“Hasta hakları ve sorumluluklar doğru bilinmeli”

Hasta veya yakınları ile sağlık çalışanı arasında doğru iletişim kurulması gerektiğini ifade eden Dr. Gökhan Bilgili, sağlık çalışanının şiddete maruz kaldığının öğrenilmesi üzerine savcılığın şikayete gerek kalmaksızın soruşturma başlattığını, ancak karşılıklı anlayış ve hoşgörüyle sorunun daha başlamadan çözülebileceğini söyledi.

Güncel 27.04.2015, 00:27 27.04.2015, 01:15
799
“Hasta hakları ve sorumluluklar doğru bilinmeli”
Çorum Özel Hastanesi Başhekimi Dr. Gökhan Bilgili, 28 Nisan’ın “Sağlıkçıya Şiddete Hayır Günü” ilan edildiğini belirterek, hastanın sağlığına kavuşmak istediğini, sağlık çalışanının amacının da hastasını sağlığına kavuşturmak olduğunu belirterek, “Bu ortak amaca şiddetle, baskıyla, zor kullanarak değil, karşılıklı iyi niyet ve saygı çerçevesinde çalışılarak ulaşılması gerekir” dedi.
Sağlıklı bir hasta-çalışan ilişkisinde en önemli etkenin, doğru bir iletişim kurulması olduğunu, empati, saygı , hoşgörüye dayalı iletişimle, daha iyi ve daha çabuk hizmet gerçekleşebileceğini kaydeden Dr. Gökhan Bilgili, konuya ilişkin açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Vatandaşlarımız, hasta haklarını doğru bir şekilde bilmeli aynı zamanda sorumluluklarının da farkına varmalıdır. Sağlık çalışanlarımız ve hastalarımız hak, sorumluluk ve görevlerini yerine getirdiği ve ilişkilerde karşılıklı saygı devam ettiği takdirde üzücü haberlerle karşılaşmayacağımızı ümit ediyoruz.
Bir toplumsal sorun olan , sağlık çalışanına yönelik şiddet ancak kararlı bir devlet politikası uygulanmasıyla, vatandaş ve sağlık çalışanı el ele vererek sona erdirilebilir.”

ŞİDDETİN YASAL BOYUTU
Sağlık çalışanına uygulanan şiddet, tehdit ve hakarete karşı hukuksal hak arama yöntemlerinin uygulamaya konduğunu, bundan sonra şiddete maruz kalan sağlık çalışanları için savcılığın, suçu öğrenmesiyle beraber herhangi bir şikayete gerek kalmaksızın soruşturma işlemlerini de başlatacağını vurgulayan Dr. Bilgili, her şeyin başının sabır ve hoşgörü olduğunu, insana karşı saygının, hoşgörünün, dayanışmanın, paylaşma gibi değerlerin güvenli bir yaşamın temel taşlarını oluşturduğunu, yaşamın temelini korumak için her türlü olumsuz çalışma koşullarına rağmen, gece gündüz demeden özveriyle hizmet vermeye çalışan hekimlere, hemşirelere ve sağlık çalışanlarına sahip çıkılması gereğini bildirdi.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
32°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 29 Eylül 2020
İmsak 05:04
Güneş 06:28
Öğle 12:36
İkindi 15:55
Akşam 18:33
Yatsı 19:52

Gelişmelerden Haberdar Olun

@