Havalimanından yoksun “sanayi kenti” olabilir mi?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ak Parti Çorum İl Başkanı Yusuf Ahlatcı’nın, ÇORUM HABER’in değerlendirmelerinden de yararlanarak Çorum’un gerçeklerini önüne sermesinden sonra, doğru bir analiz yaparak, sanayi altyapısına sahip olan Çorum’un önünün açılması gerektiğini, bu takdirde “Gaziantep gibi” bölgesel kalkınmanın da lokomotifi olacağını vurgulamıştı.

Güncel 17.02.2019, 22:45
5047
Havalimanından yoksun “sanayi kenti” olabilir mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, geçen hafta başı Çorum’da yaptığı konuşmada, “Çorum’un kendi dinamikleriyle bölgenin sanayileşme hamlesi yapan tek kenti” olduğunu teyit etmiş, Çorum’u Gaziantep, Kayseri, Kocaeli gibi bölgesinin üretim merkezi yapmak için gereken her desteği vereceklerini söylemişti.

ÇORUM HABER de bu olumlu gelişmeyi, “Devletin zirvelerinde bir kez daha tescil edildi ki, Çorum bölgenin sanayi merkezi ve lokomotifi” diye okurları ile paylaşmıştı. Elbette burada, herkesin kafasında eksik kalan bir nokta vardı: Havalimanı olmadan sanayi kenti olmak mümkün müydü? Yatırım işbirliği veya iş görüşmesi için Çorum’a gelmek isteyen yerli-yabancı işadamlarının, havalimanı olmadığını öğrenince gelmekten vazgeçtikleri gerçeğini, Çorumlu kaç sanayici ve işadamı bizzat yaşamıştı?

Geçtiğimiz günlerde, İHA mahreçli bir haber ise Çorumluların sohbetlerine konu oldu. Tokat’ın ikinci havalimanı inşaatı yoğun bir tempoda devam ediyordu. Yaklaşık 115 milyon liraya ihale edilen pist, apron ve taksiyolu inşaatlarının temposu karşısında,Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, havalimanının belirlenen tarihten önce bitirileceği müjdesini veriyordu.

Ankara’da yaşayan turizmci, işadamı Murat Koçak da, sosyal medya hesabından, “Havaalanı inşaatı” tabelası önünde 2009 yılında çekilmiş fotoğrafını paylaşarak, 1990’lı yıllarda başlanıp yarım bırakılmış “Çorum Havalimanı”nı hatırlatıyor ve “Çorum, yeniden Anadolu Kaplanı olacak, turizm kenti olacak, altın sektöründe büyüyecek, uluslararası ticaretin odak noktalarından biri haline gelecek, ihracat patlaması yapacak, ama havalimanı olmayacak!” değerlendirmesini yapıyordu.


İşadamı Murat Koçak, 1990’larda yapımına başlanan, ancak fiziki olarak % 24.37 seviyesinde yarım bırakılan Çorum Havalimanı’nın tabelasıyla. (Yıl 2009)

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tokat’ın 2. Havalimanı inşaatında incelemeler yapıyor.

Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 12 Ağustos 2020
İmsak 04:02
Güneş 05:40
Öğle 12:50
İkindi 16:41
Akşam 19:51
Yatsı 21:22

Gelişmelerden Haberdar Olun

@