Hastane inşaatına boykot kararı

Çorum’da toprak sanayi sektöründe faaliyet gösteren firmaların temsilcileri, başta 650 yataklı Çorum Devlet Hastanesi olmak üzere ülke genelindeki tüm sağlık yatırımlarında tuğla-kiremit tercih edilmemesine tepki gösterdi.

Güncel 19.02.2014, 02:35 19.02.2014, 02:36
1877
Hastane inşaatına boykot kararı
Toprak sanayicileri yaptıkları açıklamada, yeni Çorum Devlet Hastanesi’nin ihale şartnamesinde tuğla-kiremit yerine gaz beton kullanımının tercih edilmesinin, sektörde Türkiye genelinde söz sahibi konumda olan Çorum ilimiz için düşündürücü olduğunu ifade etti.

Ülke ekonomisine sağladıkları onca katma değere rağmen yok sayıldıklarını dile getiren sanayiciler, hastane inşaatına bedelli ya da bedelsiz olarak kiremit-tuğla vermeyeceklerini ayrıca 2014 yılında da üretim yapmama kararı almanın eşiğinde olduklarını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı’nca yaptırılacak olan Çorum Devlet Hastanesi’nin duvarlarında gaz beton ve teras çatı uygulamalarında polimer malzemelerin kullanılacak olmasının sektörü büyük bir hüsrana uğrattığının belirten Çorum TSO Başkanı Çetin Başaranhıncal ve Tuğla ve Kiremit Sanayicileri Derneği Başkanı Kadir Başaoğlu, kamu yatırımlarında kalite, ekonomi, sağlık gibi kriterlerin yanı sıra özellikle yatırımın yapılacağı bölgedeki kaynaklar ve doğruların göz ardı edilerek neden alternatif malzemelerin kullanıldığının açıklanmasını istedi.Sağlık Bakanlığı’nın, bir hastane yapımı için düzenlediği ihale şartnamesinde, kullanılacak yapı malzemesinde aranan teknik özelliklerinin belirtilmesi yerine, doğrudan bir mamulü işaret etmesinin ne anlama geldiğinin tam olarak anlaşılmadığını dile getiren Başaranhıncal ve Başaoğlu, bu duruma açıklık getirilmesi çağrısında bulundu.

Bakanlığın, doğrudan bir ürünü işaret ederek ihale düzenlemesinin haksız rekabete neden olduğuna dikkat çeken Başaranhıncal ve Başoğlu, “Biz bu yatırımlarda özellikle ‘tuğla kullanılsın’ demiyoruz. Biz sadece, ihale şartnamesinde, belli bir mamulün işaret edilmesini değil, yapı malzemesinde aranan teknik özelliklerin belirtilmesini talep ediyoruz. Bu sayede, teknik özellikleri yeterli ürüne sahip bütün firmalar teklif verebilirler. Aksi taktirde ortaya, söz konusu yapı malzemesi üreten firmaların Sağlık Bakanlığı’nda güçlü bir lobi çalışması yaptıkları hiç düşünmek istemesek de akıllara gelmektedir” dedi.

Ülkemizin kiremit ihtiyacının yüzde 35-40’ını, tuğla ihtiyacının da yüzde 10’unu karşılayan Çorum gibi bir ilde devasa boyuttaki bir hastane yatırımında; kiremit-tuğladan daha pahalı olan gaz beton kullanımının akla ve mantığa aykırı olduğunun vurgulandığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İlimize yeni bir hastane inşa edilecek olması, birer Çorumlu olarak bizleri gururlandırmaktadır. Ancak ihale şartnamesinde bina yapımında kullanılması öngörülen malzemeler, Çorum gerçekleri ile aykırılık göstermektedir. Toprak sanayicileri olarak bizler, ihale şartnamesinin açıklandığı günden bu yana Sağlık Bakanlığı ile görüşme halindeyiz. Bakanlığa neden gaz beton yerine kiremit-tuğla kullanılması gerektiğini açıkladık. Bakanlık yetkilileri ile yaptığımız son görüşmede durumun değerlendirileceği ve bize dönüş yapılacağının söylenmesine rağmen aradan geçen zamanda her hangi bir dönüş olmamıştır. Üstelik hastanenin ihale süreci de tamamlanmıştır.”

