Hayvan Pazarı’nda kurbanlık satışları başlıyor

Çorum Hayvan Pazarı’nda önümüzdeki hafta Pazartesi gününden itibaren kurbanlık satışları başlayacak. 

Hayvan Pazarı’nda kurbanlık satışları başlıyor

Çorum Hayvan Pazarı’nda önümüzdeki hafta Pazartesi gününden itibaren kurbanlık satışları başlayacak. 

25 Ağustos 2017 Cuma 15:28
Hayvan Pazarı’nda kurbanlık satışları başlıyor

Mevcut hayvan pazarı alanında spor salonunu inşaatının başlaması nedeniyle hayvan pazarı geçici Temizlik İşleri Müdürlüğü arkasına taşınmıştı. Kurban Bayramı öncesinde hayvan pazarında tüm alt yapı çalışmaları tamamlanırken, yapılan kura çekilişi ile küçük ve büyükbaş hayvan üreticilerinin pazardaki yerleri de belirlendi.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erkan Elfaz Ermiş, yapımı devam eden yeni ve modern hayvan pazarı tamamlanana kadar hayvan pazarının geçici yerinde hizmet vereceğini söyledi. Damızlık vasfındaki dişi hayvanların kesilmemesi için uyarılarda bulunan Ermiş, dişi hayvanların kesiminin gelecek nesillerinin önünü kesmesi nedeniyle hayvancılığın gelişimini olumsuz yönde etkilediğini ifade etti.
Kurban bayramında hayvan haklarına da hassasiyet gösterilmesini isteyen Ermiş, “Bununla ilgili bakanlığın bastırdığı kurban rehberi kitapçıklarımız var. Kurban kesecek vatandaşlarımız bu rehberleri müdürlüklerimizden temin edebilirler” dedi.
Geçtiğimiz yıllarda Ticaret Borsası’nın himayesinde olan hayvan pazarındaki organizasyonu oda olarak bu yıl kendilerinin yaptığını dile getiren Kasaplar ve Celepler Odası Başkanı Recep Gür ise, üreticileri damızlık hayvanların kesimi konusunda uyardı.
Damızlık hayvan ve üretim olmadığı sürece hayvancılığın olmayacağını vurgulayan Gür, “Damızlık dişi hayvanlarla ilgili tüm üreticiler hassasiyet göstermeli. Devlet kurumları ne kadar uygulamalar yapsa da asıl uygulamayı üreticilerimiz yapacak. Gelecek yıllarda hayvancılığın daha üst seviyelere çıkacağını tahmin ediyoruz. Geçici hayvan pazarında eksiklikler olabilir, yaşanabilir. Bu konuda üreticilerimizden anlayış bekliyoruz. Gelecek yıl yeni Pazar yerinde olacağız ve daha rahat ve modern bir ortamda hizmet vereceğiz” ifadelerini kullandı.
Çorum Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Şevket Avcı ise, Kurban bayramı öncesi hayvan pazarında hummalı bir çalışma yürütüldüğünü belirterek, çeşmesinden, pazar içi yollarına kadar tüm alt yapı çalışmalarının tamamlandığını belirtti.
Avcı, pazar içerisinde herhangi bir sorun yaşanmaması için üreticilerden araçlarını Pazar dışına park etmelerini istedi.

(İHA)