüşmüş olup böylece Üniversitemiz şu anda 9 Fakülte, 3 Enstitü, 2 Yüksekokul ve 8 Meslek Yüksekokulunu, aynı zamanda 107 önlisans, 73 lisans ve 35 lisansüstü olmak üzere toplam 215 programı bünyesinde barındırmaktadır.” açıklamasında bulundu.

“DOLULUK ORANI YÜZDE 96”

Hitit Üniversitesi’nin tercih edilme nedenine ilişkin yorumda bulunan Rektör Alkan, “Son 3 yılda Üniversitemizin doluluk oranı %96’dır. Bu önemli bir gösterge. Çünkü her ilde bir üniversite varken, ilimizde böylesi bir doluluk oranı çok önemli. Çorum, yaşaması güzel ve keyifli bir şehir. Öğrenciler de bu şekilde düşünüyor ki tercih oranımızın yüksek olması bununla da ilgili diye düşünüyorum.” diye konuştu.

Prof. Dr. Alkan, öğrenci sayısındaki artışın yanında niteliği de çok önemsediklerini ve bu kapsamda çalışmalar yaptıklarını sözlerine ekleyerek “OECD ortalamasına göre bir akademisyene 15-18 öğrenci düşüyor. Şu anda Üniversitemizde ise her 20-25 öğrenciye bir akademisyen düşüyor. Aynı zamanda 11 yaşında genç bir üniversite olmamıza rağmen Üniversitemizin sıralaması giderek her yıl artış gösteriyor. Üniversitemiz 2006’da kurulan üniversiteler arasında geçen yıl 8.ci iken şu anda 5.ci sırada. Bu hassasiyetle eğitim öğretim faaliyetlerimize devam ediyor ve böyle bir planlama dahilinde çalışıyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

“YENİ DÖNEMDE YENİ BÖLÜMLER”

2017 YGS ve LYS sonuçlarına göre, Üniversite birimlerine ilişkin bilgi paylaşımında bulunan Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Tıp Fakültesi başta olmak üzere Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Çocuk Gelişimi, Medya ve İletişim, Spor Yönetimi, İş Sağlığı ve Güvenliği, Harita Kadastro, İç Mekan Tasarımı, Çevre ve Koruma, Mimari Dekoratif Sanatlar, Moda Tasarımı, Lojistik, Laborant ve Veteriner Sağlık bölüm/programlarına ilk defa öğrenci alacaklarını açıkladı.

“YURT SORUNU YOK”

Alkan, ilimizde yurt konusunda hiçbir sıkıntı yaşamadıklarını ifade ederek “Üniversitemizde önemli sayıda öğrenci artışına paralel olarak Çorum KYK’nın da gerçekleştireceği yeni yatırımlar ve alınan tedbirler sayesinde Çorum’da yurt problemi bulunmamaktadır. Aynı zamanda Kampüsümüze yapılması planlanan KYK Yurdu da Türkiye’de ikinci olacak ancak kapasitesi 4000 kişilik en büyük yurt olarak yapılacak. Böylesi bir projeye imza atmak üzereyiz.” diye konuştu.

“HER ALANDA GELİŞİM SÜRÜYOR”

Rektör Prof. Alkan, “İstihdam odaklı bölüm/programlarımızla, nitelikli 673 öğretim elemanı, 378 idari personel, Tıp Fakültemiz, Hastanemiz, dünya çapındaki sportif faaliyetler, Merkez Laboratuvarımız (HÜBTUAM), Teknokentimiz, Antartktika’ya kadar gidebilen bir üniversite olmamız, yüksek doluluk oranımız, 14 farklı Araştırma ve Uygulama Merkezimiz, akreditasyonu, üniversite-sanayi işbirliği, uluslararası öğrenci ve çalışmaları ve bağımsız uluslararası kuruluşlar tarafından yapılan sıralamalarda, Üniversitemizin her geçen yıl artış göstermesiyle önemli başarılara imza atıyoruz. Üniversitemizin, şehrimizin gelişimine katkı sağlayan, şehirle her anlamda bütünleşmiş ve başarılarıyla söz edilen bir üniversite haline gelmesinden gurur duyuyoruz” ifadesini kullandı.

“NEDEN TERCİH EDİLİYOR?”

Neden Hitit Üniversitesi’nin tercih edildiği sorusunu cevaplayan Rektör Prof. Dr. Alkan, “Çorum lokasyon olarak Ankara ve Samsun’a çok yakın bir mesafede. Yaşam kolaylığı ile Çorum benzer büyüklükteki illere fark oluşturan bir şehir. Şehirdeki insanlar, öğrencileri kendi evlatları gibi görüyor. Bunlar ufak, ama önemli ayrıntılar.” şeklinde konuştu.

Öğrencilere yeni bölüm açılırken istihdam odaklı olmasına özen gösterdiklerini ve mezuniyet sonrasında kolay iş bulmaları için çalışmaların yapıldığını belirten Prof. Dr. Alkan, “Hitit Üniversitesi, öğrencilerimizin konaklama konusunda problemi olmayan nadir üniversitelerden biri. Eğitimdeki en önemli unsur, öğretim elemanı ve altyapıdır. Öğretim elemanlarımızın kendilerini yetiştirmeleri için gücümüz yettiği kadar destek veriyoruz. Eğitim için gerekli bütün altyapıyı sağlıyoruz. 7/24 internet üzerinden kütüphane imkanı, tüm mekanlarımızda WiFi olanağı, ihtiyacı olan öğrencilerimize yemek bursu, öğrencilerimize yarı zamanlı çalışma fırsatı ve staj imkanı sunuyoruz.” dedi.