Toprak sanayi sektörünün Çorum’a sağladığı katma değere de dikkat çeken Başaranhıncal ve Başoğlu, toprak sanayinin Çorum’da 40 civarında tesiste 4 bin kişiye, Türkiye genelinde ise 400 civarında üretim tesisinde 40 bin kişiye sağladığı iş imkanı ile Çorum’a “en düşük işsizlik oranına sahip illerden bir tanesi” ve “en huzurlu il” gibi unvanların kazandırılmasına ciddi katkı sağladığının altının çizdi. Başaranhıncal ve Başoğlu, ayrıca sektörün ithal girdisi olmadığı için ülkenin cari açıkla mücadelesine müspet anlamda katkı sağladığına işaret etti.

Sınıfındaki diğer ürünlerden daha düşük maliyetlere sahip olan, ülke için katma değer sağlayan ve sosyal anlamda birçok faydası bulunan toprak sanayinin, kentteki yapım veya tadili gereken kamu kurumları, cami, cem evi, okul, kolluk kuvvetleri inşaatlarında önemli ölçüde yardımlarının bulunduğuna dikkat çeken Başaranhıncal ve Başoğlu, açıklamada şunları kaydetti: “Tuğla ve kiremit üreticilerimiz hiçbir maddi çıkar gözetmeksizin, mutlulukla bu yardımları yapmakta, kamu kurum ve kuruluşlarımızın yatırımlarına destek olmaktadır. Fakat ilimize yapılacak ilk yatırımda sanayicimiz hiç ama hiç düşünülememiştir.

Toprak sanayicileri olarak amacımız şov yapmak değil, bir yanlıştan dönülmesini, sektörümüze yapılan haksızlığın giderilmesini sağlamaktır. Sağlık Bakanlığı ile bu konuda uzun zamandır görüşüyor olsak da bugüne kadar kamuoyuna her hangi bir açıklama yapmamış olmamız, amacımız ve niyetimizin ne kadar düzgün olduğunu ortaya koymaktadır. Çorum ilimiz bu yatırımdan geri kalacağı endişesini de gözeterek, bu açıklamayı ihale sürecinin de tamamlanmasının ardından yapmayı uygun gördük. Bu açıklama ile, ilgili bakanlığın en azından bundan sonraki yatırımlarında haksızlığı ortadan kaldırması gerektiği konusundaki görüşümüzü kamuoyu ile paylaşıyoruz. Tuğla ve kiremitin, yeni nesil yapı malzemelerinden daha kaliteli olduğunu iddia etmekteyiz. Bununla ilgili gerekirse teknik bilgi de verebiliriz.

İlimiz ve ulusal bazda sektörümüze ait kooperatif ve derneklerimiz kamu yatırımlarında düşük standartlı alternatif malzemelerin kullanımıyla ilgili doğru ve tarafsız bilgiyi ilgili kurum ve kuruluşlara iletmeyi kendine görev edinmiştir. Özellikle son yıllarda büyük yatırım içerisinde olana sağlık hizmetleri sektörü tamamlanmış yatırımlarında aynı hataya düşmüş ve yeni yatırımlarında da bu hatalı uygulamayı devam ettirmekte kararlı görülmektedir. Tamamlanmış yatırımlarda elde edilen olumsuz geri dönüşlere ve biz sektör temsilcilerinin doğru ve kaliteli olanı izah çalışmalarına itibar edilmemesi sektörümüzü derinden üzmekte ve yaralamaktadır.”

Sektör temsilcileri ise, şartnamede hastane inşaatının içerisinde kiremit-tuğla kullanılacağının öngörüldüğünü belirterek, Çorum’daki üreticiler olarak bu yatırıma ücretli ya da ücretsiz olarak kiremit-tuğla vermeyeceklerini açıkladı. Amaçlarının, yapılacak bir inşaata ürün satmak değil, doğru ve ilkeli olanı hatırlatmak olduğunu belirten sanayiciler, “Yapılacak hastane inşaatında kullanılacak çok cüzi miktarda tuğla için ilimiz sanayicileri hiçbir suretle ve ne şartlarda olursa olsun ürün desteğinde bulunmayacaktır. İlimiz temel sanayisinin göz ardı edildiği bir kamu yatırımında bizim ürünlerimizin kullanılmamasını istemenin hakkımız olduğunu düşünmekteyiz” ifadelerini kullandı.

Bu konuda ulusal düzeyde mücadelelerinin devam edeceği bildiren Toprak sanayicileri, bürokratların bu konuda yeterince bilgili olmadığının görüldüğü ve siyasilerin bu soruna müdahil olmalarını istedi.
(Volkan SINAYUÇ)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
23°
az bulutlu
banner133
Namaz Vakti 31 Mayıs 2020
İmsak 03:12
Güneş 05:05
Öğle 12:43
İkindi 16:41
Akşam 20:11
Yatsı 21:56
banner303
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@