“Havalimanı 2, demiryolu 3 yıl içinde hizmete girecek”

Yüksek Hızlı Tren yanında yük taşımacılığına da büyük önem verdiklerini belirten Arslan, Çorum’un sanayi ürünlerinin Karadeniz’e ve Akdeniz’e raylı sistemle ulaştırılması gerektiğini, yine ekonomik açıdan hava ulaşımının zaruret haline geldiğini, ancak AKP’lilerin, yerel basının, iş dünyasının ve sivil toplum kuruluşlarının yükselen seslerini duymazlıktan geldiklerini söyledi.

“Havalimanı 2, demiryolu 3 yıl içinde hizmete girecek”

Yüksek Hızlı Tren yanında yük taşımacılığına da büyük önem verdiklerini belirten Arslan, Çorum’un sanayi ürünlerinin Karadeniz’e ve Akdeniz’e raylı sistemle ulaştırılması gerektiğini, yine ekonomik açıdan hava ulaşımının zaruret haline geldiğini, ancak AKP’lilerin, yerel basının, iş dünyasının ve sivil toplum kuruluşlarının yükselen seslerini duymazlıktan geldiklerini söyledi.

20 Haziran 2018 Çarşamba 23:15
“Havalimanı 2, demiryolu 3 yıl içinde hizmete girecek”

Çorum’un tarih turizminden gereği gibi yararlanamamasının nedenlerinden birinin hava ulaşımı eksikliği, diğerinin de Hattuşa-Alacahöyük-Şapinuva arasındaki karayolu ulaşımının yetersizliği olduğunu anlatan İYİ Parti Adayı Fatih Mehmet Arslan, “Hitit hazinelerini sahiplenme konusundaki ilgisizliğimiz devam ederse, Boğazkale ilçemizi Yozgat’a kaptırmaktan korkarım” dedi.

Mehmet YOLYAPAR

Demiryolu, Havalimanı, Hattuşa Yılı, Millet Bahçesi, Kadeş Meydanı ve Hastane gibi Çorum’un güncel sorunlarını, talep ve beklentilerini bir kez daha hatırlattıktan sonra, bu konularda partilerin birinci sıra milletvekili adaylarının ne düşündüklerini öğrenmeye ve okurlarımıza yansıtmaya yönelmiştik.

Dün, CHP Çorum Milletvekili ve 1. Sıra Adayı Tufan Köse ile MHP 1. Sıra Adayı Mehmet Akif Aras’ın görüşlerini Çorum kamuoyu ile paylaştık.

Bugün de, İYİ Parti Çorum 1. Sıra Milletvekili Adayı Av. Fatih Mehmet Arslan’ın bu ana başlıklarla ilgili bakış açısını, düşünce ve vaadlerini aktaracağız.

KARADENİZ VE AKDENİZ’E ULAŞIM

Fatih Mehmet Arslan, Yüksek Hızlı Tren yanında raylı sistemle yük taşımacılığına büyük önem verdiklerini belirterek, “Ankara-Samsun demiryolu bağlantısının Çorum üzerinden gerçekleştirilmesi bölge açısından da hayati önemde. KOBİ’lerin lokomotifi toprak sanayi sektörü, taşıma maliyeti yüzünden geniş pazarlara açılamıyor. Bu konuda şimdiye kadar ileri bir aşamaya geçilememiş oluşunu, iktidar partisi mensuplarının etkisizliğine bağlıyorum. Yerel basının, iş dünyasının, mesleki ve sivil toplum kuruluşlarının sesine kulak vermemeleri nedeniyle, projelendirme çalışmalarının ötesine geçilemedi.” diye konuştu.

“HAVALİMANI 2 YIL, DEMİRYOLU 3 YIL”

Çorum’un havalimanı konusundaki talebine karşı gösterilen duyarsızlığı “başlıbaşına bir ayıp” diye niteleyen Arslan, “AKP’nin Çorum’un sorunlarına nasıl şaşı baktığının delilleri ortada. Ekonomik, sosyal, kültürel açıdan Çorum’un gelişimine katkı sağlamaktan çok uzak kaldılar” ifadesini kullandı.

