“Hastanelerde katkı payı kaldırılsın”

Hastaneye gitmek üzere Alo 182 Merkezi Randevu Sistemi’nden randevu alan vatandaşın 4,5 lira katılım payı ödediğini belirten Sözüdoğru, “Böylece telefonla randevu alırken vatandaştan alınmaya başlanan para, hastane kapısından içeri girildikten itibaren ilaç katılım payı, muayene katılım payı, reçete ücreti, tetkik farkı ücreti, erken muayene farkı gibi değişik isimlerle akmaya devam ediyor” dedi.

Güncel 25.12.2014, 00:58 25.12.2014, 00:59
1111
“Hastanelerde katkı payı kaldırılsın”
DİSK’e bağlı Tüm Emekliler Sendikası Çorum Temsilciliği, hastanelerdeki katkı payının kaldırılması için Gazi Caddesi’nde imza standı açtı.
Sağlığın en temel insani hak olduğunu ve asla satılamayacağını ifade eden Emekli Sen İl Temsilcisi Ömer Sözüdoğru, sağlıktaki dönüşümü savunanların tüm iddialarının birer birer çürüdüğünü belirterek, “Hastaneye gitmek üzere, Alo 182 Merkezi Randevu Sistemi’nden randevu alan vatandaş 4,5 lira katılım payı ödüyor. Böylece telefonla randevu alırken vatandaştan alınmaya başlanan para, hastane kapısından içeri girildikten itibaren ilaç katılım payı, muayene katılım payı, reçete ücreti, tetkik farkı ücreti, erken muayene farkı gibi değişik isimlerle akmaya devam ediyor” dedi.
Özel hastanelerde, devlet hastanelerinde, üniversite hastanelerinde ve aile hekimlerinde yapılan tedavinin faturasının ise eczanelerde tahsil edildiğini kaydeden Sözüdoğru, başlangıçta devlet ve üniversite hastanelerinde ücretsiz olan ya da 3 lira olan muayene ücretlerinin 8 lira olduğunu, aynı şekilde özel sağlık kuruluşlarında ve hastanelerindeki muayene ücretlerinin ise 16 liraya yükseldiğini kaydetti.
Sağlıkta dönüşümün savunucularının, “Yasa yürürlüğe girdiğinde, artık Türkiye'de yaşayan herkes sadece vatandaşlık numarasıyla istediği hastaneye gidecek, yani sizi hastane ayrımından kurtaracağız. Tüm eczanelerden ilaç alabileceksiniz dolayısıyla SSK ilaç kuyruklarına mahkûm olmayacaksınız. Beş farklı sosyal güvenlik sistemi ve buna bağlı ayrı ayrı hizmet sunumu var, hükümet olarak hepinize eşit, adaletli sağlık hizmetinin verilmesini sağlayacağız. Kayıt dışı ödemeler ve bıçak parası tarih olacak. İsteyen istediği hastaneye, istediği doktora gidecek, doktor-para ilişkisi kalmayacak. Sağlık hizmetleri finansmanının Genel Sağlık Sigortası tarafından sağlanmasıyla hizmetin sunumu kolaylaşacak verim ve etkinlik artacak. Herkes sağlık güvencesine kavuşacak, sağlık hizmetinin maliyetinin denetimi kolaylaşacak. İlk basamak sağlık hizmeti için, aile albümünüz de aile hekiminize yer açacaksınız” şeklindeki argümanlarının aslında gerçeği yansıtmadığını ifade eden Sözüdoğru, “Bütün bu yalanlar ve söylemlerle önce toplum dönüşüme hazırlandı ve sağlıkta dönüşüm programı uygulamaya kondu” dedi.
Hastaneye gitmek üzere Alo 182 Merkezi Randevu Sistemi’nden randevu alan vatandaşın 4,5 lira katılım payı ödediğini belirten Sözüdoğru, açıklamasında şunları dile getirdi:
“Böylece telefonla randevu alırken vatandaştan alınmaya başlanan para, hastane kapısından içeri girildikten itibaren ilaç katılım payı, muayene katılım payı, reçete ücreti, tetkik farkı ücreti, erken muayene farkı gibi değişik isimlerle akmaya devam ediyor.
Başlangıçta devlet ve üniversite hastanelerinde ücretsiz olan ya da 3 lira olan muayene ücretleri 8 lira oldu. Aynı şekilde özel sağlık kuruluşlarında ve hastanelerindeki muayene ücretleri ise 16 liraya yükseldi.
Asgari ücretin üçte biri gelire sahip olan, her yurttaşa prim ödeme zorunluluğu getirilen, Genel Sağlık Sigortası sağlığın piyasadan satın almasının aracı olarak hayata geçirildi.
Öğretim üyelerinin mesai saatleri dışında verdikleri sağlık hizmeti için bir seferde asgari ücretin iki katım geçmeyecek şekilde ücret alabilmelerinin yolu açıldı.
Temel teminat paketinde yer almayan veya düşük bedel belirlenip, önceleri 12 kalem olan ancak daha sonra 29 kaleme çıkarılan İstisnai Sağlık Hizmetleri için, SGK'nın belirlediği fiyatın %200'üne kadar cebimizden ilave ücret ödüyoruz.
SGK'nın karşılamadığı sağlık hizmetlerini alabilmeleri için vatandaşlar "Tamamlayıcı Sağlık Sigortası" yaptırmaya zorlanıyor, öylece özel sigorta şirketlerine kaynak aktarılması sağlanıyor.
Hastanelere otelcilik anlayışı getirildi, yataklı tedavilerde, tek kişilik tuvaletsiz özel oda için günlük 60 lira, tuvaletlisi için 90 lira, iki yataklı tuvaletli odalar için ise 45 lira cepten ödeme yapılıyor.
Sağlık Bakanlığı tarafından ilaç geri ödeme listesi daraltıldığından, kronik hastalıkları nedeniyle sürekli ilaç kullanan emekliler mağdur oluyorlar. Doktorun yazdığı her bir reçete de üç kalem ilaca kadar eczaneye, 3 liradan sonraki her bir kalem ilaç için ise 1 lira ödüyoruz.
Toplumun sağlığını tüm yönleriyle koruyan sağlık ocaklarının yerine, getirilen aile hekimliğinin hiçbir fonksiyonu yok, ilk basamak sağlık hizmeti verilemiyor.”
(Taner ŞİMŞEK)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@