Hastanede kreş hizmete girdi

Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gündüz Bakımevi uygunluk raporları ve Valilik Makamı’nın onayı ile çocuk kabulüne başladı.

Hastanede kreş hizmete girdi

Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gündüz Bakımevi uygunluk raporları ve Valilik Makamı’nın onayı ile çocuk kabulüne başladı.

23 Mart 2018 Cuma 23:37
Hastanede kreş hizmete girdi

Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gündüz Bakımevi, Çepni Mah. İnönü Caddesi No:176 E Blok zemin katta hizmete başladı. Hastanenin İdari ve Mali İşler Müdürlüğü’ne bağlı olarak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Çorum Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ve İl Emniyet Müdürlüğü’nden alınan uygunluk raporu ve Valilik onayı ile 1 Mart’tan itibaren çocuk kabulüne başladı.

Çorum Valiliği tarafından yapılan açıklamada Gündüz bakımevinde çocuklar için yaşlarına ve gelişim düzeylerine uygun eğitsel malzemelerle donatılmış eğitim ortamına sahip 5 sınıf, içerisinde fen ve doğa deneyleri için gerekli malzemelerin ve çocukların yaşlarına ve gelişimlerine uygun çeşitli bilimsel içerikli kitapların bulunduğu 1 bilim odası, çocukların sağlıklı ve huzurlu bir şekilde uyuması için hazırlanmış 3 uyku odası, Beden Eğitimi etkinlikleri için 1 jimnastik odası, yumuşak zeminle kaplanmış 1 oyun odası, çocukların sağlıklı bir ortamda beslenmeleri için 1 yemekhane, her 6 çocuğa bir lavabo düşecek şekilde zemini kaydırmaz paspasla kaplanmış çocukların boylarına ve gelişimlerine uygun kız-erkek çocuk tuvaleti, bahçe ve idari personel için diğer birimlerin bulunduğu dile getirildi.

Kapalı Bin 71, açık ise 800 metrekare alanı bulunan kreşte sorumlusu olarak çocuk gelişimi mezunu 1 görevli, 2 memur, 1 hemşire, lisans mezunu okul öncesi öğretmeni unvanına sahip öğretmen, kız meslek lisesi çocuk gelişimi ve eğitimi bölümü mezunu, bakıcı anne, temizlik personeli, diyetisyen, güvenlik görevlisi bulunduğu; toplamda 99 çocuk kapasiteli olarak 07.30 -17.30 saatleri arasında hizmet vereceği, Cumartesi ve Pazar günleri ile resmi tatillerde ise kapalı bulunacağı dile getirilen bakımevinin giriş ve koridorlarının 24 saat kamera ile izlendiği, her sınıfta en fazla 20 çocuğa 1 öğretmen ile 1 bakıcı annenin hizmet vereceği, bakımevinde 37-71 aylık çocukların kaydının yapıldığı, diyetisyen tarafından hazırlanan menüye göre sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve ikindi kahvaltısı olmak üzere çocuklara üç öğün yemek verildiği de kaydedildi.

Çorum Valiliği’nin internet sitesinden yapılan açıklamada “Gündüz bakımevi eğitim faaliyetleri yönünden Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olup Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim Programı esas alınarak eğitim faaliyetleri yürütülmekte ve bu program dahilinde dersler ve etkinlikler: Yaratıcı drama, sanat etkinlikleri, fen ve doğa etkinlikleri, müzik etkinlikleri, eğitsel grup oyunları, zeka oyunları, ana dil etkinlikleri, beden eğitimi etkinlikleri, eğitici geziler, aile katılımı, ilköğretime hazırlık çalışmaları, tiyatro, sinema vb. etkinlikler.

Çocukların beden, zihin ve duygu gelişimini ve iyi alışkanlıklar kazanmasını sağlamak; çocukları ilkokula hazırlamak; Türkçeyi doğru ve güzel konuşmalarını sağlamak, çocukların sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi, gelişebilmesi ve öğrenmeye karşı olumlu tutumlar geliştirebilmesi için nitelikli bilişsel uyarıcıların, zengin dil etkileşimlerinin, olumlu sosyal ve duygusal deneyimlerin çocuğa sunulduğu ve çocuğun bağımsızlığının desteklendiği bir ortam sunmak, Türk Milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyen çocuklar yetiştirmek. Bu bilinç ve azimle çalışmalarımız sürdürülmekte” görüşüne yer verildi.

(Haber Merkezi)