İYİ Parti Adayı Fatih Mehmet Arslan, Genel Başkan Meral Akşener’le özel olarak görüştüğünü dile getirerek, “Çorumlu hemşehrilerime müjdeyi veriyorum; Sayın Genel Başkanımız Cumhurbaşkanı seçildiğinde, Çorum 2 yıl içinde havalimanına, 3 yıl içinde de demiryoluna kavuşacak” dedi.

Arslan, 16 yıldır Çorum’a yapılan her işin gösterişten ibaret olduğunu da sözlerine ekledi.

“HİTİT’TEN YETERİNCE YARARLANAMIYORUZ”

“Hattuşa Yılı” önerisini yürekten desteklediğini, bu konuda her türlü girişimi yapmaya hazır olduğunu anlatan Fatih Mehmet Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çorum’un Hitit medeniyetinin sağladığı turizm potansiyelinden gereği gibi yararlanamamasının iki temel nedeni var: Biri havalimanı eksikliği…Diğeri ise, Hattuşa-Alacahöyük-Şapinuva arasında sağlıklı bir karayolu ulaşımının olmayışı…Kapadokya örneğindeki gibi, örenyerleri yüksek standartlı yollarla birbirine bağlanırsa, turizm canlanır.”

“YIKILAN KAMU BİNASININ YERİ PARK OLSUN”

Stadın yerini mutlaka “yeşil alan” olarak görmek istediklerini, bunun yanısıra, Gazi, İnönü, Fatih, Bahabey gibi ana caddelerde yıkılan her kamu binasının yerinin park olarak düzenlenmesini arzu ettiklerini belirten Arslan, “Gerek stadın yerini, gerekse şu anda yeşil olarak bırakılması mümkün olan yerlerin yapılaşmasına izin verilmesini, gelecek nesillere ihanet olarak görüyorum” değerlendirmesini yaptı.

“SEMBOLİK AÇIK HAVA MÜZESİ GİBİ MEYDAN”

Arslan, Hükümet Konağı karşısında ÇORUM HABER’in kampanyası sonucu Belediyece açılan meydanla ilgili görüşlerini de şöyle ifade etti:

“Bu meydana Kadeş adının verilmesi son derece isabetli olur. Hitit medeniyetine ait altyapının oluşturulması bir bütün olarak değerlendirilmelidir.

Hitit medeniyetinin büyük değer ifade eden eserleri, imitasyon olarak bu meydanda toplanabilir. Sembolik bir açık hava müzesi haline getirilebilir. Çok az bir maliyetle, Çorum’un kültürel altyapısına ve turizmine katkı sağlanmış olur. Şu andaki, ağaçtan, sanat eserinden, tarihi eserden yoksun meydanın hiçbir değeri yok. Çorum halkı da bu boşluğu ibretle seyrediyor.

Arastanın devlet desteğiyle restore edilmesi halinde, şehir merkezinde Osmanlı, biraz ilerisinde Hitit uygarlığı görüntüsü, kent kültürü olarak gelecek nesillere bırakılabilir.”

“ORTA BÜYÜKLÜKTE HASTANELER”

Çorum’a yeni yapılan hastaneyi, hem büyüklük, hem de yer seçimi bakımından uygun görmediğini de ifade eden İYİ Parti Adayı Fatih Mehmet Arslan, bu konuda da şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bu devasa hastane, açılır açılmaz büyük sorunlar ortaya çıktı. İnsanın hasta ziyaretine gittiğinde bile yolunu kaybettiği bu kadar büyük hastanelere ben öteden beri karşıyım.

Eski Devlet Hastanesi’nin en son binası, teknik bakımdan elden geçirilerek orta büyüklükte bir hastaneye dönüştürülebilir. Böylelikle yeni hastanedeki yığılmanın önüne geçilebilir. Uygun bir vadede, Osmancık istikametine, Bayat Gediği civarına yine orta büyüklükte bir hastane planlanabilir.

SSK Hastanesi, yine uygun bir vadede yıkılıp yerine park yapılabilir.

Daha uzunca bir süre için de, Eskiekin yoluna yeni bir hastane planlanması gerekir.”

Son Güncelleme: 23.06.2018 02:06