“İNGİLİZCE ÖĞRENME FIRSATI”

Alkan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunların yanı sıra çift anadal programı, HİTİTSEM’deki yabancı uyruklu öğretim elemanlarımızla İngilizce öğrenme fırsatı sunuyoruz. Sosyal ve sportif faaliyetlere de büyük önem veriyoruz. Öğrencilerimize muazzam bir spor tesisi de kazandırdık. Bunlara ek olarak Üniversitemiz Kuzey Kampüsü, yeşil kampüs olarak belgelendirmek amacıyla hızla çalışmalarına devam etmektedir. Kendi ekmeğini, doğalgazdan elektriğini üreten nadir üniversitelerden biri olma yolunda ilerlemekte.” dedi.

TEKNOLOJİ VE BİLİMLE İÇ İÇE”

Rektör Prof. Dr. Alkan, ülkelerin gelişmişlik düzeyinin ürettikleri bilim ve teknoloji ile ölçüldüğünü ifade ederek bu çerçevede de Ar-Ge yatırımlarının son derece önemli olduğunu ve ülkelerin kendi teknolojilerini üretmesinde ve ihraç etmesinde Ar-Ge yatırımlarının büyük bir rol üstlendiğini belirtti.

Üniversite-sanayi iş birliği noktasında Teknokentlerin bir köprü vazifesi üstlendiğini ifade eden Prof.Alkan, üniversitelerdeki bilgi birikiminin sanayiye aktarılması, birbirine benzer şirketlerin bir araya getirilerek sinerji oluşturulması, Ar-Ge tabanlı çalışmaların yapılmasıyla birlikte firmaların ulusal/uluslararası alanda rekabet gücünün arttırılması ve Ar-Ge odaklı, yüksek kaliteli/nitelikli teknik insanların istihdamı konularında da Teknokentlerin son derece önemli bir rol oynadığını vurguladı. Bu kapsamda Teknokentin ilimizde çok önemli bir işleve sahip olduğunu, bir sanayi şehri olan Çorum başta olmak üzere ülkemizin her ilinden gelmek isteyen firmalara açık olduğunu ifade eden Rektör Alkan, “Teknokentimiz, katma değeri yüksek ve nitelikli Ar-Ge faaliyetlerine ev sahipliği yapıyor.” diye konuştu.

“ULUSLARARASI ÇALIŞMALARI ÖNEMSİYORUZ”

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Reha Metin Alkan, sözlerine şöyle devam etti:

“Uluslararasılaşma çalışmalarına büyük önem veriyoruz. Dünyaya entegre bir üniversite olma hedefiyle çıktığımız yolda, sayıları her geçen gün artmakta olan toplam 146 uluslararası anlaşma ile dünya ölçeğinde rekabet gücüne sahip, evrensel bir eğitim kurumu olabilmek için çalışmalarımıza hız kesmeden devam etmekteyiz. 66 üniversite ile uluslararası ikili iş birliği, 52 üniversite ile Mevlana, 28 üniversite ile Erasmus+ ve 82 üniversite ile Farabi Anlaşmasıyla her yıl öğrencilerimiz ile akademik ve idari personelimizi yurtdışına göndermekteyiz.

2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı için 62 ülkeden toplam 2351 başvuru yapıldı. Üç farklı kıtadan yeni başvurularla birlikte yaklaşık 350 uluslararası öğrencimiz eğitim-öğretimlerine başlayacaklar.”

“ŞAMPİYONALARA EV SAHİPLİĞİ”

Ulusal ve uluslararası şampiyonalara ev sahipliğini yapıldığını dile getiren Rektör Prof. Dr. Alkan, Ekim 2016’da 30’a yakın ülkeden 400’e yakın sporcunun yer aldığı “12. Dünya Üniversiteler Güreş Şampiyonası”na ve geçtiğimiz Temmuz ayında 500’ün üzerinde spor insanının katıldığı “11. Avrupa Üniversiteler Futsal Şampiyonası”na (Futsal’2017) ev sahipliği yaptıklarını ifade ederek, yapılan bu tür çalışmalarla “Bir Dünya Üniversitesi” misyonunu hakkıyla taşımaya çalıştıklarını vurguladı.

SOSYAL FAALİYETLERE DESTEK”

Eğitim-öğretim faaliyetlerinin yanında öğrencilerin sosyal hayatlarının da önem taşıdığını ifade eden Rektör Prof. Dr. Alkan, “Üniversitemiz eğitim öğretim faaliyetlerini en iyi imkanlar içerisinde öğrencilerimize sunarken sosyal, kültürel, sportif ve sanatsal etkinliklerle kendilerini geliştirmelerini sağlayabilecek tüm faaliyetleri olabildiğince desteklenmekte ve Üniversitemiz genelinde yaygınlaştırılmaktadır. Üniversitemizde, öğrencilerin ilgi alanlarına göre hemen hemen her konuda mevcut 89 aktif öğrenci kulübü ile gerek öğrenci projeleri ve gerekse teknik geziler düzenlenmektedir.” dedi.

“AİLEMİZE BEKLİYORUZ”

Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan, “Yeni Eğitim Öğretim Yılı’nda bizleri tercih eden öğrencilerimize şimdiden Hitit Üniversitesi Ailesi olarak hoş geldiniz diyor, öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Üniversite hayatlarını başarıyla ve doyasıya geçirmelerini temenni ediyorum.” diyerek “Üniversite olarak amacımız, hep beraber, omuz omuza Üniversitemizi en iyi yere getirmek.” diye konuştu. (Emre URAL)