19 Şubat 2014 Çarşamba 02:37
“Hayal kırıklığına uğradık”
TSO Meclis Toplantısı’nda kendisinin aynı zamanda Toprak Sanayicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı olduğunu da hatırlatarak, toprak sanayicilerin Çorum’da hüsrana uğratıldığını, yok sayıldığını bildiren Başaranhıncal, toprak sanayi sektörünün önde gelen ili, Türkiye’nin tuğla ve kiremit ihtiyacının büyük bölümünü karşılaşan Çorum’da yapılan hastane inşaatında tuğla ve kiremit yerine başka ürünlerin tercih edilmesinin Çorum için prestij kaybı olacağını da sözlerine ekledi.

Çorum’da ihalesi yapılan ve inşaatına başlanılan 650 yataklı yeni Devlet Hastanesi’nde neden tuğla değil de gaz beton, kiremit değil de teras (polimer) çatı malzemeler kullanıldığına bir anlam veremediklerini dile getiren Başaranhıncal, “Bu sorunun cevabının vermeden tuğla-kiremit yerine alternatif olarak tercih edilen ürünlerin teknik özellikleri ve maliyeti ile ilgili birçok soru akla gelmektedir. Gaz beton dolgu malzemesi olarak tuğladan daha mı hafif bir ürün olduğu için tercih edilmektedir? Hayır” dedi.

Gaz betonun birim metrekare fiyatıyla daha pahalı bir ürün olduğunu, ağırlık yönünden de tuğlanın doğru bir tercih olacağını bildiren Başaranhıncal, gaz betonun tuğlaya oranla izolasyon kabiliyetinin çok büyük farklılıklar göstermediğini, tuğlanın doğal, sağlıklı ve yüksek mukavemetli bir ürün olarak kullanımının gerekli olduğunu, ses izolasyonunda tuğlanın gaz betondan yüzde 20 daha fazla izolasyon sağladığını, tuğlanın sıva ve üst kaplamada deformasyon yapmayacağını, tamamen doğal olduğu için doğaya da zarar vermeyen insan ve çevre dostu bir ürün olduğunu kaydetti.

“Tuğla sağlıktır ve % 100 geri dönüşümlü bir üründür ve çevrecidir. Alternatif ürünler için aynı durumun söz konusu olmadığı aşikârdır” diyen Başaranhıncal, TAEK tarafından yapılan çalışmalarla tuğla dışındaki alternatif ürünlerin radyoaktif özellikleriyle hiçte masum olmadığının bilimsel raporlarla kanıtlandığını dile getirdi.

Tuğla ürünlerin basınç mukavemetleri bina taşıyıcılarına olan olumlu güçlendirme katkıları ile geçmişten günümüze güvenirliğini kanıtladığını ve bir deprem ülkesi olan Türkiye’de kullanılmasının gerekliliğine de değinen TSO Başkanı Başaranhıncal, “Biz bir deprem ülkesi olduğumuza göre aziz milletimizin canından önemli ne olabilir ki bir sağlık kuruluşu binasında tuğla kullanılmayacaktır. Tuğla ile yapılan uygulamalar %14’e kadar maliyeti düşürmektedir. Devletimizin ucuz ve kaliteli ürün yerine yüksek maliyetli alternatif ürünleri tercih ediyor almasının sebebi anlaşılabilir değildir. Tamamlanmış bir yapıda bakım maliyetleri açısından da bir değerlendirme yapmak gerekirse çatlama, nemlenme gibi durumlara sebebiyet vermeyen tuğla yerine bakım maliyeti yüksek alternatiflerin kullanılması yapılan yanlışlıklıların ve milli servetin heba olmasından başka ne şekilde değerlendirilebilir. Mantolama uygulama maliyetleri açısından tuğla uygulamalarında maliyetin düştüğü gerçeğinin de unutulmaması gerekmektedir. Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesinde kiremit kullanımının olmaması ayrıca değerlendirilmesi gereken bir husustur. Çoğu kamu yatırımda yer almadığı gibi ilimizde yapılan yatırımda da kiremit kullanımı düşünülmemiştir. Polimer malzeme kullanılarak teras çatı şeklinde yapılacak uygulama yerine kiremit kullanımın sağlanması tuğla kullanımın düşünülmemesi gibi kiremit kullanımında da göz ardı edilmiştir” diye konuştu.

Başaranhıncal, ilimizdeki kurumların inşaatlarına sanayicilerin yardımlarının büyük olduğunu, bunları hiçbir maddi çıkar beklemeden yaptıklarını ama buna rağmen ilimize yapılan ilk yatırımda sanayicinin düşünülmediğini üzülerek gördüklerini bildirdi. Amaçlarının inşaatlara ürün satmak olmadığını anlatan Başaranhıncal, 2014 yılı için de ümitlerini kaybettiklerini sözlerine ekledi.
(Volkan SINAYUÇ)
Son Güncelleme: 19.02.2014 02:37