“Hattuşa” ismi için ilk adım atıldı

7 bin yıllık geçmişiyle tarihte bilinen en eski ve en önemli medeniyetlerden birisi olan Hititlerin başkenti Hattuşa, tarihteki ismini yeniden alacak.

Güncel 05.05.2014, 22:31 05.05.2014, 22:52
939
“Hattuşa” ismi için ilk adım atıldı

7 bin yıllık geçmişiyle tarihte bilinen en eski ve en önemli medeniyetlerden birisi olan Hititlerin başkenti Hattuşa, tarihteki ismini yeniden alacak.

Boğazkale ilçesinin isminin ‘Hattuşa’ olarak değiştirilmesi konusunda önemli bir girişim başlatıldı.

İl İdare Kurulu’nun konuyla ilgili olarak aldığı teklif kararı Halil İbrahim Kaya başkanlığında toplanan İl Genel Meclisi toplantısında gündeme gelerek, Meclis’te oy birliğiyle kabul edildi.

Alınan karar uyarınca Boğazkale ilçesinin ismi tarihteki adıyla ‘Hattuşa’ olarak değiştirilecek.

Vali Yardımcısı Zülkarnin Öztürk imzasıyla İl Genel Meclisi’ne sevk edilen isim değişikliği talebiyle ilgili olarak açıklamada bulunan AK Parti Boğazkale İl Genel Meclisi Üyesi Abdullah Meteoğlu, 7 bin yıllık tarihi geçmişi bulunan Boğazkale ilçesinin isminin tarihte bilinen ismi olan ‘Hattuşa’ olarak değiştirilmesinin Çorum ve ülke turizmine çok önemli katkılar sağlayacağını belirterek, bu konuda başlatılan girişimleri ilçe halkı olarak sonuna kadar desteklediklerini söyledi.

Yapılan görüşmenin ardından söz konusu teklifi üzerinde gerekli değerlendirme ve incelemede bulunmak üzere oy birliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

Plan ve Bütçe Komisyonunun yapacağı çalışmanın ardından Boğazkale ilçesinin isminin ‘Hattuşa’ olarak değiştirilmesini içeren talep Çorum Valiliği tarafından bir rapor halinde İçişleri Bakanlığı’na sunulacak. Bakanlığın da onay vermesi durumunda yapılacak bir kanun değişikliğiyle Boğazkale ilçesi tarihteki gerçek adına yeniden kavuşacak.
(Taner ŞİMŞEK)


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
27°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 03 Ağustos 2020
İmsak 03:50
Güneş 05:32
Öğle 12:51
İkindi 16:44
Akşam 20:01
Yatsı 21:35

Gelişmelerden Haberdar Olun

@