“Hata yapmaktan korkmayın”

Hitit Üniversitesi Kariyer Günleri ve Bahar Etkinlikleri kapsamında İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda “Girişimci Söyleşileri” programı gerçekleştirildi.

Güncel 04.05.2018, 23:35
556
“Hata yapmaktan korkmayın”

Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği söyleşiye, Emekli Öğr. Gör. Ali Ilıca konuşmacı olarak katıldı.

Öğrencilerle deneyimlerini paylaşan Öğr. Gör. Ali Ilıca, gençlere tavsiyelerde bulunarak, başarının hiçbir zaman tesadüfi olmadığını, başarı için emek vermek, uykulardan fedakârlık etmek, alın teri dökmek gerektiğini anlattı. Her zorluktan sonra mutlaka ama mutlaka bir kolaylık bulunduğunu belirten Ilıca, “Bu genç yaşınızda zorluklara talip olun. İlerleyen zamanda rahat edersiniz. Hayata farklı ve umutla bakın. Fırsatları ve imkânları kullanın. En iyi bildiğiniz işte kendinizi ispatlayın. En iyi iş, bildiğiniz iştir. En karlı iş başında durduğunuz iştir. Çıraklığını yapmadığınız bir işin patronu olamazsınız. Yaptığınız mesleğin her türlü ayrıntısını bilmek zorundasınız. Bu nedenle çeşme akarken destinizi doldurun. Mezun olunca oyuncağı elinden alınmış çocuğa dönersiniz. Bu nedenle bugüne göre değil, yaşayacağınız döneme göre kendinizi hazırlayınız. Yeterli donanıma sahip olursanız bulunduğunuz makamdan veya sahibi olduğunuz servetten gücünüzü almaz, oturduğunuz makama güç verir, servetinize servet katarsınız. Sizler geleceği inşa edecek, topluma güç verecek genç dimağlarsınız. Bu nedenle kendinize güvenin, fırsatları iyi kollayın. Unutmayın ki her birimizin kendimize, ailemize, ülkemize ve insanlığa karşı sorumluluklarımız var. Erdem diye nitelendirilen bu beklentilere cevap verebilmek için çevrenize karşı duyarsız olmayın. Sorumluluk alın. Bir konuda sorumluluğunun gereğini yerine getirmeyenler hep başkalarını eleştirir, hatalar arar. Oysa hata yapmak güzel bir şeydir. İlk yapılan hata değil tecrübesizliktir. Aynı hatayı tekrar ederseniz o zaman hata olur. Hatadan ders almanın diğer adı tecrübedir. Her hata yeni bir tecrübedir. Ya tecrübe edeceksiniz ya da başkalarının tecrübelerinden ders alacaksınız. Bu nedenle her alanda okumalısınız.” dedi.

Öğrencilere farklı olmanın iş hayatında artı değer yaratacağını dile getiren Ilıca, diğerlerinden ayıran bir özelliğin iş hayatında öne çıkmaya neden olduğunu fark yarattığını anlattı. Ilıca, “Bununla beraber yabancı dil büyük avantaj sağlıyor. Alanınızdaki yeni ve güncel gelişmeleri takip edin” diye konuştu.

Program, soruların cevaplandırılmasının ardından katılımlarından dolayı Emekli Öğr. Gör. Ali Ilıca’ya Prof. Dr. Reha Metin Alkan tarafından plaket verilmesi ile sona erdi.

(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
-5°
açık
banner303
Namaz Vakti 29 Kasım 2020
İmsak 06:06
Güneş 07:35
Öğle 12:33
İkindi 15:00
Akşam 17:22
Yatsı 18:46

Gelişmelerden Haberdar Olun

@